Johann Mendel – jak to bylo doopravdy
V lednovém čísle našeho časopisu jsme k článku Molekulární metody, zabývajícímu se genetikou, připojili kratičký sloupek o Johannu Mendelovi, zakladateli této vědecké discipliny.
V lednovém čísle našeho časopisu jsme k článku Molekulární metody, zabývajícímu se genetikou, připojili kratičký sloupek o Johannu Mendelovi, zakladateli této vědecké discipliny.
Nenechte si ujít: 9. září vyvrcholí soutěž robotů poháněných světlem, která začala 14. ledna přípravou na Dni otevřených dveří v Ostravě.
Letošní Medard projevil neobyčejné pochopení pro astronomická pozorování. Planeta Venuše přešla 8. června přes sluneční kotouč, sledována tisícovkami pozorovatelů v Evropě, Africe a velké části Asie.
Nebudu se tu rozepisovat o tom, že pokládám atomovou energetiku za správnou věc, nebudu tu polemizovat s ekohobbistickými protestanty, natož pak podplacenou partičkou, která dělá kravály na hranicích.
Kdo viděl, téměř v přímém přenosu, záznamy televizních průmyslových kamer pořízené v únoru a březnu 2005 při několika japonských zemětřeseních, žasne. Na záběrech je vidět rozhoupaný svět, padající nábytek, zmatení lidé a rozbité domy.
Poslední otázka pro tento rok - na zjištění odpovědi máte čas až do konce roku: Kdy má být konečně zapáleno první plazma v největším světovém tokamaku ITER na jihu Francie? Poslední uváděné datum bylo rok 2025, kdyby to byla pravda, je to už "za pár". Jenže vyskytly se chyby při montáži (Třípól informuje), jejichž napravování datum odsouvá. Vylosovaný výherce dostane drobnou odměnu.
Za správnou odpověď na říjnovou podzimní otázku posíláme dárek paní Haně Pášové do Ústí. Listí už na stromech není zelené, protože chlorofyl se rozpadá. Na listech tak převládá žlutá (barviva karotény), oranžová (flavonoidy), červená (antokyany). Gratulujeme.
Těšíme se na odpovědi za listopad a prosinec.
Redakce
Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER
Zdroj: www.Youtube.com