Lechtat draka se nevyplácí
Devatenácté století končí. Svět je opojen elektřinou a jinými technickými zázraky. Jules Verne o překot vydává romány, v nichž hrdinové ovládají balóny, ...
Ponoříme‑li se trochu do historie, dříve či později narazíme na dnes již méně známá slova: celuloid, bakelit, buna, ebonit, galalit, trofinul, vulkánfibr… Za každým tajuplným výrazem se skrývá dobový konstrukční materiál. A každý z nich má svou vlastní zajímavou historii.
Psal se rok 1862. V Londýně byla již podruhé pod mottem „žádný národ nepřinesl lidstvu tolik užitečného jako Britové” pořádána od května do října světová výstava International Exhibiton of 1862. Zúčastnilo se jí více než 26 tisíc vystavovatelů z 35 zemí.
Povzbuzen úspěchem na londýnské výstavě založil v roce 1866 společnost pro výrobu a prodej parkesinu Parkes Xylonite Company. V průmyslovém měřítku rozpouštěl vlákna celulózy v kyselině dusičné na nitrát celulózy (běžně, ale nepřesně zvaný nitrocelulóza), přidal kafr a roztok při zvýšené teplotě a sníženém tlaku odpařoval. Teprve poté se přidávala barviva a vznikla pevná hmota, tvárná za tepla – první plast byl na světě.
Materiál komerčně zvaný „Celluloid” vznikl až v roce 1870 jako obchodní známka společnosti Celluloid Manufacturing Company. Obsahoval přibližně 70‑80 dílů nitrocelulózy s obsahem 11 % dusíku, 30 dílů kafru, 0 až 14 dílů barviva, 1 až 5 dílů etanolu a z důvodu větší trvanlivosti a menší hořlavosti malé množství různých stabilizátorů a jiných přísad. Firma však neuspěla a po dvou letech zanikla. Parkes přivedl na svět ještě další plasty, ale kromě celuloidu neměly velký komerční úspěch. V roce 1886 přišel na to, že gumu lze vulkanizovat také ponořením do roztoku dichloridu disírového. Vznikla tak vhodná surovina pro výrobu nafukovacích balonů, dudlíků apod.
Coby prvý prakticky použitelný termoplast našel celuloid široké využití v 19. a v první polovině 20. století. Kromě slonoviny nahradil také želvovinu a začaly se z něj vyrábět pro většinu lidí dosud málo dostupné ozdobné předměty i nezbytné předměty denní potřeby – hřebínky, hřebeny, obroučky brýlí, rukojeti nožů, vložky do límečků, pravítka, psací pera, pingpongové míčky…
Devatenácté století končí. Svět je opojen elektřinou a jinými technickými zázraky. Jules Verne o překot vydává romány, v nichž hrdinové ovládají balóny, ...
Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.
Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.
Pro odvod tepla generovaného během provozu tokamaku bude ITER vybaven systémem chladicí vody. Vnitřní povrchy vakuové nádoby (obal a divertor) se musejí chladit na přibližně 240 °C jen několik metrů od plazmatu horkého 150 milionů stupňů.
Až na dno jaderného reaktoru nebo na vrchol větrné elektrárny! Ani omezení v boji s koronavirem neznamenají stopku návštěvám energetických provozů, alespoň ne těm virtuálním.
Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)