Soutěž IT-SLOT - 15. ročník
Úroveň znalostí žáků v matematice obecně klesá. Dnešní děti nejsou hloupější, spíš jsou některé „línější myslet“, upozorňují učitelé.
Pokud chce Evropská unie splnit své cíle v oblasti klimatické neutrality, měla by znovu rozjet program „jaderné renesance“. To je závěr nové studie o klimatické politice EU. Ve studii se praví, že je prakticky zcela nemožné vyrobit s pomocí větrné a sluneční energie dostatek elektřiny, protože k zabezpečení globální poptávky po elektřině není k dispozici tak velké území, a to ani na pevnině, ani na moři.
Z podnětu nizozemského člena Evropského parlamentu Roba Rosse a českého člena téhož parlamentu, Ondřeje Knotka, byla vypracována studie, která má hodnotit efektivnost politiky EU v oblasti klimatické neutrality a analyzovat a porovnávat dvě klimaticky neutrální technologie výroby elektřiny hlavně z toho hlediska, zda budou moci plně a efektivně nahradit infrastrukturu fosilních paliv a zajistit dekarbonizaci elektrického systému. Studii recenzovala celá řada vědců, včetně držitele Nobelovy ceny za ekonomii Williama Nordhausena. Dlouhý anglický název studie zní: „Road to EU Climate Neutrality by 2050. Spatial Requirements of Wind/Solar and Nuclear Energy and Their Respective Costs“. Studie zkoumá tři problémy důležité pro dosažení klimatické neutrality EU do roku 2050:
Závěry studie
Ve studii se dospělo k závěru, že v rámci realistických scénářů zde není dostatek prostoru, aby bylo možno zcela uspokojit poptávku po elektřině v Nizozemí (což je země podél Severního moře s velkým potenciálem větrné energie), ale ani v České republice (což je vnitrozemská země bez přístupu k moři a s méně vhodným geografickým profilem), pokud by byly obě země zcela závislé výlučně na větrné a sluneční energii. Další závěr konstatoval, že jaderná energie je ekonomicky efektivnější než obnovitelné zdroje energie. I když se vezmou v úvahu hlavní budoucí vylepšení slunečních a větrných farem, jaderná energie zůstane levnější variantou i v roce 2050. Protože současná politika EU velmi preferuje obnovitelnou energii před jadernou energií, potom je analýza relativních nákladů u obou technologií zcela mimo realitu a vyjadřuje spíše jen politický přístup, než aby byly hodnoceny vnitřní aspekty těchto technologií. Do vývoje a používání větrné a sluneční energii plynou z EU značné prostředky, což má za následek snižování ceny obnovitelné energie, ale na straně druhé to znamená velký inflační tlak na jadernou energii a její využívání v rámci EU.
Jestliže vezmeme v úvahu výhody jaderné energie z prostorového a ekonomického hlediska, pak vlády členských zemí, aby mohly splnit klimatické cíle EU, budou potřebovat začleňovat jadernou energii do svého energetického mixu. Ve studii se rovněž dospělo k závěru, že i kdyby EU dosáhla v roce 2050 klimatické neutrality, výsledkem bude jen nepatrné snížení globální teploty. V roce 2050 by to mohlo být v rozmezí 0,02 °C až 0,05 °C a v roce 2100 jen 0,05 °C až 0,15 °C.
Je nezbytná změna politiky
Studie obsahuje několik politických doporučení pro Evropskou komisi, pokud jde o změnu jejího přístupu k jaderné energii. Evropské unii se doporučuje, aby zvážila program jaderné renesance. V rámci tohoto programu by EU vytvořila rovnoprávné hrací pole pro všechny technologie výroby elektrické energie. Bylo by samozřejmě velmi vhodné, kdyby si samotná Evropská komise dala vypracovat komplexní hodnocení nákladů a přínosů alternativních variant k dosažení cílů klimatické neutrality EU. Skutečnost, že dosud žádná taková analýza nebyla ještě provedena, a to navzdory již realizované akci „Better Regulation“, uskutečněné Evropskou komisí, svědčí o velkých politických tlacích, kterým musí klimatická politika EU odolávat. V prohlášení poslanců Roose a Knotka se praví: „Zjistili jsme, že při přechodu od fosilních paliv upřednostňuje politika EU obnovitelnou energii, aniž by vůbec zvažovala relativní pro a proti u všech uhlíkově neutrálních technologií“. Roos dodal: „Jaderná energie je vždy k dispozici, je levná a šetří plochu. Navíc, další výzkum například v oblasti thoriových reaktorů s roztavenými solemi nabízí velké příležitosti pro postavení EU na trhu“. Poznámka pana Knotka: „Současná politika EU je diskriminační vůči jaderné energii a je již načase, aby všichni politici žili v souladu s principy EU, pokud jde o technologickou neutralitu.“
World Nuclear News, 5.2.2021. Study calls for European nuclear renaissance.
Úroveň znalostí žáků v matematice obecně klesá. Dnešní děti nejsou hloupější, spíš jsou některé „línější myslet“, upozorňují učitelé.
Meč historicky připisovaný Janu Žižkovi z Trocnova opustil po čtyřech stoletích Švédsko, aby se na pouhé dva dny zaleskl v pražské Betlémské kapli při příležitosti oslav letošního 600.
Během následujících 10 let plánuje největší česká energetická společnost ČEZ nabrat přibližně 4 000 nových odborníků nejen s technickým vzděláním.
Návštěva zajímavých míst elektrárny, odborné přednášky nebo skok evakuačním rukávem. To jsou jen příklady z programu Letní univerzita, který ČEZ připravil ...
Vodíkové elektrické Aerotaxi s vertikálním vzletem a přistáním dokončilo první let letadla na vodíkový pohon a překonalo přitom rekord ve vzdálenosti.