Bez zařazení

Článků v rubrice: 326

Veřejná doprava a stav ovzduší

Emise z automobilové dopravy, které se dnes na celkovém množství emisí v ovzduší podílejí z asi 30 %, mají významný negativní dopad na kvalitu života obyvatel. Kromě osobních automobilů se problém samozřejmě týká také veřejné dopravy. Podle údajů Centrálního registru vozidel dnes v České republice jezdí okolo 20 tisíc autobusů veřejné dopravy, které přepraví ročně přes 2 miliardy osob. Alarmující je přitom stáří a stav těchto vozidel – v průměru slouží kolem 15 let a většina z nich nesplňuje nejpřísnější emisní normy. Přitom výměna starých vozidel za nová na plyn nebo na elektřinu by snížila emise až o 90 %!

Fotogalerie (3)
V září 2013 měl v Praze premiéru český elektrobus Škoda Battery Evolution s karosérií Solaris a trakční výzbrojí Škoda Electric (zdroj: www.buspress.cz)

Podle údajů Centrálního registru vozidel je obnova vozového parku v České republice stále velmi pomalá. Rychlejší ekologizaci provozu hromadné dopravy, která řeší emisní problém zejména ve velkých městech, však podle odborníků nic nebrání.V současné době jsou na trhu pro potřeby městské hromadné dopravy k dispozici alternativy v podobě vozidel hybridních, na stlačený zemní plyn nebo elektřinu. Ty se ale samozřejmě liší nejen svými emisními, ale také ekonomickými vlastnostmi.

Stlačený plyn a elektřina

Ekologické předpoklady hovoří ve prospěch stlačeného plynu (CNG) i elektřiny, které v porovnání s naftou produkují výrazně menší množství emisí. Podle Jana Rumla, výkonného ředitele Českého plynárenského svazu, lze přechodem na alternativní pohon v některých případech dosáhnout snížení emisí až o 90 %. Tato vozidla totiž neprodukují žádné saze. Například zemní plyn má při spalování téměř nulové pevné prachové částice, se kterými má právě Česká republika v důsledku jejich karcinogenních a mutagenních účinků velký problém.

Elektromobily je třeba „ozvučit“

Ještě o kousek dál než CNG je elektromobilita – lokálně totiž neprodukuje vůbec žádné emise. A to ani plyny, ani prachové částice. A v naprosté většině případů ani hluk. To neznamená, že by moderní elektromobily atakovaly chodce – jsou již vybaveny generátorem „laskavého brumlání“, který chodce akusticky upozorňuje na pohyb vozidla. Elektromobily jsou proto pro městskou osobní dopravu a pro dojíždění z příměstských lokalit skvělým řešením.

Úspory jsou v případě elektromobilů dvojího druhu: nefinanční a finanční. Ty nefinanční spočívají v obsluze, tj. v tom, že elektromobil je vlastně něco jako klasický vůz s automatickou převodovkou. Prostě se používá jen brzda a plyn. Neřadí se. V kolonách, kdy se popojíždí po dvaceti centimetrech, je to k nezaplacení – šetří to nervy i řazení jednička-neutrál-jednička-neutrál… Ocení to i ten, komu moc nejde parkování. Řazení je jen „dopředu-dozadu“ a díky elektromotoru lze lehounce sešlapovat pedál plynu a plně se soustředit na couvání. Bez toho, aby člověk myslel na otáčky a na to, že mu zhasne motor.

Finanční benefity elektromobilů se liší vůz od vozu a hlavně také podle toho, jakou sazbu kdo využívá a kolik platí za jednu kilowatthodinu. Veřejné dobíjení u stanic ČEZ je za 150 Kč bez DPH na měsíc. Obecně platí, že dobití do plné kapacity baterie (s reálným dojezdem cca 150 km) vyjde doma na cca 120 Kč. „Nafťák“ na stejnou vzdálenost vypije palivo za 360 Kč. Elektromobil tak ujede stejnou vzdálenost za třetinovou cenu. A to nepočítáme náklady na olej a jeho výměnu a na celkový servis všech součástí a kapalin běžného motoru. Se započtením toho všeho je úspora jízdy s elektromobilem ještě vyšší.

