Bez zařazení

Článků v rubrice: 326

Tisknou i děti ve 3D

Jednoho chladného odpoledne vystoupil v New Yorku na chodník před budovu, v níž se nachází nenápadné Muzeum výtvarného umění a designu, mladý pár s dětmi. Netrvalo dlouho a Sofia (6) a její bratr Iskander (2) se pomalu otáčeli na malé kulaté plošině uvnitř provizorního 3D skeneru vytvořeného z fotoaparátu Kinect přivázaného ke žlutému provazu…

 

Necháme se udělat v mosazi

Technička společnosti Shapeways, jež se zabývá tiskem ve 3D, seděla opodál a před sebou měla rozevřený notebook. Taháním za provaz pohybovala digitálním fotoaparátem po tenké ocelové tyčce nahoru a dolů, zachycovala pohyb dětí a data nahrávala do programu mapujícího tvar lidského těla.

 

Skenování trvalo asi minutu. Pak si sourozenci vybrali materiál, ze kterého bude jejich obraz vytištěn. Výběr byl bohatý – od plastu až po kov. Zvítězila mosaz a za týden sourozencům dodala pošta domů miniaturní verzi jejich postav ve 3D.

Materializace post-digitálního věku

Interaktivní dílna, kde obě děti získaly svou verzi ve 3D, je součástí výstavy „Mimo kontrolu: materializace post-digitálního věku“, kde tři podlaží muzea pokrývá tisk krajiny ve 3D. Na výstavě najdeme řadu praktických a seriózních ukázek, ale také hříček a uměleckých děl – od večerních šatů vytištěných ve 3D přes boty na vysokém podpatku, prádlo až po rám závodní tříkolky nebo skulpturu prsního nádoru vytvořenou z digitalizovaného skenu z vyšetření magnetickou rezonancí. Podle kurátora muzea Ronalda Labaca jsou takové návrhy možné díky tomu, že software je už natolik vyspělý, že dokáže replikovat přírodní vzory, zatímco výrobní techniky, jako 3D tisk, umožňují zhotovit kopii téměř jakéhokoli tvaru podstatně rychleji, než to v minulosti umožňovaly tradiční procesy.

 

Tisknou se i letecké motory

3D tisk je oblastí, v níž se navzájem inspirují umění, život a průmysl. Například nový tryskový motor LEAP, který vyrábí společnost CFM International, společný podnik koncernu GE a francouzského výrobce Snecma (Safran), má 19 palivových trysek tištěných ve 3D z kobalt-chromové slitiny podobné materiálům, které se používají v dentálních a kyčelních implantátech. Nová tryska je díky tomu o 25 % lehčí a až pětkrát odolnější než trysky současné, které je třeba montovat z dvaceti různých součástek. Konstruktéři společnosti GE v Ohiu již testují první motory LEAP.

 

Také plynové turbíny

Jejich kolegové ve společnosti GE Power & Water zase experimentují s tištěnými součástkami pro masivní plynové turbíny používané k výrobě elektřiny. Technologie jim umožní nové nápady otestovat a rychleji vyvíjet konkrétní návrhy řešení. Díky této technologii se daří ve fázi vývoje ušetřit celé měsíce.

 

Některé 3D tiskárny fungují tak, že vytlačují jednu vrstvu roztaveného materiálu – jako plast nebo pryskyřice – a kladou ji na vrstvu druhou. Jiné používají elektronové a laserové paprsky, jejichž pomocí roztavují slitinový prach a ten potom tvarují do finální podoby.

Nedávno začali výzkumníci z GE Global Research testovat 3D malbu. Jde o novou metodu, kdy se na přesné 3D modely vystřeluje vysokou rychlostí tenký pramen kovového prachu. Touto technologií je možné vyrábět a opravovat lopatky letadlových vrtulí, rotory a další komponenty, aniž by bylo třeba cokoli rozebírat a svařovat. Starou součástku je tak možné „opravit“ nástrojem, který vypadá jako sprej.

Nebo jednou i nové auto

Stejně jako Sofia a Iskander, i technologie 3D tisk roste jako z vody. Pokud vývoj půjde i nadále stejným tempem, tak až Sofia a její bratr začnou chodit na vysokou školu, jejich otec bude mít v garáži třeba vytištěné auto…

 

Zdroje

Více informací o společnosti GE naleznete na www.ge.com, nejnovější informace o GE v regionu střední a východní Evropy na blogu GEE for CEE geforcee.geblogs.com

 

O tématu psal 3pól i zde:

http://www.3pol.cz/cz/rubriky/bez-zarazeni/272-3d-tisk-jednou-vytiskne-i-motor

http://www.3pol.cz/cz/rubriky/pocitace-a-internet/1100-3d-tisk-vam-vytiskne-dum

http://www.3pol.cz/cz/rubriky/pocitace-a-internet/1101-netusene-moznosti-3d-tisku

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Černá smrt gumy a jak jí čelit

Guma je jedním z neopěvovaných velkých hrdinů průmyslové revoluce. Kromě jejích obvyklých aplikací, jako jsou pneumatiky, kondomy, elastické spodní prádlo, apod., představuje základní složku asi ve 40 000 výrobcích, včetně absorbérů nárazu, hadic, lékařských nástrojů, těsnění, atd.

Z historie i současnosti vynálezů a jejich ochrany

Vynálezy a objevy často přicházejí na svět klikatými cestičkami. Jednou to vypadá, jako by se na ně čekalo tak netrpělivě, že se zrodí hned v několika hlavách v různých koutech světa, jindy je náhodou nebo omylem objeveno něco, s čím si nikdo neví rady.

Jak vyčíslit ekonomické přínosy jádra? A co na to evropský jaderný průmysl?

Společnost Deloitte vypracovala pro Euratom studii o přínosech jaderné energetiky v roce 2019 a 2050. V současné době je v provozu ve 14 zemích EU 126 komerčních reaktorů o výkonu 118 GWe. Do roku 2050 by měl jejich výkon stoupnout na 150 GWe, budou se ale muset snížit investiční náklady.

Astronauti se pořád ptali: Jak se daří myškám?

Myši, švábi, japonské křepelky, ryby, škeble, rostliny.... ti všichni měli možnost ochutnat Měsíc! Po návratu Apolla 11, od jehož mise letos uplynulo 11 let, putovalo množství vzácných vzorků měsíční horniny do laboratoří.

Irský matematik a fyzik George Gabriel Stokes

Světlo je jeden z nejúžasnějších přírodních jevů a pro život člověka má zásadní význam. Je pro nás nejen hlavním prostředkem poznávání světa a vesmíru, ale i zdrojem emocí, je obdivováno a zkoumáno uměním i vědou. Optika, nauka o světle, je vlastně nejstarší částí fyziky.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail