Bez zařazení

Článků v rubrice: 409

Kovový had se prokousává uhelnými slojemi

Ať se nám to líbí nebo ne, uhlí ještě dlouho zůstane pro energetiku hlavním primárním zdrojem energie. Jeho dolování má úctyhodnou historii a jak se ukazuje – i přítomnost. Divize GE Mining společnosti GE totiž vymyslela technicky unikání metodu umožňující dostat uhlí z těžce přístupných míst na povrch. Nezapomíná přitom ani na bezpečnost horníků.

Důlní stroj Fairchild F330 svým tvarem připomíná obrovského hada o hmotnosti stíhacího letounu. Zároveň se však dokáže vměstnat do otvoru o výšce ročního dítěte. „Některé uhelné sloje jsou tak nízké a úzké, že by se k nim bez F330 nedalo vůbec dostat,“ vysvětluje Craig Setter, generální manažer divize GE Mining. Kromě jiného je důlní stroj také jediným systémem na světě, který zvládne na porubním boku od okolní horniny bezpečně oddělit vysoce kvalitní uhlí s nízkým obsahem popela.

Novátorská technologie

Stroj o hmotnosti stíhacího letounu se rozpíná do délky jednoho autobusu a přitom se proplazí i úzkými skulinami. Dokáže vytěžit uhelnou sloj, která je doslova vměstnaná mezi vrstvami měkké sedimentované horniny, a získat tak uhlí, do jakého by se horníci dříve nepouštěli.

 

Stroj těží uhlí dvěma unikátními šroubovitými hlavicemi, z nichž každou pohání elektrický motor o výkonu 115,63 kW. Kusy horniny se pak transportují na dopravní pás na zploštělém konci stroje. Za pouhých 12 minut stroj vytěží prostor o velikosti téměř sedmi metrů krychlových. Když F330 sloj zcela vytěží, navrtá podpůrné pilíře, tak aby získal poslední zásoby uhlí. Jakmile porub opustí, nechá vytěžené prostory zavalit nadložím.

Bezpečná technologie

Typický den tráví hadí stroj tak, že se plazí úzkými průrvami hluboko pod zemí jako pravěký plaz, na kterého evoluce dávno zapomněla, na svou oběť, která se brání oblaky černého prachu, plive množství kapaliny a útočí na její odkrytý bok dvojicí šroubovitých čelistí. Při jeho konstrukci technici však nezapomněli ani na bezpečnost důlní činnosti, ani na zdraví horníků a dalších zpracovatelů uhlí. Stroj totiž sloj kropí vodou, ředí tak metan a snižuje výskyt uhelného prachu na minimum. Díky čistšímu uhlí se pak i ve zpracovatelských závodech na zemském povrchu snižuje množství prachu a uhelného odpadu.

 

Novinkou je i nový důlní transportér

Divize GE Mining navrhla i důlní transportér, který dokáže podzemním bludištěm převézt až 14 horníků. Pohání jej naftový čtyřválec o obsahu 4,3 l a před jiskrami a nadměrným teplem jej chrání speciální „vodní vesta“. Veškeré komponenty plně respektují nebezpečné prostředí.

 

Důlní stroj Fairchild F330 v pohybu na: www.youtube.com/watch?v=VL7_a_TrF1g

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Fyziklání 2024 - výsledky

Jako každý rok se i letos dne 16. 2. 2024 v Praze na letňanském výstavišti PVA EXPO Praha konala mezinárodní týmová fyzikální soutěž s názvem Fyziklání. Organizátorem již 18.

Baterie vydrží 50 let bez dobíjení

Vědci v Číně sestrojili jadernou baterii, která dokáže vyrábět energii až 50 let bez dobíjení. BV100 od společnosti Betavolt je menší než mince a obsahuje radioaktivní izotop niklu, který ...

Unikátní izraelský chladicí systém v Hodoníně

Dosavadní průtočné chlazení elektrárny Hodonín vodou z řeky mělo hlavně v létě omezenou kapacitu. Po několikaměsíčním testu přešel do ročního zkušebního provozu nový chladicí systém.

Výběr střední školy: Plno mají i učiliště

Na střední školy míří početně nejsilnější generace za poslední léta. V loňském roce se tisíce žáků nedostaly ani na „učňák“.

Nanosatelit a horkovzdušný balón pro nouzové širokopásmové připojení kdekoli

Výzkumný tým katalánské univerzity navrhuje komunikační systém umožňující záchranným službám pracovat bezpečně v obtížných situacích.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail