Odsolování pomocí jaderné energie v arabském regionu
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
První krok ke změně z rančerského volného života a jeho kočovné kultury v Severní Americe k uzavřeným hranicím znamenal obyčejný drát. Byl však málo efektivní a dobytek jej snadno prorazil. Počátky pokusů vyrobit něco podobného ostnatému drátu spadají do roku 1867, kdy si Lucien B. Smith ze státu Ohio nechal patentovat svoje řešení.
Ostny tvořily hřebíky v dřevěných destičkách připevněných k hladkému drátu, První ostnatý drát podobný tomu, který se používá dnes, si v následujícím roce 1868 nechal patentovat Michael Kelly. Na jeden z dvojice drátů byly v pravidelných vzdálenostech navléknuty z plechu vystřižené ostny tvarem připomínající diamant. Nový vynález dostal jméno „trnitý plot" a oproti dosavadním variantám byl silnější. Kellyův „diamant", jak se mu také tehdy říkalo, se používal až do roku 1874 a je dosud stále ještě k vidění na několika místech v USA.
Jednoduchý vynález ostnatého drátu nejen zjednodušil práci farmářů a usnadnil jejich život, ale také významně zasáhl do politické, společenské a ekonomické situace regionu. Vznik tohoto vysoce účinného nástroje začal ovlivňovat každodenní život osadníků-farmářů stejně dramaticky jako např. puška opakovačka, telegraf, větrný mlýn a lokomotiva. Přechod od otevřené prérie k plotům z ostnatého drátu způsobil mezi osadníky sociální revoluci. Pro některé znamenal ohrožení jejich práce a způsobu života, pro jiné byl vlastně jediným možným řešením, jak na farmách přežít.
Udává se, že za přibližně sto let bylo vyrobeno kolem tří až čtyř tisíc druhů ostnatých drátů a drátěných překážek. Dnes je známo na 530 patentovaných ostnatých drátů a přibližně 2000 variací a přes 2000 patentovaných nástrojů na jeho výrobu. V americkém Kansasu existuje dokonce od roku 1964 Museum ostnatého drátu, kde je uloženo na dva tisíce exponátů vztahujících se k tomuto fenoménu od roku 1870 až do současnosti. Bylo založeno a spravuje je velmi aktivní Asociace sběratelů ostnatých drátů, čítající okolo 350 členů z různých států.
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.