Bez zařazení

Článků v rubrice: 439

Kovový had se prokousává uhelnými slojemi

Ať se nám to líbí nebo ne, uhlí ještě dlouho zůstane pro energetiku hlavním primárním zdrojem energie. Jeho dolování má úctyhodnou historii a jak se ukazuje – i přítomnost. Divize GE Mining společnosti GE totiž vymyslela technicky unikání metodu umožňující dostat uhlí z těžce přístupných míst na povrch. Nezapomíná přitom ani na bezpečnost horníků.

Důlní stroj Fairchild F330 svým tvarem připomíná obrovského hada o hmotnosti stíhacího letounu. Zároveň se však dokáže vměstnat do otvoru o výšce ročního dítěte. „Některé uhelné sloje jsou tak nízké a úzké, že by se k nim bez F330 nedalo vůbec dostat,“ vysvětluje Craig Setter, generální manažer divize GE Mining. Kromě jiného je důlní stroj také jediným systémem na světě, který zvládne na porubním boku od okolní horniny bezpečně oddělit vysoce kvalitní uhlí s nízkým obsahem popela.

Novátorská technologie

Stroj o hmotnosti stíhacího letounu se rozpíná do délky jednoho autobusu a přitom se proplazí i úzkými skulinami. Dokáže vytěžit uhelnou sloj, která je doslova vměstnaná mezi vrstvami měkké sedimentované horniny, a získat tak uhlí, do jakého by se horníci dříve nepouštěli.

 

Stroj těží uhlí dvěma unikátními šroubovitými hlavicemi, z nichž každou pohání elektrický motor o výkonu 115,63 kW. Kusy horniny se pak transportují na dopravní pás na zploštělém konci stroje. Za pouhých 12 minut stroj vytěží prostor o velikosti téměř sedmi metrů krychlových. Když F330 sloj zcela vytěží, navrtá podpůrné pilíře, tak aby získal poslední zásoby uhlí. Jakmile porub opustí, nechá vytěžené prostory zavalit nadložím.

Bezpečná technologie

Typický den tráví hadí stroj tak, že se plazí úzkými průrvami hluboko pod zemí jako pravěký plaz, na kterého evoluce dávno zapomněla, na svou oběť, která se brání oblaky černého prachu, plive množství kapaliny a útočí na její odkrytý bok dvojicí šroubovitých čelistí. Při jeho konstrukci technici však nezapomněli ani na bezpečnost důlní činnosti, ani na zdraví horníků a dalších zpracovatelů uhlí. Stroj totiž sloj kropí vodou, ředí tak metan a snižuje výskyt uhelného prachu na minimum. Díky čistšímu uhlí se pak i ve zpracovatelských závodech na zemském povrchu snižuje množství prachu a uhelného odpadu.

 

Novinkou je i nový důlní transportér

Divize GE Mining navrhla i důlní transportér, který dokáže podzemním bludištěm převézt až 14 horníků. Pohání jej naftový čtyřválec o obsahu 4,3 l a před jiskrami a nadměrným teplem jej chrání speciální „vodní vesta“. Veškeré komponenty plně respektují nebezpečné prostředí.

 

Důlní stroj Fairchild F330 v pohybu na: www.youtube.com/watch?v=VL7_a_TrF1g

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Teenageři staví drony pro záchranáře a přemýšlejí, jak zamezit plýtvání

Středoškoláci nevnímají umělou inteligenci jako hrozbu, ale jako příležitost dělat věci jinak a lépe. Projekty na téma AI: Cesta k udržitelnější budoucnosti? představila desítka finalistů programu Samsung Solve for Tomorrow.

40 let od spuštění Jaderné elektrárny Dukovany

Přesně 3. května uplynulo 40 let od zahájení zkušebního provozu první jaderné elektrárny na území České republiky. Jsou to Dukovany, které leží u obce stejného ...

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail