Paradox bavorských divočáků
Vědci konečně přišli na to, proč jsou němečtí divočáci radioaktivní. Není to kvůli Černobylu. Od havárie čtvrtého jaderného reaktoru v Černobylu uplynulo již 37 let.
Emise z automobilové dopravy, které se dnes na celkovém množství emisí v ovzduší podílejí z asi 30 %, mají významný negativní dopad na kvalitu života obyvatel. Kromě osobních automobilů se problém samozřejmě týká také veřejné dopravy. Podle údajů Centrálního registru vozidel dnes v České republice jezdí okolo 20 tisíc autobusů veřejné dopravy, které přepraví ročně přes 2 miliardy osob. Alarmující je přitom stáří a stav těchto vozidel – v průměru slouží kolem 15 let a většina z nich nesplňuje nejpřísnější emisní normy. Přitom výměna starých vozidel za nová na plyn nebo na elektřinu by snížila emise až o 90 %!
Podle údajů Centrálního registru vozidel je obnova vozového parku v České republice stále velmi pomalá. Rychlejší ekologizaci provozu hromadné dopravy, která řeší emisní problém zejména ve velkých městech, však podle odborníků nic nebrání.V současné době jsou na trhu pro potřeby městské hromadné dopravy k dispozici alternativy v podobě vozidel hybridních, na stlačený zemní plyn nebo elektřinu. Ty se ale samozřejmě liší nejen svými emisními, ale také ekonomickými vlastnostmi.
Úspory jsou v případě elektromobilů dvojího druhu: nefinanční a finanční. Ty nefinanční spočívají v obsluze, tj. v tom, že elektromobil je vlastně něco jako klasický vůz s automatickou převodovkou. Prostě se používá jen brzda a plyn. Neřadí se. V kolonách, kdy se popojíždí po dvaceti centimetrech, je to k nezaplacení – šetří to nervy i řazení jednička-neutrál-jednička-neutrál… Ocení to i ten, komu moc nejde parkování. Řazení je jen „dopředu-dozadu“ a díky elektromotoru lze lehounce sešlapovat pedál plynu a plně se soustředit na couvání. Bez toho, aby člověk myslel na otáčky a na to, že mu zhasne motor.
Finanční benefity elektromobilů se liší vůz od vozu a hlavně také podle toho, jakou sazbu kdo využívá a kolik platí za jednu kilowatthodinu. Veřejné dobíjení u stanic ČEZ je za 150 Kč bez DPH na měsíc. Obecně platí, že dobití do plné kapacity baterie (s reálným dojezdem cca 150 km) vyjde doma na cca 120 Kč. „Nafťák“ na stejnou vzdálenost vypije palivo za 360 Kč. Elektromobil tak ujede stejnou vzdálenost za třetinovou cenu. A to nepočítáme náklady na olej a jeho výměnu a na celkový servis všech součástí a kapalin běžného motoru. Se započtením toho všeho je úspora jízdy s elektromobilem ještě vyšší.
Elektromobily mají výhodu i v tom, že mohou sloužit jako baterie v době, kdy je nižší poptávka po elektřině, a tím celý systém „výroba-spotřeba“ vyrovnávat. ČEZ nabízí všem elektromobilistům speciální distribuční sazbu a tarif pro dobíjení (během noci, nepřetržitě po dobu 8 hodin).
Vědci konečně přišli na to, proč jsou němečtí divočáci radioaktivní. Není to kvůli Černobylu. Od havárie čtvrtého jaderného reaktoru v Černobylu uplynulo již 37 let.
"...spíše bych spoléhal na přirozenou blbost..." praví nedávný kreslený vtip. Mnoha lidem to ale jako vtip nepřipadá. Údaje prezentované společností Atlas VPN ukazují, ...
Indonésie a Dánsko podepsaly čtyřmiliardovou smlouvu na thoriový malý modulární reaktor, jehož hlavním účelem bude produkce amoniaku.
68 % úspěšných a vysoce ziskových společností světa aplikuje tzv. hybridní model práce. To znamená, že zaměstnanci mohou chodit do kanceláře, ale i pracovat z domova nebo vzdáleného místa.
V roce 2013 se čtvrtstoletí starý tokamak rozhodl znovu objevit sám sebe a pod novým jménem zamířit k novým obzorům a cílům. Tore Supra, zařízení CEA/Euratom umístěné ...
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.