Astronomie

Článků v rubrice: 115

European Space Agency (ESA) dá milion liber na výzkum nových kosmických baterií

Evropský vesmírný program bude používat speciální radionuklidové baterie. Jejich dodavatelem se stane Národní jaderná laboratoř Spojeného království (The UK’s National Nuclear Laboratory – NNL).

Fotogalerie (1)
Laboratoř PUMA v Sellafieldu: práce v tzv. Glove Box – rukavicové skříni (foto: NNL)

Tradiční solární panely, kterými je vybavena např. vesmírná stanice ISS, ztrácejí rychle své využití s rostoucí vzdáleností od Slunce: Přesněji řečeno, již za dráhou Marsu jsou téměř k nepotřebě. Přitom spolehlivé zásobování elektřinou a teplem je pro vesmírné sondy klíčovou záležitostí. Pomoci může např. radioaktivní izotop americia 241Am, známý zatím hlavně z radionuklidových detektorů kouře a hlásičů požáru.

Americium se dá celkem snadno extrahovat z použitého jaderného paliva. NNL k tomu využije svou novou moderní laboratoř PUMA (Plutonium and Mixed Actinides) v Sellafieldu. Laboratoř je centrem využití jaderných odpadů pomocí prvotřídní technologie, k čemuž zřejmě ESA při výběru dodavatele přihlédla. Na druhou stranu takovýto komerční úspěch je pro NNL významným uznáním jejích kvalit a pro ESA zárukou profesionality dodávky.

Do projektu bude zahrnuta Univerzita v Manchesteru, která nakoupí a instaluje v NNL technické zařízení pro práci s vysoce radioaktivními materiály, které kromě projektu budou moci využívat i další britské univerzity. Nové baterie by se mohly použít i pro přípravný program ESA k robotickému průzkumu Marsu „Mars Robotic Exploration“.

Pozn. redakce: o radionuklidových bateriích a termogenerátorech založených na plutoniu nebo americiu jsme psali v článcích: www.3pol.cz/cz/rubriky/jaderna-energetika/566-jaderna-energetika-ve-vesmiru-elektrina-pro-sondy-kosmicke-lode-a-zakladny-na-planetach3pol.cz/387‑bude‑teplo‑bude‑mars

 


Americium

Americium je radioaktivní kovový prvek stříbřitě bílé až šedavé barvy, připravovaný uměle v jaderných reaktorech. Je sedmým členem z řady aktinoidů, třetím transuranem. Vyzařuje záření alfa a gama, všech 18 izotopů je radioaktivních. 241Am má poločas rozpadu 432,2 let. Americium bylo poprvé připraveno roku 1944 bombardováním 239Pu neutrony v jaderné laboratoři chicagské university a jméno dostalo podle světadílu, kde bylo vyrobeno. Používá se v přesných měřících přístrojích a v detektorech kouře jako zdroj α‑částic nebo γ‑záření. V lékařství se používá při léčbě nádorů štítné žlázy.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Včasná detekce rakoviny slinivky břišní

Karcinom pankreatu nepatří k nejčastěji diagnostikovaným zhoubným nádorům, ale je jedním z nejsmrtelnějších kvůli svému časnému lokálnímu rozšíření a metastatickému chování.

FYKOSí soustředění

O činnosti FYKOS (Fyzikální korespondenční seminář), který rozvíjí a řídí parta studentů z MatFyz, informuje Třípól pravidelně (a rád).

Vodíková revoluce změní globální energetiku

Klimatická změna i napjaté mezinárodní vztahy ohrožující energetickou bezpečnost celých kontinentů. To jsou podle studie poradenské společnosti Enerdata a Francouzského institutu pro mezinárodní ...

V2G znamená Vehicle to Grid

S rozvojem elektromobility se energetikům otvírá další možnost, jak vykrývat výkyvy sítě způsobené větší poptávkou ve špičkách i nestejnoměrnými dodávkami z obnovitelných zdrojů.

Vzduchová baterie, solární mrakodrap, přílivová laguna

Při hledání řešení energetických problémů lidstva se v poslední době ve světě objevila řada netradičních projektů. Izraelský kibuc Yahel nedaleko Rudého moře používá k ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail