Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 594

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách. Dron se v tomto případě dokáže samostatně orientovat a vyhodnocovat stav zařízení bez „lidské“ obsluhy i bez podpory satelitní navigace.

Fotogalerie (2)
Dron pracuje zatím zkušebně v úpravně vody pro JE Temelín (zdroj ČEZ)

Dron, který nevyžaduje obsluhu, ale pouze sám zkontroluje požadované místo. Tento systém moderní kontroly aktuálně testují v Jaderné elektrárně Temelín. Bezpilotní zařízení navrhli experti tak, aby uživatel pouze zadal místa, která je potřeba zkontrolovat. Samotný let, volba trasy i detekce případných závad už pak probíhá zcela v režii dronu. ČEZ ve spolupráci s VZÚ Plzeň (Výzkumný a zkušební ústav) novinku testoval v Jaderné elektrárně Temelín. „Pomocí speciálního software a pokročilé senzoriky zvládne dron nejen pohyb v členitém terénu bez satelitního signálu, ale také sám rozhodne o optimální trajektorii, dokáže se opakovaně přiblížit ke kontrolovanému místu s milimetrovou přesností a bezpečně se vrátí na místo startu. Za pomoci umělé inteligence dokáže vyhodnotit místa, která pak vyžadují nějaký druh údržby nebo opravy,“ vysvětluje Filip Schmidt, vedoucí odboru Životnost technologií z VZÚ Plzeň a dodává, že projekt vzniká za podpory Technologické agentury České republiky.

V Temelíně odborníci z VZÚ Plzeň a firmy Fly4Future autonomní dron testovali v jednom z pomocných provozů, konkrétně v Úpravně chladicí vody. „Zatím to bylo o tom, zda se dron v členitém terénu dokáže samostatně pohybovat a sesbírat potřebná data. V tomto směru to splnilo svůj účel,“ dodává Filip Schmidt.

Drony a roboty využívá ČEZ ve spolupráci s dodavateli už při kontrolách velkých nebo špatně přístupných míst. V Temelíně to jsou například kontroly chladicích věží, v Dukovanech v minulosti odborníci ověřovali stav vnitřních částí kondenzátoru. „Využití dronů a umělé inteligence se stává realitou i pro jádro. A není to v rozporu s prioritou zajištění bezpečnosti, naopak, posiluje naše možnosti. Před ostrým využitím každou technologii velmi pečlivě testujeme v chráněném prostředí. Chceme být stále na špice technologického vývoje, abychom drželi předpoklady pro efektivní, nejméně šedesátiletý, provoz,“ říká Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Testování autonomního dronu v Temelíně je dalším krokem ČEZ při zavádění moderních technologií v provozu jaderných elektráren. Už delší dobu využívají energetici umělou inteligenci například při snižování vlastní spotřeby nebo právě při vyhodnocování dat, která sesbírají drony během kontrol.

Více informací naleznete na www.cez.cz

Ke stažení je video na tomto odkazu:  https://f.io/quR1AOil

 

Marek Sviták

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa

Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Horní nádrž Dlouhých strání se natírá „opalovacím krémem“

Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail