40 let od spuštění Jaderné elektrárny Dukovany
Přesně 3. května uplynulo 40 let od zahájení zkušebního provozu první jaderné elektrárny na území České republiky. Jsou to Dukovany, které leží u obce stejného ...
Jednoho chladného odpoledne vystoupil v New Yorku na chodník před budovu, v níž se nachází nenápadné Muzeum výtvarného umění a designu, mladý pár s dětmi. Netrvalo dlouho a Sofia (6) a její bratr Iskander (2) se pomalu otáčeli na malé kulaté plošině uvnitř provizorního 3D skeneru vytvořeného z fotoaparátu Kinect přivázaného ke žlutému provazu…
Technička společnosti Shapeways, jež se zabývá tiskem ve 3D, seděla opodál a před sebou měla rozevřený notebook. Taháním za provaz pohybovala digitálním fotoaparátem po tenké ocelové tyčce nahoru a dolů, zachycovala pohyb dětí a data nahrávala do programu mapujícího tvar lidského těla.
Skenování trvalo asi minutu. Pak si sourozenci vybrali materiál, ze kterého bude jejich obraz vytištěn. Výběr byl bohatý – od plastu až po kov. Zvítězila mosaz a za týden sourozencům dodala pošta domů miniaturní verzi jejich postav ve 3D.
Interaktivní dílna, kde obě děti získaly svou verzi ve 3D, je součástí výstavy „Mimo kontrolu: materializace post-digitálního věku“, kde tři podlaží muzea pokrývá tisk krajiny ve 3D. Na výstavě najdeme řadu praktických a seriózních ukázek, ale také hříček a uměleckých děl – od večerních šatů vytištěných ve 3D přes boty na vysokém podpatku, prádlo až po rám závodní tříkolky nebo skulpturu prsního nádoru vytvořenou z digitalizovaného skenu z vyšetření magnetickou rezonancí. Podle kurátora muzea Ronalda Labaca jsou takové návrhy možné díky tomu, že software je už natolik vyspělý, že dokáže replikovat přírodní vzory, zatímco výrobní techniky, jako 3D tisk, umožňují zhotovit kopii téměř jakéhokoli tvaru podstatně rychleji, než to v minulosti umožňovaly tradiční procesy.
3D tisk je oblastí, v níž se navzájem inspirují umění, život a průmysl. Například nový tryskový motor LEAP, který vyrábí společnost CFM International, společný podnik koncernu GE a francouzského výrobce Snecma (Safran), má 19 palivových trysek tištěných ve 3D z kobalt-chromové slitiny podobné materiálům, které se používají v dentálních a kyčelních implantátech. Nová tryska je díky tomu o 25 % lehčí a až pětkrát odolnější než trysky současné, které je třeba montovat z dvaceti různých součástek. Konstruktéři společnosti GE v Ohiu již testují první motory LEAP.
Jejich kolegové ve společnosti GE Power & Water zase experimentují s tištěnými součástkami pro masivní plynové turbíny používané k výrobě elektřiny. Technologie jim umožní nové nápady otestovat a rychleji vyvíjet konkrétní návrhy řešení. Díky této technologii se daří ve fázi vývoje ušetřit celé měsíce.
Některé 3D tiskárny fungují tak, že vytlačují jednu vrstvu roztaveného materiálu – jako plast nebo pryskyřice – a kladou ji na vrstvu druhou. Jiné používají elektronové a laserové paprsky, jejichž pomocí roztavují slitinový prach a ten potom tvarují do finální podoby.
Nedávno začali výzkumníci z GE Global Research testovat 3D malbu. Jde o novou metodu, kdy se na přesné 3D modely vystřeluje vysokou rychlostí tenký pramen kovového prachu. Touto technologií je možné vyrábět a opravovat lopatky letadlových vrtulí, rotory a další komponenty, aniž by bylo třeba cokoli rozebírat a svařovat. Starou součástku je tak možné „opravit“ nástrojem, který vypadá jako sprej.
Stejně jako Sofia a Iskander, i technologie 3D tisk roste jako z vody. Pokud vývoj půjde i nadále stejným tempem, tak až Sofia a její bratr začnou chodit na vysokou školu, jejich otec bude mít v garáži třeba vytištěné auto…
Více informací o společnosti GE naleznete na www.ge.com, nejnovější informace o GE v regionu střední a východní Evropy na blogu GEE for CEE geforcee.geblogs.com
O tématu psal 3pól i zde:
http://www.3pol.cz/cz/rubriky/bez-zarazeni/272-3d-tisk-jednou-vytiskne-i-motor
http://www.3pol.cz/cz/rubriky/pocitace-a-internet/1100-3d-tisk-vam-vytiskne-dum
http://www.3pol.cz/cz/rubriky/pocitace-a-internet/1101-netusene-moznosti-3d-tisku
Přesně 3. května uplynulo 40 let od zahájení zkušebního provozu první jaderné elektrárny na území České republiky. Jsou to Dukovany, které leží u obce stejného ...
Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.