Bez zařazení

Článků v rubrice: 462

Letní soutěž na Infocentrech ČEZ

Infocentra Skupiny ČEZ zvou veřejnost k objevování fascinujícího světa energetiky celoročně. Prázdniny však dětem zpestřuje oblíbená soutěž, letos s podtitulem „Elektřina krok za krokem“. Zájemci mohou během léta zavítat do osmi lokalit rozmístěných po celé České republice, poznávání výroby energie je tedy snadno dostupné ve většině regionů. V loňském létě ČEZ v elektrárnách přivítal 66 tisíc lidí a odměnil 11 tisíc úspěšných řešitelů soutěže.

Fotogalerie (1)
Infocentrum na elektrárně Hučák v Hradci Králové (zdroj ČEZ)

Jak vysoké jsou dukovanské chladicí věže? Kolik vody denně přečerpají Dlouhé stráně? Proč se v Ledvicích v budoucnu nebude topit uhlím? Na tyto otázky běžně odpovídají zkušení průvodci elektráren Skupiny ČEZ. Podobné dotazy se ale mohou objevit i v křížovce tradiční soutěže pro děti.

„Letní soutěž se stala hitem prázdnin. Pořádáme ji už řadu let a máme velkou radost z neutuchajícího zájmu, ať už ze strany nových návštěvníků, nebo těch, kteří se k nám za soutěží vracejí každé léto,“ říká Vít Pavlík, vedoucí informačních center Skupiny ČEZ. „I letos se účastníci mohou těšit na drobné dárky, tou největší odměnou pro ně ale zůstávají nabyté vědomosti.“

Kartu s křížovkou si zájemci mohou vyzvednout u průvodce hned po příchodu do centra anebo ji lze naskenovat přes QR kód. Soutěž probíhá ve všech infocentrech elektráren ČEZ po dobu letních prázdnin a je určena dětem do 18 let.

Na své si přijdou malí i velcí

Infocentra umožňují veřejnosti interaktivně proniknout do principů výroby energie, ve většině elektráren je ale možné seznámit se i s její praktickou stránkou. S průvodci mají účastníci exkurzí přístup přímo do útrob provozu. Výklad obohacený elektrárenskými perličkami láká děti i dospělé na exkurzi po celý rok. Na vybraných lokalitách jsou navíc k dispozici VR brýle.

V Jihočeském kraji mohou zájemci navštívit malé vodní elektrárny Vydra a Čeňkova pila. Na hranici Jihočeského a Středočeského kraje leží vodní elektrárna Orlík. Blíže Praze je pak ve středních Čechách i druhé vltavské infocentrum, a to v elektrárně ve Štěchovicích. V Ústeckém kraji čeká na zvídavé děti i dospělé centrum v Elektrárně Ledvice a v Královehradeckém kraji lze navštívit malou vodní elektrárnu Hučák, která leží přímo ve středu Hradce Králové. Mezi kopci Jeseníků se pak skrývá unikátní přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně. Na Vysočině mohou zájemci v rámci jednoho výletu dorazit do Jaderné elektrárny Dukovany i na přečerpávací vodní elektrárnu Dalešice.

Exkluzivně bude ve vybraných termínech otevřená také elektrárna Lipno. Návštěvníci se tady podívají 160 metrů pod hladinu Vltavy. Dočasně nepřístupnou exkurzi do Jaderné elektrárny Temelín nahradí komentované projížďky spojené s návštěvou Hněvkovic, klíčového vodního díla zajišťujícího zásobování elektrárny vodou. Zájemci o Temelín můžou také vybírat z termínů interaktivních přednášek spojených s virtuální realitou.

Více informací o letní soutěži, registracích na prohlídky a popularizačních aktivitách pro děti i dospělé najdete na www.svetenergie.cz/infocentra.

Ladislav Kříž

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Fúzní omyly….

Podívejme se na několik omylů, které se nevyhnuly ani tak špičkově sofistikovanému vědnímu a technickému oboru, jako je jaderná fúze: Omyl v Argentině Omyl ZETA Co bylo dříve?

Letní soutěž na Infocentrech ČEZ

Infocentra Skupiny ČEZ zvou veřejnost k objevování fascinujícího světa energetiky celoročně. Prázdniny však dětem zpestřuje oblíbená soutěž, letos s podtitulem „Elektřina krok za krokem“.

3D tisk v roce 2026

Ještě v roce 2021 využívalo 3D tisk jen přibližně 5 % evropských firem. Technologie byla často vnímána jako nástroj pro prototypování nebo experimentování. O pět let později se však situace zásadně změnila.

Co vše se připravuje v JE Dukovany pro nové bloky

Vloni byla podepsána smlouva s Korejci, stavba se má zahájit v roce 2029. Co všechno se už nyní připravuje? Logicky napadá projektová dokumentace, ale věděli jste například, že je třeba udělat ...

Záhada „temného kyslíku“: revoluce, nebo omyl?

Na první pohled se zdá, že věda má jasno: kyslík na Zemi vzniká díky fotosyntéze. Rostliny, řasy a sinice využívají energii slunečního světla k rozkladu vody a uvolňují kyslík, který dýcháme.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail