Biografie

Článků v rubrice: 177

Ztracený vynálezce

Rudolf Christian Karl Diesel, německý vynálezce, se narodil 18. března 1858 v Augsburgu, či podle jiných pramenů v Paříži. Ačkoli patří k hrstce osobností, jejichž jméno se stalo obecným pojmem (v češtině dýzl, dýzlmotor), jeho život nebyl zrovna lehký. My si ho připomínáme proto, že zemřel pravděpodobně 30. září 1913, tedy právě před 100 lety. A k tomu „pravděpodobně“ se ještě dostaneme.

Fotogalerie (2)
Rudolf Christian Karl Diesel

Dieselova rodina původně žila v německém Augsburgu kde třela bídu s nouzí, a tak se vystěhovala do Paříže. Rudolfův otec se snažil uživit rodinu jako brašnář, knihař a dokonce jako léčitel (pomocí magnetismu), což ovšem hraničilo spíše s podvodem. Roku 1870 se Dieselovi opět stěhovali, tentokrát do Londýna. Po vypuknutí prusko-francouzské války byli totiž z Francie vypovězeni. Ani tam se jim však nedařilo lépe, a tak se Rudolf v pouhých 13 letech rozhodl osamostatnit a vrátil se do Augsburgu. V Německu vychodil tříletou živnostenskou školu a posléze dvouletou průmyslovku. Na mnichovské polytechnice získal inženýrský diplom a byl dokonce vyhlášen nej­úspěšnějším studentem. Slavnostního ceremoniálu se však nezúčastnil, neboť jej sklátil tyfus.

Od Carnotova cyklu k samočinnému zážehu

Po studiích, v roce 1880, nastoupil v pařížské Lindeho firmě na výrobu chladicích zařízení, kde bylo jeho úkolem zdokonalit spalovací motor při využití Carnotova cyklu. Tak se začal přibližovat ke splnění svého životního snu – konstrukci motoru, který by nahradil neefektivní parní stroj. V roce 1890 se už s vlastní rodinou přestěhoval do Berlína, kde pokračoval v práci v Lindeho firmě. To už měl za sebou četné, vesměs neúspěšné, pokusy s tzv. absorpčním motorem s amoniakem jako palivem.
V roce 1892 získal Diesel patent na zlepšený typ spalovacího motoru, ale ani s ním neprorazil. V roce 1895 přihlásil další patent na motor spalující petrolej. Ten už vedl přímou cestou ke konečnému úspěchu. Následovala další a další zlepšení s využitím méně hodnotných levných paliv. Konečně v roce 1897 zkonstruoval vysokotlaký spalovací pístový motor se samočinným zážehem. Jeho motor, všeobecně nazývaný Dieselův, už využíval tepelnou energii dvakrát účinněji než tehdy špičkový parní stroj. V roce 1900 získal motor na Světové výstavě v Paříži Velkou cenu a začal se prosazovat zejména v lodní dopravě.

Dieselův solidarismus

S úspěchy přicházely i peníze. Velké peníze, na které nebyl po celý život chudý vynálezce zvyklý. Nedokázal odolat různým podvodníkům a navíc se pustil cestou, slušně řečeno, jakéhosi poblouznění. Svou „filozofii“, kterou nazýval solidarismus, popsal v knize Přirozené náboženství: Kdyby dal každý člověk do společné pokladny 1 fenik, měli by se všichni dobře. Této myšlence ovšem věnoval mnohem více než fenik a sečteme-li všechno dohromady, brzy se jeho pohádkové bohatství změnilo v obří dluhy.
Navenek však stále úspěšný Diesel se na podzim roku 1913 vydal jako člen správní rady továrny na jednání do Anglie. Na ostrov plul z Antverp na lodi Dresden. V podvečer odešel do své kabiny, ale druhý den ráno v ní našli jen jeho kabát a ustlanou postel, v níž nikdo nespal. Všeobecně se usoudilo, že své problémy vyřešil skokem do moře, kde utonul. Faktem je, že ho od onoho osudného dne už nikdo nespatřil.

Pavel Augusta
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Už zase našli Atlantidu!

Před 2 400 lety popsal filozof Plato mocný stát disponující nevídanou technologií, neslýchaným množstvím vozů, slonů a býků a nepředstavitelným bohatstvím. Nazval ji Atlantida a nechal ji v přírodní katastrofě zmizet v moři.

Naše první slova

Původ řeči je jednou z největších záhad lidstva. „Na začátku bylo slovo...“ praví Bible. Ale jaké? Minimálně od biblických časů jsme se snažili rozluštit původ lidské řeči. Je to konec konců jedna z charakteristik, která nás odlišuje od jiných živočichů.

Černá smrt gumy a jak jí čelit

Guma je jedním z neopěvovaných velkých hrdinů průmyslové revoluce. Kromě jejích obvyklých aplikací, jako jsou pneumatiky, kondomy, elastické spodní prádlo, apod., představuje základní složku asi ve 40 000 výrobcích, včetně absorbérů nárazu, hadic, lékařských nástrojů, těsnění, atd.

Z historie i současnosti vynálezů a jejich ochrany

Vynálezy a objevy často přicházejí na svět klikatými cestičkami. Jednou to vypadá, jako by se na ně čekalo tak netrpělivě, že se zrodí hned v několika hlavách v různých koutech světa, jindy je náhodou nebo omylem objeveno něco, s čím si nikdo neví rady.

Jak vyčíslit ekonomické přínosy jádra? A co na to evropský jaderný průmysl?

Společnost Deloitte vypracovala pro Euratom studii o přínosech jaderné energetiky v roce 2019 a 2050. V současné době je v provozu ve 14 zemích EU 126 komerčních reaktorů o výkonu 118 GWe. Do roku 2050 by měl jejich výkon stoupnout na 150 GWe, budou se ale muset snížit investiční náklady.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail