Rubriky

Článků v rubrice: 83

Navštivte Muzeum na elektrárně Mezivodí

Od 4. června 2011 je v bývalé textilce ve Velkých Hamrech na Jablonecku návštěvníkům přístupné nové zajímavé muzeum. Jeho srdcem je malá vodní elektrárna s párem Francisových kotlových turbín a generátorem z roku 1907 s maximálním výkonem až 350 kW. Pohání je voda říčky Kamenice. Muzeum vzniklo bez jakékoli státní podpory jen díky upřímnému zájmu o techniku a její historii.

Palivové články realitou

Palivové články, pokládané donedávna spíše za vědeckou kuriozitu, stále více pronikají do průmyslu, energetiky i dopravy. V roli kompaktních a mobilních zdrojů elektrické energie se s nimi setkáváme od počátku 21. století. Jejich současnou popularitu dokládají desítky pilotních projektů automobilek, které je instalují namísto dosavadních akumulátorů v hybridních automobilech a elektromobilech.

Nová řešení elektromobility

Málokdo dnes asi pochybuje o tom, že by klasické spalovací motory mohly být jednoho dne nahrazeny efektivnějšími a k životnímu prostředí ohleduplnějšími pohony. Jedním z nich je elektrická energie, pro jejíž využití v oblasti dopravy se vžilo označení elektromobilita. Spojením pokročilých elektrochemických akumulátorů a tzv. superkondenzátorů se otevírá cesta i revolučním městským elektrickým autobusům „e‑BRT“, které na rozdíl od dieselové konkurence budou ekologičtější, energeticky úspornější a na rozdíl od dosavadních trolejbusů zbaví města hyzdících trolejí, navíc drahých v pořízení i provozu.

Obdivovaná, proklínaná a největší hydroelektrárna světa

Chloubu moderní Číny – přehradu a hydroelektrárnu „Tři soutěsky” (Three Gorges Dam) na řece Jang‑tse – uvádějí do provozu od roku 2003. Instalací dalších 8 turbosoustrojí dosáhla elektrárna v červnu 2011 svého maximálního výkonu 22 500 MW. Inženýrské dílo má hodnotu 75 mld. amerických dolarů. Největší hydroelektrárna se také může pochlubit největší lodní zdviží. Světový ohlas však zastiňují hlasy jeden a půl milionu obyvatel, kteří se za bídných podmínek museli vystěhovat ze zátopeného pásma. K popularitě nepřispěla ani kritika zničení mimořádného množství historicko‑kulturních památek a hrubého narušení krajiny a říčního biosystému.

Solární přístřešky a „stromy“

Kritizovaný velkoplošný záběr zemědělské půdy pro fotovoltaické farmy řeší řada společností ve světě – převážně v oblastech optimálního oslunění v Kalifornii nebo ve Spojených arabských emirátech – výstavbou solárních přístřešků nad parkovišti osobních automobilů. Tato výstavba přímo souvisí s již neodkladným budováním nabíjecích stanic pro elektromobily.

Automatické pračky po padesáti letech

Vynález nejrozšířenějšího domácího elektrického spotřebiče – automatické pračky – slaví půl století svého vynálezu. Její předchůdci, jako byly např. pračky s valchou poháněnou ruční pákou, práčem nebo zvonem, poškozovaly prádlo. Ždímalo se mezi válci poháněnými ruční klikou. Dřinu při praní neulehčil ani nástup elektrického motoru v polovině 19. století, protože vodu bylo třeba ohřívat odděleně na kamnech.

... 1 « 10 11 12 13 14 ...

Nejnovější články

Jak jste na tom s informační gramotností?

Jak se studenti druhého stupně základních škol orientují ve světě technologií, které nás obklopují? Jak zvládají aplikovanou matematiku? To ukáže jubilejní 10. ročník informační soutěže IT-SLOT, které se pravidelně účastní tisíce žáků 8. a 9. tříd základních škol z celé České republiky.

Cyklické změny teploty na Zemi

Paleoklimatologové hledají stopy vývoje teplot na Zemi v horninách a fosíliích. Dlouhodobé ochlazování začalo asi před 50 miliony lety, kdy byla průměrná globální teplota 14 °C. Tenkrát ještě nebyla na Zemi trvalá ledová pokrývka a hladina mořské vody byla o více než 70 m vyšší než dnes.

Záhadný lidský mikrobiom

Nedávný výzkum ukazuje, že naše tělo je domovem mikrobů, se kterými se věda předtím nesetkávala. Možná, že se kvůli nim bude i přepisovat strom života. Navíc může mít tato mikrobiální „temná hmota“ i vliv na zdraví.

MAAE zveřejnila nové odhady vývoje jaderné energetiky do roku 2050

MAAE zveřejnila 10. září své nejnovější projekce trendů v energetice, elektřině a jaderné energii do roku 2050. Výroční zpráva nabízí smíšený odhad budoucího příspěvku jaderné energie k celosvětové výrobě elektřiny v závislosti na tom, jak se budou potenciálně ...

Vyřeší největší problém větrných elektráren pojišťovny?

Závislost na počasí je největším problémem větrných elektráren nejen z hlediska jejich vlivu na stabilitu elektrizační soustavy, ale také z pohledu celkové i provozní ekonomiky. Když vítr nefouká, elektrárna nejen že nevyrábí, což dělá problémy v přenosové síti, ale ani nevydělává.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail