Farmy s mořskými řasami pro ukládání uhlíku
Nový výzkum ukazuje, že farmy s mořskými řasami ukládají uhlík stejně efektivně jako přírodní pobřežní ekosystémy, což by mohlo být součástí řešení ...
19. června 2023 představila Skupina Venturi na mezinárodní letecké přehlídce Paris Air Show v Le Bourget ve Francii svůj nejnovější produkt: hyper-přizpůsobivé lunární kolo. Venturi Lab navrhla a vyrobila kolo s použitím vlastních materiálů vytvořených jen pro tento účel. Toto kolo je první svého druhu na světě a má potenciál změnit historii vesmírného průmyslu. Inženýři chemici a fyzici z Venturi Lab ve švýcarském Fribourgu stvořili hyper-deformující se lunární kolo schopné vydržet extrémně nízké teploty. (Firma byla založena v roce 1984 v Caueronu ve Francii. Donedávna vyráběla pouze sportovní vozy se spalovacími motory, v posledních 3 letech se orientuje na produkci a vývoj vozidel na sluneční energii.)
Speciálními koly bude vybaveno vozítko Venturi Astrolab’s FLEX rover, které má v roce 2026 vynést na Měsíc raketa Space X Starship. Bude se používat na měsíčním povrchu pro dopravu užitečného nákladu.
S výjimkou Misí Apollo se v minulosti výzkumná vozidla vždy vybavovala pevnými koly. Kolo Venturi je však deformovatelné, přizpůsobivé a zároveň trvanlivé, odolné a robustní.
FLEX rover má být v provozu na měsíčním jižním pólu, kde převažují extrémní teploty -90 až -230 °C. Jeho čtyři kola budou nést dvoutunové vozidlo (včetně nákladu) po jakémkoliv povrchu. Jsou schopná absorbovat nerovnosti při rychlosti 20 km/h. Musejí vydržet v provozu nejméně 1 000 kilometrů a odolat silnému ionizujícímu záření.
Parametry:
- výjimečný průměr 930 mm
- komplexní systém 192 kabelů, které fungují jako loukotě (parsky kola)
- běhoun („pneumatika“) vyrobený z nově vytvořeného materiálu
- vnější ráfek opatřený pružinami.
Venturi znovu objevilo kolo!
Převratná technologie je založená na unikátních nových materiálech a dá se říci, že je srovnatelná s významem vynálezu gumy a později ráfkové pneumatiky v 19. století. Švýcarský tým firmy Venturi vedený Dr. Antoniem Delfinem vyvinul zcela nový systém:
1) 192 kabelů spojuje vnitřní obvod kola s pružinami uspořádanými podél velkého ráfku.
2) Spodní lanka se roztahují, aby umožnila pružnému běhounu pneumatiky obejmout povrch, zatímco horní lanka se díky pružinám natahují na svou původní polohu.
3) Paprsky (loukotě) kola se při kontaktu s povrchem deformují a znovu získávají svůj tvar, když se kolo odvaluje.
4) Velký ráfek funguje jako doraz a vyznačuje mez deformace běhounu.
5) Lanka jsou uspořádána ve čtyřech řadách pod různými úhly pro optimalizaci přenosu bočních sil, zrychlení, brzdění a točivého momentu.
6) Běhoun se skládá z několika relativně neroztažitelných čepelí z nerezové oceli, které drží na svém místě jedinečný superelastický materiál vyvinutý společností Venturi Lab, který zajišťuje vysokou flexibilitu i při zvláště nízkých teplotách.
Partnerství s NASA
NASA vybrala 16 projektů od 12 různých společností k testování různých inovací. Venturi Astrolab je mezi nimi. NASA jej analyzuje ve výzkumném centru Glenn Research Center v Clevelandu a v Johnson Space Centru v Houstonu.
Zdroj: Media Kit Venturi Wheel HD
Video: Venturi, the story so far. From Monaco to the Moon - YouTube
Nový výzkum ukazuje, že farmy s mořskými řasami ukládají uhlík stejně efektivně jako přírodní pobřežní ekosystémy, což by mohlo být součástí řešení ...
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.