Dominikánská republika vymýtila středomořské ovocné mušky
V rekordním čase se Dominikánské republice podařilo úspěšně potlačit nový vpád středomořské ovocné mušky, vysoce destruktivního škůdce ohrožujícího zemědělskou produkci po celém světě.
Víte, že je Měsíc rozpraskaný? Nová analýza jeho povrchu a počítačové simulace odhalují, že je mnohem rozpukanější, než by si kdo myslel. Měsíc se vytvořil před 4,3 miliardami let, a po celou dobu jizvily jeho tvář dopady asteroidů. Nevytvořily však jen krátery, ale i trhliny, které vedou do hloubky až 20 km a vzdáleností 100 km.
Krátery na Měsíci jsou už poměrně dobře zdokumentovány, ale o horní vrstvě měsíční kůry, megaregolitu, víme zatím poměrně málo. V nové studii uveřejněné 12. března v časopise Journal of Geophysical Research: Planets ukazují počítačové simulace, že dopady vesmírných objektů mohly roztříštit měsíční kůru do bloků asi 1 m širokých a způsobit povrchové trhliny dlouhé až stovky kilometrů. Simulace naznačuje, že většina zlomů v megaregolitu může pocházet z jediného vysokorychlostního nárazu, který zanechal kůru důkladně rozpukanou.
Odpověď na otázky mise GRAIL
NASA poslala v roce 2011 na Měsíc dvojici kosmických lodí Gravity Recovery a Interior Laboratory (GRAIL), aby vytvořila dosud nejpodrobnější mapu měsíční gravitace. Shromážděná data ukázala, že má měsíční kůra mnohem nižší hustotu, než se očekávalo. Sean Wiggins, vedoucí autor nové studie a doktorand na katedře Země, životního prostředí a planetárních věd na Brownově univerzitě v Rhode Islandu, se svými kolegy soudí, že dopady asteroidů v minulosti mohly podstatně narušit měsíční povrch, zvýšit tak jeho porozitu a tím snížit hustotu.
Deep impact
Simulacemi autoři studie zjistili, že by náraz kosmického tělesa o průměru 1 km mohl na povrchu Měsíce vytvořit trhliny hluboké až 20 km. Po nárazu objektů o průměru 10 km by vznikly podobně hluboké trhliny, které by se navíc rozšířily bočně do vzdálenosti až 300 km od impaktního kráteru. Jak postupně přibývalo nárazů, trhliny rostly, spojovaly se do sítí a vytvářely roztříštěnou měsíční kůru.
Záleží na gravitaci
Výzkumníci také pomocí simulací zkoumali, jak by podobné dopady asteroidů mohly ovlivnit Zemi, a zjistili, že důležitou roli v množství a závažnosti trhlin hraje gravitace. V podmínkách vyšší gravitace - jako je na Zemi – utrpěl povrch v simulacích menší škody z nárazů, zatímco nižší gravitace znamenala větší poškození povrchu. To vysvětluje, proč na Měsíci způsobily asteroidy hlubší povrchové trhliny, než na Zemi.
Podrobnější průzkum megaregolitu pomůže lépe pochopit např. i jak tato vrstva vede teplo, což by mohlo odhalit důležité informace o vzniku dalších měsíců a dokonce i planet. Určitě to otevírá dveře k dalšímu zkoumání mnoha různých procesů, a to nejen na Měsíci, ale i na jiných vesmírných tělesech, včetně Země a Marsu..
Zdroj: https://www.livescience.com/65298-impacts-cracked-the-moon.html?utm_source=ls-newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=20190423-ls
V rekordním čase se Dominikánské republice podařilo úspěšně potlačit nový vpád středomořské ovocné mušky, vysoce destruktivního škůdce ohrožujícího zemědělskou produkci po celém světě.
Testy DNA mohou lidem říci, odkud ze světa pocházejí jejich předkové, či zda jim hrozí rozvoj některého genetického onemocnění. Někdy mohou dokonce pomoci lidem spojit se s rodinnými příslušníky, ...
Jsou nezkušení stážisté za trest? V oborech informačních technologií spíš naopak. Vzhledem k nedostatku absolventů se firmy stále víc soustřeďují i na studenty středních škol.
Natočit krátké video s fyzikou v hlavní roli a vyhrát deset tisíc korun do vlastní kapsy a dvě stě tisíc pro svou školu, to je nabídka celostátní soutěže „Vím ...
Lidé migrují a cestují, navzájem se mísí. Je tomu tak od nepaměti, jsou důkazy dokonce i o dávném křížení moderních Homo sapiens s Neadertálci a dalšími skupinami.