Studenti

Článků v rubrice: 315

Fyziklání 2024

Všem nadšencům do fyziky přinášíme skvělou zprávu, blíží se totiž již 18. ročník soutěže Fyziklání. Pokud Vás zajímá fungování světa, baví Vás řešit zajímavé fyzikální úlohy či práce v týmu, je tato akce pro Vás jako stvořená. 

Fotogalerie (2)
Ilustrační obrázek FYziklání z r. 2023 (zdroj FYKOS)

Jedná se o mezinárodní soutěž pro týmy středoškoláků. Koná se každý rok v Praze. Letos se uskuteční 16. 2. na výstavišti PVA Letňany, kde můžete opět očekávat velkou halu plnou zápolících týmů a úžasnou atmosféru při řešení fyzikálních problémů. Soutěž připravuje skupina vysokoškolských studentů FYKOS působící na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy.

Jak soutěž probíhá

Každý tým, který se může skládat až z pěti členů, má na začátku soutěže sedm fyzikálních úloh. Jakmile nějakou z nich přinese správně vyřešenou k opravovatelům, dostane nové zadání. Obtížnost úloh se postupně zvyšuje. Příklady se týkají širokého spektra fyzikálních témat. Každý může zjistit, jaké okruhy mu nejvíce jdou a vyzkouší si i rozebrat problémy na střední škole neobvyklé. Body se sbírají za správně vyřešené úlohy, časový limit na jejich řešení je 3 hodiny.

Každoročně roste počet zájemců o soutěž. V roce 2022 se sešlo 776 studentů a o rok později jich dorazilo téměř 1200. Tuto akci navštěvují nejen české týmy, ale i zahraniční, jak z Evropy, tak i z Asie či Jižní Ameriky. Jak je vidět, jde o zábavnou a prestižní soutěž, v níž nejlepší týmy získávají zajímavé věcné ceny.

Doprovodný program

Tradičně je k Fyziklání připraven i doprovodný program začínající již 12. 2.  Začátek týdne je vyhrazen seznamování se jak s ostatními soutěžícími, tak i například s Prahou či Libereckou iQLANDIÍ. Ve čtvrtek můžete navštívit laboratoře MFF UK, kdežto v pátek Vás čeká samotná soutěž, rozebrání použitých fyzikálních úloh a večer dokonce i párty. V sobotu Vás ohromí přednášky předních vědců z Česka i ze zahraniční. Celý víkend bude probíhat Městská hra, která si klade za cíl nejen provést Vás Prahou, ale i procvičit mozek.

Zaregistrujte se!

Pokud Vás tato soutěž zaujala, můžete se zaregistrovat na stránkách https://fyziklani.cz/ až do 9. 2. 2024. Najdete tam i další informace jako například podrobná pravidla, doplňkový program a mnoho dalšího. Už se na Vás těšíme!

 

Organizátoři FYKOSu

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail