Farmy s mořskými řasami pro ukládání uhlíku
Nový výzkum ukazuje, že farmy s mořskými řasami ukládají uhlík stejně efektivně jako přírodní pobřežní ekosystémy, což by mohlo být součástí řešení ...
Nový výzkum ukazuje, že farmy s mořskými řasami ukládají uhlík stejně efektivně jako přírodní pobřežní ekosystémy, což by mohlo být součástí řešení pro odstraňování mořského uhlíku. Studie, podporovaná Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE) a nedávno publikovaná v časopise Nature: Climate Change, ukazuje, že farmy s mořskými řasami mají schopnost ukládat organický uhlík ve svých podložních sedimentech rychlostí podobnou té v přirozených stanovištích s modrým uhlíkem. Modrý uhlík je termín používaný pro uhlík zachycený a uložený v mořských ekosystémech, který má potenciál pomoci zmírnit změnu klimatu.
Vědci MAAE použili jaderné techniky k posouzení míry ukládání uhlíku v prvním komplexním empirickém hodnocení ukládání uhlíku na farmách s mořskými řasami po celém světě. Studie otevírá dveře novým příležitostem v oblasti zmírňování změny klimatu.
Potenciální „přírodní“ řešení pro změnu klimatu
Modrý uhlík – uhlík uložený v mořských ekosystémech – byl chválen jako potenciální „přírodní“ řešení. Přírodní ekosystémy, jako jsou mangrovové lesy, louky s mořskými řasami a slaniska, vážou uhlík, neboli ho zachycují ve svých sedimentech, které se akumulují výrazně rychleji než podobné suchozemské ekosystémy. Studie publikovaná s podporou projektu Global Seaweed Project organizace Oceans 2050 potvrzuje, že farmy s mořskými řasami, které se sice nevyskytují přirozeně, ale jsou stále „přírodní“, byť uměle založené, lze nyní do této kategorie zařadit.
Studie analýzou dat z farem s mořskými řasami na pěti kontinentech ukázala, že mořské řasy mohou ukládat uhlík do sedimentů rychlostí srovnatelnou s přirozenými stanovišti modrého uhlíku. „Předpokládali jsme, že ukládání uhlíku do těchto sedimentů bude významné, a s podporou výjimečných místních spolupracujících týmů jsme to otestovali na 20 různých farmách s mořskými řasami po celém světě,“ uvedl Pere Masque, jeden z hlavních autorů článku a bývalý pracovník MAAE.
Jaderné techniky ku pomoci
Stanovení míry akumulace organického uhlíku v mořských sedimentech je složité, ale lze ho dosáhnout pomocí jaderných technik. Mořské sedimenty se v průběhu času hromadí ve vrstvách, takže odběr vzorků musí být prováděn pomocí sedimentačních jádrových sond, dlouhých válcových nádob, které se do sedimentu zavrtávají vertikálně, aby se vzorky odebraly s neporušenou skladbou vrstev. V připravených vrstvách vzorků pak vědci vedle určení obsahu uhlíku (pomocí hmotnostní spektroskopie) určují také obsah izotopu olova 210, 210Pb, aby určili míru akumulace sedimentů. Radionuklid 210Pb se přirozeně vyskytuje v přírodě, je jedním z koncových produktů uranové rozpadové řady v zemské kůře. „Olovo-210 má poločas rozpadu 22 let, takže ho můžeme použít k posouzení míry akumulace v časových intervalech od desetiletí do století. To nám umožňuje kvantifikovat míru usazování organického uhlíku uloženého v těchto ekosystémech,“ řekl Masque.
„Jaderné technologie, které používáme, nám umožňují extrémně přesný výpočet míry akumulace uhlíku, což je klíčové při studiu novějších oblastí,“ řekl vědec MAAE Beat Gasser, který s projektem úzce spolupracuje.
Modrý uhlík: Nová oblast výzkumu
Úloha modrého uhlíku v zmírňování a adaptaci na změnu klimatu je nově vznikající oblastí výzkumu. S tím, jak bude k dispozici více dat, mohou je zúčastněné strany z oblasti politiky i soukromého sektoru využít k vývoji udržitelných politik a průkopnických klimatických technologií. „Pěstování mořských řas nabízí škálovatelné, přírodní řešení pro odstraňování uhlíku a zároveň přináší vedlejší výhody, jako je zvýšení biodiverzity, ekonomické příležitosti a zajištění potravin,“ uvedl Carlos Duarte, hlavní autor studie a hlavní vědecký pracovník projektu Oceans 2050. (O „modrém uhlíku“ jsme psali zde Víte, co je modrý uhlík? | 3 pól - Magazín plný pozitivní energie.)
Farmy na mořské řasy
Počet farem pěstujících mořské řasy po celém světě roste. Mořské řasy získávají na popularitě jako potravina a používají se také v léčivech, kosmetice a hnojivech. Přibližně 35 zemí světa provádí komerční sklizeň mořských řas ve vodách od studených, přes mírné až po ty tropické.
Vzhledem k tomu, že se svět potýká s dopady nadměrných emisí skleníkových plynů, vědci naléhavě hledají potenciální řešení. Do budoucna jsou zapotřebí další studie, které by určily míru akumulace uhlíku na celém světě. Aby podpořila úsilí o lepší pochopení globálního inventáře modrého uhlíku, pracuje MAAE na přenosu znalostí a budování kapacit v zemích po celém světě.
Zdroj: Study Reveals Potential of Seaweed Farms as Carbon Storage Solution | IAEA, Ellie McDonald
Nový výzkum ukazuje, že farmy s mořskými řasami ukládají uhlík stejně efektivně jako přírodní pobřežní ekosystémy, což by mohlo být součástí řešení ...
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.