Astronomie

Článků v rubrice: 115

Částečné zatmění Slunce 4. ledna 2011

Čtvrtý lednový den nového roku přinese nepříliš častý, avšak o to více zajímavý astronomický úkaz – částečné zatmění Slunce. Jev bude pozorovatelný z území celé České republiky a začne pět minut po osmé hodině ranní. V tu chvíli bude Slunce velmi nízko nad jihovýchodním obzorem, jeho východ se totiž odehraje jen o několik minut dříve.

Fotogalerie (4)
Pokud chcete pozorovat Slunce dalekohledem, je nezbytné použít vhodný objektivový filtr. Častým řešením je kovová fólie určená k tomuto účelu, jež se umístí před objektiv dalekohledu.

Pokud se tedy chcete podívat na zatmění od jeho úplného počátku, je třeba najít místo s ničím nerušeným výhledem nad jihovýchodní obzor. Maximální fáze zatmění nastane krátce před půl desátou. V tu chvíli bude sluneční kotouč ze 79 % zakryt tmavým měsíčním diskem. Poté začne měsíční disk ze Slunce opět ustupovat a částečné zatmění skončí osm minut před jedenáctou hodinou dopoledne.

Doufejme, že počasí nezklame
Hlavní podmínkou pro zhlédnutí celého úkazu je samozřejmě hezké počasí. Nepříliš hustá oblačnost však může v tomto případě paradoxně i pomoci. Průhledná oblaka totiž mohou jas slunečního disku zeslabit do té míry, že bude možné zatmění sledovat i bez speciálních pomůcek, které jsou jinak pro bezpečné pozorování Slunce nezbytné. I když se za Měsíc skryjí víc než tři čtvrtiny slunečního disku, na intenzitě jeho svitu se to příliš neprojeví a přímý pohled na Slunce tak bude přinejmenším bolestivý. Pokud budete chtít sledovat úkaz pouze očima, je vhodné použít speciální, k tomu určené brýle, jež můžete zakoupit třeba na některé z hvězdáren. Jsou vybaveny tenkou kovovou fólií, která sluneční svit bezpečně utlumí. V nouzi lze ovšem použít i prostší prostředky, například dostatečné hustý svářečský filtr.

Dbejte na bezpečnost!
V případě, že byste k pozorování zatmění rádi použili i dalekohled, buďte ostražití dvojnásob. Nikdy se na Slunce nedívejte přes dalekohled přímo! Mohli byste si totiž vážně poškodit zrak. I v tomto případě vám pomůžou vhodné tlumicí filtry, které lze zakoupit ve specializovaných prodejnách s astronomickým vybavením. Zpravidla se jedná o podobnou kovovou fólii, jakou naleznete ve speciálních brýlích. Fólií je nezbytné zakrýt naprosto celý objektiv vašeho dalekohledu takovým způsobem, aby nehrozilo její samovolné sesunutí (fólii určenou k pozorování Slunce nikdy neumisťujte za okulár, ale vždy před objektiv dalekohledu!). Výhodou fólie je její snadná tvarovatelnost a možnost vystřihnout si potřebný průměr filtru jednoduše nůžkami.

Druhou cestu k bezpečnému sledování Slunce skýtá metoda tzv. projekce. Při ní si obraz Slunce promítnete přes dalekohled na bílé stínítko, které umístíte za okulár dalekohledu. Vhodnou vzdálenost stínítka od okuláru snadno zjistíte experimentováním, zpravidla se však jedná o 20 až 30 centimetrů. Pak už stačí dalekohled pouze zaostřit, aby měl sluneční disk ostré okraje. Výhodou pozorování Slunce prostřednictvím dalekohledu je samozřejmě detailnější pohled na povrch naší denní hvězdy, při kterém můžete zahlédnout třeba i sluneční skvrny.

Jan Píšala
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Včasná detekce rakoviny slinivky břišní

Karcinom pankreatu nepatří k nejčastěji diagnostikovaným zhoubným nádorům, ale je jedním z nejsmrtelnějších kvůli svému časnému lokálnímu rozšíření a metastatickému chování.

FYKOSí soustředění

O činnosti FYKOS (Fyzikální korespondenční seminář), který rozvíjí a řídí parta studentů z MatFyz, informuje Třípól pravidelně (a rád).

Vodíková revoluce změní globální energetiku

Klimatická změna i napjaté mezinárodní vztahy ohrožující energetickou bezpečnost celých kontinentů. To jsou podle studie poradenské společnosti Enerdata a Francouzského institutu pro mezinárodní ...

V2G znamená Vehicle to Grid

S rozvojem elektromobility se energetikům otvírá další možnost, jak vykrývat výkyvy sítě způsobené větší poptávkou ve špičkách i nestejnoměrnými dodávkami z obnovitelných zdrojů.

Vzduchová baterie, solární mrakodrap, přílivová laguna

Při hledání řešení energetických problémů lidstva se v poslední době ve světě objevila řada netradičních projektů. Izraelský kibuc Yahel nedaleko Rudého moře používá k ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail