Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Ne na mém dvorečku! (Not In My Backyard!) Ať si to udělají jinde! Volají lidé, když jde o postavení vepřína, spalovny komunálního odpadu, nového obchoďáku, televizního vysílače, atd. Lidé jsou ochotni se všemi takovými užitečnými věcmi souhlasit, ale za předpokladu, že budou daleko od jejich domova, nejlépe na druhém konci republiky, možná by stačilo i u souseda. Velmi hlasitě je to například slyšet teď při diskusích o armádním radaru. Co se sneslo argumentů na škodlivost elektromagnetického záření! (Co to povídáte – že mobil taky dělá to záření? Ale to je můj mobil u mého ucha! A že mikrovlnka dělá nějaké elektromagnetické mikrovlny? Co je vám do mojí mikrovlnky v mé kuchyni?) Silným motivátorem NIMBY syndromu jsou jaderné elektrárny. O to víc překvapila zpráva firmy Bisconti Research z USA, která položila 1100 lidem z okolí do 10 mil kolem amerických jaderek otázku: „Kdyby byla potřeba nová elektrárna pro zajištění dostatku elektřiny, souhlasili byste s postavením dalšího reaktoru v areálu vaší nejbližší jaderné elektrárny?“ 71 % občanů odpovědělo, že by to akceptovali. 87 % občanů v lokalitě jaderka nevadí. Průzkum zahrnul 64 jaderných elektráren v USA. Byli z něj striktně vynecháni zaměstnanci elektráren. Že by NIMBY syndrom přestal v Americe fungovat?
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...
Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.