Vývoj technologie rychlých reaktorů a recyklace paliva
Co kdyby vysokoaktivní jaderný odpad produkovaný jadernými elektrárnami mohl podnítit oběhové hospodářství v energetickém sektoru?
Rudolf Christian Karl Diesel, německý vynálezce, se narodil 18. března 1858 v Augsburgu, či podle jiných pramenů v Paříži. Ačkoli patří k hrstce osobností, jejichž jméno se stalo obecným pojmem (v češtině dýzl, dýzlmotor), jeho život nebyl zrovna lehký. My si ho připomínáme proto, že zemřel pravděpodobně 30. září 1913, tedy právě před 100 lety. A k tomu „pravděpodobně“ se ještě dostaneme.
Dieselova rodina původně žila v německém Augsburgu kde třela bídu s nouzí, a tak se vystěhovala do Paříže. Rudolfův otec se snažil uživit rodinu jako brašnář, knihař a dokonce jako léčitel (pomocí magnetismu), což ovšem hraničilo spíše s podvodem. Roku 1870 se Dieselovi opět stěhovali, tentokrát do Londýna. Po vypuknutí prusko-francouzské války byli totiž z Francie vypovězeni. Ani tam se jim však nedařilo lépe, a tak se Rudolf v pouhých 13 letech rozhodl osamostatnit a vrátil se do Augsburgu. V Německu vychodil tříletou živnostenskou školu a posléze dvouletou průmyslovku. Na mnichovské polytechnice získal inženýrský diplom a byl dokonce vyhlášen nejúspěšnějším studentem. Slavnostního ceremoniálu se však nezúčastnil, neboť jej sklátil tyfus.
Co kdyby vysokoaktivní jaderný odpad produkovaný jadernými elektrárnami mohl podnítit oběhové hospodářství v energetickém sektoru?
Před časem jsme uveřejnili článek o možnostech kontroly původu potravin a odhalování falešných produktů. Pro zajímavost, na popud jednoho z našich čtenářů, doplňujeme informaci o využití stabilních ...
Měsíc vstoupil do nové geologické éry, říkají vědci. Doufají, že jejich návrh na vyhlášení nové epochy Měsíce – lunárního antropocénu ...
Hledáte jednoduché, ale účinné způsoby, jak řídit hladinu cukru v krvi? Nedopustit její kolísání, které má za následek výkyvy ve výkonnosti, únavu a přibývání na váze?
V příštích dvou letech se oblast školství jistě dočká převratných změn. S tím, jak se umělá inteligence (AI) stává stále levnější a dostupnější, ...