Elektromobily mají výhodu i v tom, že mohou sloužit jako baterie v době, kdy je nižší poptávka po elektřině, a tím celý systém „výroba-spotřeba“ vyrovnávat. ČEZ nabízí všem elektromobilistům speciální distribuční sazbu a tarif pro dobíjení (během noci, nepřetržitě po dobu 8 hodin).

Autobusy na CNG ve veřejné dopravě

Důvodem uplatnění autobusů na CNG ve veřejné dopravě je zejména rychlá návratnost investice. Stlačený zemní plyn zřejmě nejlépe splňuje ekologické i ekonomické požadavky. V České republice dnes jezdí okolo 500 takových autobusů.Například město Tábor dnes provozuje 38 autobusů na CNG a ročně šetří miliony korun na pohonných hmotách. Provozní náklady u autobusů a vozidel komunální techniky na CNG se pohybují oproti pohonu na naftu mezi 50 až 60 %.V roce 2013 úspora proti naftě činila 4,3 miliony Kč. Město odhaduje, že prostředky vložené do modernizace vozového parku se vrátí díky levnějšímu provozu do 4 až 6 let.

Názor provozovatelů městské dopravy

Sdružení dopravních podniků ČR, které sdružuje v České republice19 největších provozovatelů městské dopravy, se staví k většímu nakupování ekologických vozidel pozitivně: „Jsme toho názoru, že v současné době již není ve srovnání s naftou rozhodující ekologický vliv CNG, ale zejména ekonomický, spojený s podporou nákupu vozidel, výstavby plnicích stanic a zejména daňové zvýhodnění CNG. V posledních letech proběhla ve většině podniků masivní obnova vozového parku, často s podporou fondů EU a za autobusy s pohonem CNG. Další se k tomuto kroku chystají. Kromě rozvoje CNG podporujeme také elektromobilitu,“ vysvětluje Antonín Macháček, výkonný ředitel Sdružení dopravních podniků ČR.

Markéta Kohoutková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Černá smrt gumy a jak jí čelit

Guma je jedním z neopěvovaných velkých hrdinů průmyslové revoluce. Kromě jejích obvyklých aplikací, jako jsou pneumatiky, kondomy, elastické spodní prádlo, apod., představuje základní složku asi ve 40 000 výrobcích, včetně absorbérů nárazu, hadic, lékařských nástrojů, těsnění, atd.

Z historie i současnosti vynálezů a jejich ochrany

Vynálezy a objevy často přicházejí na svět klikatými cestičkami. Jednou to vypadá, jako by se na ně čekalo tak netrpělivě, že se zrodí hned v několika hlavách v různých koutech světa, jindy je náhodou nebo omylem objeveno něco, s čím si nikdo neví rady.

Jak vyčíslit ekonomické přínosy jádra? A co na to evropský jaderný průmysl?

Společnost Deloitte vypracovala pro Euratom studii o přínosech jaderné energetiky v roce 2019 a 2050. V současné době je v provozu ve 14 zemích EU 126 komerčních reaktorů o výkonu 118 GWe. Do roku 2050 by měl jejich výkon stoupnout na 150 GWe, budou se ale muset snížit investiční náklady.

Astronauti se pořád ptali: Jak se daří myškám?

Myši, švábi, japonské křepelky, ryby, škeble, rostliny.... ti všichni měli možnost ochutnat Měsíc! Po návratu Apolla 11, od jehož mise letos uplynulo 11 let, putovalo množství vzácných vzorků měsíční horniny do laboratoří.

Irský matematik a fyzik George Gabriel Stokes

Světlo je jeden z nejúžasnějších přírodních jevů a pro život člověka má zásadní význam. Je pro nás nejen hlavním prostředkem poznávání světa a vesmíru, ale i zdrojem emocí, je obdivováno a zkoumáno uměním i vědou. Optika, nauka o světle, je vlastně nejstarší částí fyziky.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail