17. května 2014
Vysvětlí se záhada kulového blesku?
Fotografie kulového blesku z Číny by mohla pomoci odhalit jeho záhadu. Tento jev lze jen velmi obtížně studovat, protože se objevuje nepředvídatelně a jen na zlomek sekundy.
Dnes se jev kulového blesku vysvětluje různě – od elektricky nabitých meteoritů až po halucinace. Fotografii na obrázku pořídil v roce 2012 Číňan Jianyong Cen se svými kolegy z Northwestern Normal University, Lanzhou, když pozorovali bouřku. Zcela náhodou kamerou a spektrografem zaznamenali úder blesku, který vytvořil zářivou kouli o průměru 5 m; ta po 1,6 sekundách zmizela.
Analýza snímku ukázala, že klíčovými prvky v kouli byly křemík, železo a vápník, což podporuje teorii, že úder blesku odpařuje oxid křemíku v půdě. Pokud je v půdě uhlík, ten odebere kyslík z křemíku a vytvoří křemíkové páry. Atmosféra planety bohatá na kyslík rychle reoxiduje páru a krátce vytvoří kulovou záři. Tyto poznatky budou zveřejněny v časopise Physical Review Letters.
Zde je video se záznamem: physics.aps.org/articles/v7/5
Zde je video se simulací malinkých kulových blesků vytvořených pomocí křemíku a svářečky: https://www.youtube.com/watch?v=Y72nrlNnXAk
(New Scientist, 2014, č. 2953, s. 17)
Zkrácený překlad: