Bez zařazení

Článků v rubrice: 357

Jen co napíšete diplomku…

...můžete se přihlásit do soutěže Cena ČEZ. Je to soutěž pro diplomanty a doktorandy v elektrotechnických a elektroenergetických oborech, kterou vyhlašuje ČEZ ve spolupráci s projektem ASTRA 2000 Nadace Charty 77. V roce 2001 proběhl již čtvrtý ročník, jehož výsledky byly slavnostně vyhlášeny v Betlémské kapli v Praze 27. března.

Fotogalerie (2)
Areál větrných elektráren ČEZ na Mravenečníku v Jeseníkách (Foto: ČEZ)

Účelem soutěže je podpořit talentované studenty (firma si tak možná i zajišťuje nové mladé odborníky), vyhledávat a vybírat nová technická i organizační řešení, včetně ekologických ukazatelů, a přispět k popularizaci výše zmíněných oborů. Přednost mají řešení zvyšující účinnost užití elektrické energie a řešení, která elektrickou energií nahrazují jiné formy energie. První tři v každé kategorii dostávají peněžité odměny ve výši 10-40 tisíc korun, které jsou určené na další rozvoj: nákup experimentální techniky nebo materiálu, účast na zahraniční konferenci či stáži, nákup literatury.
Vítězem v soutěži diplomových prací se stal pan Miroslav Honzík z ČVUT a vítězem v kategorii doktorandských prací je letos pan inženýr Milan Krasl ze Západočeské univerzity v Plzni.
Požádali jsme některé z výherců, aby něco pro čtenáře Třetího pólu napsali o sobě a své práci. První se ozval Martin Kašák, který získal 2. místo v diplomových pracích. Další příspěvky uveřejníme v příštím čísle.

Martin Kašák: Efektivnost využití větrné energie

Martin absolvoval SPŠ elektrotechnickou v Písku a nyní studuje ČVUT FEL v Praze. Mezi jeho největší záliby patří technika, ekonomika a vítr. Právě tyto tři zdánlivě nesouvisející kategorie daly vznik velmi zajímavé diplomové práci.
Kdo někdy zblízka viděl s jakou elegancí prořezávají lopatky větrné turbíny okolní vzduch, asi se mnou bude souhlasit, že je to opravdu úžasná podívaná. Tento pohled mě donutil k zamyšlení, jak to s využitím větru skutečně je. Hlavním cílem práce bylo určit ekonomickou rentabilitu větrných elektráren; ale i pochopení technických a fyzikálních souvislostí bylo rozhodně ku prospěchu věci. Za současných technických a ekonomických podmínek se, bohužel, jasně ukazuje, že v ČR se zatím provozovat větrné elektrárny nevyplatí. Modelový příklad jsem hodnotil v devíti variantách financování s využitím nabízených podpor a provedl jsem citlivostní analýzu, která respektuje vliv všech možných faktorů na minimální cenu elektrické energie z větru. Doufám, že se v budoucnu situace změní a budeme moci větrné energie využít jako doplňkového zdroje.
Až někdy budete, třeba na kole, projíždět kolem větrné elektrárny, udělejte si malou přestávku a nechte se unášet okolním větrem, tak jako se nechají unášet listy turbíny. Přitom si třeba vzpomeňte na tento citát: "Vítr je živel a svéhlavý. Jednou hravý vánek, jindy bláznivý fanfarón, někdy ukrutný rváč. Pokaždé však plný síly".

 

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

60 let od plné elektrifikace Československa

Systematická elektrifikace nově vzniklého Československa začala už v roce 1919 a původně se počítalo s jejím dokončením do roku 1945. Nakonec se i kvůli hospodářské krizi a druhé světové ...

Jak se starat o domácí počítače, aby vydržely co nejdéle

Práce online z domova, videohovory s rodinou a přáteli, distanční vyučování a další – pandemie koronaviru přinesla mimo jiné zvýšené nároky na domácí ...

Lídrem vodíkové energetiky je Evropa

Světovým lídrem ve výrobě a energetickém využití vodíku je v současnosti Evropa. Celková evropská výrobní kapacita ve výši 1,2 GW ročně představuje množství, ...

Historická událost ve Spojených arabských emirátech

Srpen roku 2020 byl důležitým milníkem v programu mírového využití jaderné energie ve Spojených arabských emirátech (United Arab Emirates, UAE).

Klenot v krabici

Ač je loď Regine plující pod německou vlajkou velmi mohutnou lodí, musela být ještě víc přizpůsobena pro těžký náklad a být vybavena dvěma 750-tunovými palubními jeřáby.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail