Studenti

Článků v rubrice: 310

Podzimní soustředění FYKOS 2023

Pravidelně informujeme o akcích FYKOS (projekt MFF UK), letošní podzim nebude výjimkou. Přinášíme reportáž účastníků:

Tento podzim jsme si jako správní fyzikou zapálení studenti sbalili kufry a na soustředění Fyzikálního korespondenčního semináře FYKOSu jsme ve dnech 23. 9. – 1. 10. 2023 přikrmovali naše nenasytné plameny zvídavosti. Tentokrát jsme se podívali do obce Dolní Dvůr, která leží 10 kilometrů jižně od Sněžky. Díky legendě soustředění jsme se podívali  zase do anarchokapitalistického světa Cyberpunku, kde jde všem jen o kapitál a všemu vládnou korporace.

Fotogalerie (3)
Ilustrační obrázek (zdroj Fykos)

Takový svět je hladový nejen po znalostech, ale především po eurodolarech - zdejší herní měně. Ty totiž umožňovaly výhody při hrách, za které jsme dostávali body do celkového bodování, a především další peníze, abychom mohli postupně naplňovat náš kapitalistický sen. Člověk se ale v takovém světě snadno ztratí, když si neumí spočítat do čeho investovat. Kromě peněz a bodů jsme hlavně získávali ohromné množství vědomostí skrze všelijaké fyzikální, matematické anebo populární přednášky. Letos jsme měli tu čest podívat se na  přednášky o lineární algebře, o obecné teorii relativity a o zákeřných kladkách, zjistili jsme, proč nezvládneme roztřetit úhel jen za pomoci kružítka a pravítka, a dokonce jsme pochytili základy japonštiny. Kromě naučných přednášek jsme měli tradiční experimentální den s    pokusy - týmy si mohly oponovat a skutečně v sobě probudit bojového ducha. 

Kromě úžasných nových znalostí jsme si odvezli spoustu zážitků z her, které byly jako každé soustředění nezapomenutelné. Letos jsme si mohli užít hned dvě noční hry, šátkovanou doprovázenou nádhernými procházkami po okolí a šifrovačku, která nám sice dala opravdu zabrat, ale nakonec jsme pomalu všichni díky nedostatku spánku uviděli neviditelné. Přes den jsme se zase snažili zachránit roboty před korporací, vydělávali kapitál na obchodovací hře a jak se ve sci-fi světech běžně říká vylepšování člověka. Užili jsme si i maximálně optimalizovanou oslavu a efektivně jsme pogratulovali generálnímu řediteli Fycorpu, který dostal cenu nejlepšího zaměstnance. 

Soustředění bylo opravdu povedené. Skutečně nebyla chvilka, kdy bychom se nudili a ze soustředění odjely naše plameny zvídavosti, jako kdyby měsíc jedly u babičky. Už teď se těšíme na další soustředění plné zážitků. 

Vše o FYKOS zde: https://fykos.cz/

 

Účastníci David Ševčík a Jiří Sýkora

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Centrální solenoid ITERu

Tokamak je v podstatě transformátor. Primární vinutí u tokamaku ITER se nazývá centrální solenoid. První tokamaky, jako správné transformátory, měly obě vinutí, ...

Fontány diamantů doprovázejí rozpad superkontinentů

Rozpadem superkontinentů mohly být vyvolány explozivní erupce, které vystřelovaly fontány diamantů ze zemského pláště k zemskému povrchu. Diamanty se tvoří přibližně 150 kilometrů hluboko pod zemskou kůrou.

Voda se skrývá mnohem hlouběji v zemském nitru, než jsme si mysleli

Stopy výskytu vody v hlubokém nitru Země nedávno odhalilo zkoumání diamantů. Vzácný typ diamantu může naznačovat, že voda může proniknout hlouběji do nitra Země, než si vědci dříve mysleli.

Den s experimentální fyzikou 2023

Dne 6. listopadu se konala již tradiční a oblíbená akce s názvem Den s experimentální fyzikou (DSEF), organizovaná Fyzikálním korespondenčním seminářem (FYKOS). Jednalo se již o 29.

Dopravně-inženýrský software TrafficFlow

Během XXVII. Světového kongresu silničního hospodářství, ( 2. - 6. října), společnosti VDT Technology a CertiCon představily nový software s názvem TrafficFlow.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail