Bez zařazení

Článků v rubrice: 326

Pojďte si vážně – nevážně zahrát

Do roku 2020 bychom v Evropě měli dosáhnout tzv. cíle 20/20/20 – tedy oproti roku 1990 snížit emise skleníkových plynů o 20 %, o 20 % zvýšit produkci energie z obnovitelných zdrojů a o 20 % zvýšit energetickou účinnost. To se však nepodaří samo. Přispět musí každý z nás – svými nápady i svým správným „energetickým“ chováním. Dosažení tohoto cíle by měl pomoci i crossmediální projekt Energy Bits podporovaný Evropskou komisí, resp. její Agenturou pro inteligentní energii.

Fotogalerie (5)
Příklady zadání hry 2020 Energy

Projekt Energy Bits šíří povědomí o udržitelném využití energie a účastní se ho třináct partnerů z devíti zemí Evropy. Je v něm zúčastněna i Česká republika, kterou zastupuje nezávislý producent naučně-populárních filmů Herafilm. V rámci projektu Energy bits vzniklo již 27 desetiminutových dokumentů, soutěž „Máte slovo“ (www.energybits.eu/cz/your.asp), interaktivní dokument a speciální hra 2020 Energy. Tato vážně míněná hra o úsporách energie, obnovitelných zdrojích energie a udržitelném rozvoji je určena převážně mládeži ve věku 14 až 18 let. Vytvořila ji francouzská společnost Tralalere, která se věnuje výrobě netradičních výukových pomůcek.

O čem je hra 2020 Energy

Lidé po více než století bezstarostně využívají energetické zdroje. V roce 2020 by nám ty stávající již nemusely stačit. Hra proto každému umožňuje vrátit se v čase a neradostnou prognózu budoucnosti přepsat změnou historie. Cílem je snížit spotřebu energie, zvýšit účinnost technologií a vybrat nejlepší zdroje. Hráč si může vyžádat pomoc tří poradců: ekonomického, pro životní prostředí a pro sociální oblast. Nakonec je ale pouze na něm, jak se rozhodne zlepšit budoucnost nás všech.

Co budete potřebovat

Hra 2020 Energy leží na hranici mezi zábavou a výukou. Každý v ní najde to své. Hra se velmi vhodně uplatní i v rámci školních osnov – učitelé najdou výukové listy na příslušné internetové stránce. Díky předpokladu aktivního zapojení do hry se žáci naučí více než klasickou formou. Hra ukazuje, jak složitý je rozhodovací proces, protože musí brát v úvahu mnoho hledisek a odlišných zájmů.

Jednotlivým hráčům stačí tablet nebo počítač, pro hru ve třídách je nutné mít počítač s napojením na internet, dataprojektor a promítací plátno. Hra se skládá z devíti misí se třemi taktikami: úspory energie, hospodárnost spotřeby a obnovitelné zdroje. A má tři úrovně – individuální, lokální a globální.

Proč si „vážně“ hrát

Důvodů je celá řada. Hra podporuje kritické myšlení, nabízí inspiraci pro diskuzi a rozšiřuje možnosti tradiční výuky. Vyvolává otázky týkající se hospodárnosti a snižování spotřeby energie, obnovitelných zdrojů a udržitelného vývoje a současně vysvětluje pojetí udržitelného vývoje. Vychází z reálného světa a jeho aktuálních problémů, zpřístupňuje teoretické pojmy i přesné údaje. Hra povzbuzuje výměnu názorů a zkušeností mezi mládeží a dospělými a u mladých aktivuje pocit odpovědnosti.

Zahrajte si ji i vy!

Weby:

Webová stránka projektu Energy Bits:
http://www.2020energy.eu/cs

Webová stránka hry:
http://www.2020energy.eu/cs/vazna-hra

Vaše názory na hru:
http://www.2020energy.eu/cs/pruzkum-mezi-mladezi

Jak oživit hru:
http://www.2020energy.eu/cs/usporadejte-workshop


Článek je reklamou domluvenou s firmou zastupující v projektu ČR. Redakce Třípólu uznává potřebnost podpory osvěty o všech energetických zdrojích, úsporách a správném hospodaření s energií, umí si ale představit i jiná řešení, než ta prosazovaná hrou, a hlavně i jiné aspekty než pouze ekonomické a „ekologické“ (např. kulturně historické). Posouzení a hlavně iniciativu v hledání řešení ponecháváme na čtenářích. Redakce

Šárka Speváková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Naše první slova

Původ řeči je jednou z největších záhad lidstva. „Na začátku bylo slovo...“ praví Bible. Ale jaké? Minimálně od biblických časů jsme se snažili rozluštit původ lidské řeči. Je to konec konců jedna z charakteristik, která nás odlišuje od jiných živočichů.

Černá smrt gumy a jak jí čelit

Guma je jedním z neopěvovaných velkých hrdinů průmyslové revoluce. Kromě jejích obvyklých aplikací, jako jsou pneumatiky, kondomy, elastické spodní prádlo, apod., představuje základní složku asi ve 40 000 výrobcích, včetně absorbérů nárazu, hadic, lékařských nástrojů, těsnění, atd.

Z historie i současnosti vynálezů a jejich ochrany

Vynálezy a objevy často přicházejí na svět klikatými cestičkami. Jednou to vypadá, jako by se na ně čekalo tak netrpělivě, že se zrodí hned v několika hlavách v různých koutech světa, jindy je náhodou nebo omylem objeveno něco, s čím si nikdo neví rady.

Jak vyčíslit ekonomické přínosy jádra? A co na to evropský jaderný průmysl?

Společnost Deloitte vypracovala pro Euratom studii o přínosech jaderné energetiky v roce 2019 a 2050. V současné době je v provozu ve 14 zemích EU 126 komerčních reaktorů o výkonu 118 GWe. Do roku 2050 by měl jejich výkon stoupnout na 150 GWe, budou se ale muset snížit investiční náklady.

Astronauti se pořád ptali: Jak se daří myškám?

Myši, švábi, japonské křepelky, ryby, škeble, rostliny.... ti všichni měli možnost ochutnat Měsíc! Po návratu Apolla 11, od jehož mise letos uplynulo 50 let, putovalo množství vzácných vzorků měsíční horniny do laboratoří.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail