Bez zařazení

Článků v rubrice: 410

A co váš robot, taky se bojí?

„Tak si představte, sousedko. Ten můj robot už se mi zase smál.“ Tak nějak by mohl za pár let probíhat rozhovor, třeba někde na pavlači nebo u sachrdortu v cukrárně. Že přeháníme? Ani trochu. Po světě už chodí roboti plnící role učitelky, modelky nebo domácí přítelkyně. Roboti umějí předvést šest základních emocí. Robot-učitelka se jmenuje se Saya a dává najevo překvapení, strach, znechucení, hněv, štěstí a smutek.

Fotogalerie (5)
Robot v roli učitelky

Jak je to možné?
Měnit výraz tváře umožnilo využití moderních technologií. Na umělou kůži robota jsou z vnitřní strany napojeny motorky, které ovládají změny v jeho výrazu, zejména kolem očí a úst. Na předváděcí akci Saya otevřela ústa a vytřeštila oči, aby dala najevo údiv. Na to se usmála a řekla několik naprogramovaných frází, včetně poděkování. Samozřejmě při tom pohybovala rty.

Sayu vyvinul v roce 2004 profesor Hiroši Kobajaši z Tokijské univerzity. O svém dítku říká: „Roboti jsou velkým hitem pro malé děti a starší lidi. Děti dokonce začnou natahovat, když jim vyhubuje."

Letos se Saya předvedla žákům jedné z jedné tokijské školy. Je stále ještě ve vývoji, ale již dnes umí například vyvolávat seznam žáků nebo je okřiknout, aby zmlkli. Stále je to ale jen přístroj, který potřebuje dálkově ovládat člověkem, ten sleduje jeho reakce prostřednictvím kamer.

Podle odborníků pomohou roboti časem řešit nedostatek pracovních sil. V Japonsku neustále roste poptávka po společensky prospěšných robotech, například schopných pečovat o staré a nemocné lidi. Vědci ale zpochybňují, zda je využití robotů u malých dětí a starších lidí vhodné. Řada odborníků však dodává, že bude potřeba ve výzkumu třeba udělat ještě hodně práce, než se budou moci roboti začít starat o staré lidi.

Modelka z drátků, šroubků a cívek zhubla na 43 kilo
Japonsko přivedlo na svět i robotku-modelku. Tento nový kráčející a mluvící robot má dívčí tvář, umí se usmívat a zhubnul na 43 kilogramů, aby mohl debutovat na módních přehlídkách. Zatím ale nevyhovuje bezpečnostním normám natolik, aby mohl přehlídková mola sdílet s modelkami z masa a kostí. Podle vývojářů japonského Národního ústavu vyspělých průmyslových věd a technologií (AIST) jejich „kybernetická modelka“ ještě není připravena pomáhat s domácími pracemi nebo pracovat po boku lidí. To se od robotů očekává do budoucna. Nevěříte? Věřte, napsala to agentura AP.

Že umělá modelka zatím nemá šanci, to potvrdili i lidé z módního průmyslu. Je prý příliš malá a má dost obyčejnou postavu. Hlavní úkolem 158 centimetrů vysoké černovlasé robotky s kódovým označením HRP-4C, jejíž předchůdkyně vážila 58 kilogramů, je obveselovat a vábit davy zvědavců. Podle vývojářů může najít uplatnění v zábavních parcích při napodobování lidských pohybů, třeba cvičitelky aerobiku.

Má vypadat jako průměrná Japonka
Podle vyjádření vědců byl robot HRP-4C vyprojektován tak, aby vypadal jako průměrná Japonka (i když vzhledem ke stříbrno-černému tělu připomíná spíš astronautku v kosmickém skafandru). Robotická konstrukce HRP-4C bez tváře a dalších součástí pláště bude v prodeji za asi 20 milionů jenů (4,1 milionu korun). Jeho programová technologie bude zveřejněna, aby lidé mohli přijít s nápady na další zábavné pohyby robota.

HRP-4C má v těle 30 robotických pohonů, které mu umožňují chodit a hýbat pažemi, a dalších osm pohonů ve tváři, díky nimž je s to vyjadřovat emoce jako hněv či překvapení. Při předváděčce pro reportéry kráčel robot kolébavou chůzí a mrkal, a tak trochu připomínal ožívající animovanou postavičku. Jemným ženským hláskem pohybujícími se ústy také řekl „Ahoj všichni!"

Všechno se mu ale tak úplně perfektně nezdařilo. Když jej demonstrátor požádal, aby se usmál nebo dal najevo hněv, usadil se mu na tváři neměnný výraz překvapení. Také jeho chůze nebyla dostatečně pohledná pro předvádění pařížské módní kolekce, částečně proto, že po celou dobu musel mít pokrčená kolena. V chodidlech má sice senzory, ale postrádá citlivou rovnováhu skutečného člověka.

Počítačový mág si stvořil ženu
K úplně jiným účelům se rozhodl vytvořit robota kanadský počítačový nadšenec Le Trung. Robotka Aiko má postavu dvacetileté ženy s ideálními mírami, na tváři stálý úsměv a jemné lesklé vlasy. Ráno čte „muži“ noviny, bez reptání uklízí, pomáhá při vedení účtů a večer mu ochotně přináší drink k televizi.

Aiko ovládá asi 13 tisíc jednodušších vět. Ženy se s ní dávají do řeči, zatímco muži se často pokoušejí na ni sáhnout.

"Když to udělají příliš chtivě, dá jim pohlavek,“ prozradil Le.

Podle iHNed.cz, Novinky, ČTK, AISTRobot je samostatně pracující stroj, vykonávající člověkem určené úkoly. Slovo robot poprvé ve významu stroj použil český spisovatel Karel Čapek v divadelní hře R.U.R. Slovo mu poradil jeho bratr Josef Čapek, když se ho Karel ptal, jak umělou bytost pojmenovat. Původně zamýšlený labor zněl autorovi příliš cize.

Pro některé druhy robotů se používá přesnější označení:


  • Manipulátor – stroj nemající vlastní inteligenci. Je dálkově řízen.
  • Kuchyňský robot – kombinace mixéru, hnětače, a dalších kuchyňských strojů, obvykle provedený jako motorová jednotka s nástavci
  • Droid – jakýkoliv inteligentní a samočinný robot.
  • Android – robot podobný člověku, obvykle se očekává biologické složení. Podle tohoto dělení byli roboti v R.U.R. androidi.
  • Humanoid – robot podobný člověku principiální stavbou těla a zejména způsobem pohybu.
  • Kyborg (kybernetický organismus) – živá bytost obohacená o mechanické či elektronické součástky. V extrémním případě může z původní bytosti zůstat pouze mozek.


Myslíte, že by pedagog-robot udržel ve třídě pořádek? Napište nám, jestli byste ho vyměnili za vašeho třídního. Myslíte, že by vnesl do vyučování novou kvalitu?

Piště na známou adresu: tretipol@volny.cz . Vaše nejzajímavější odpovědi zveřejníme a tři odměníme.


Ladislav Zbranek: jsem sice již nějaký ten pátek ze školy venku, ale vaše otázka mě celkem zaujala. Novou kvalitu do vyučování by robotický učitel přinesl zcela určitě. Ohledně udržení si pořádku ve třídě si myslím, že by mohly nastat dva základní případy. Pokud by vyučoval ve třídě, která by byla obsazena žáky, kteří by byli "dosti nepřízpůsobiví", tak si myslím, že by učitele vynesli v zubech třeba již po pěti minutách ze třídy :-) A ten druhý případ, na ten odpovím kladně: Pokud je ve třídě několik dominantních poslušných žáků s alespoň základním zájmem o techniku, tak si myslím, že by na svou stranu strhli i zbytek osazenstva třídy, a bylo by zajímavé sledovat jak se vyvine jejich vztah k robotu-učiteli a jakých by dosahovali pokroků ve výuce.

Děkujeme a dárek posíláme čtenáři do Nového Hrozenkova.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Potlesk pro „vynálezce“ tokamaku JET Paul-Henri Rebuta

Vedle „otců“ fúzního zařízení tokamaku Igora Tamma a Andreje Sacharova byl v historii fúze ještě další okamžik, kdy jednomu jedinému člověku mohla být udělena cena za nejlepší ...

Přeměna uhelné elektrárny na nízkoemisní teplárnu

Moravskoslezský kraj je z hlediska energetických záměrů jedním z nejvýznamnějších v Česku. Do roku 2040 plánuje například ČEZ v kraji investovat desítky miliard korun, v první ...

Zdá se, že antigravitace neexistuje

Nový výzkum antihmoty dává Albertu Einsteinovi opět za pravdu. 27. září 2023 oznámil mezinárodní tým fyziků zásadní zjištění: zdá se, že antihmota ...

I antihmota se chová jako částice i vlna

Fyzici již dlouho vědí, že téměř vše – světlo a další formy energie, ale také každý atom ve vašem těle – se chová z klasického hlediska i jako částice, i jako ...

Z čeho budeme vyrábět pneumatiky?

 Pneumatiky jsou kulaté, černé a vyrobeny z gumy. Tak by je zřejmě popsala většina lidí. Při bližším pohledu však zjistíme, že design pneumatik a vzájemné působení různých ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail