Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 261

Vzduchová baterie, solární mrakodrap, přílivová laguna

Při hledání řešení energetických problémů lidstva se v poslední době ve světě objevila řada netradičních projektů. Izraelský kibuc Yahel nedaleko Rudého moře používá k levnému ukládání sluneční energie vzduchové baterie. Americký start-up Ubiquitous Energy chce opatřit okna mrakodrapů fólií, která funguje podobně jako fotovoltaické panely. Britský gigant BP hodlá využít městské budovy jako virtuální elektrárny a společnost DST Innovation z Walesu chystá výstavbu celého zeleného města, jehož součástí bude kromě solárních elektráren i přílivová laguna.

Fotogalerie (1)
Hledači netradičních energetických zdrojů

Air Battery

Na jihu Izraele na okraji Negevské pouště, kde prakticky každý den v roce svítí od rána do večera slunce, leží kibuc Yahel známý pěstováním sladké odrůdy datlí Medjool. Nyní se o něm ale začíná mluvit také kvůli technologii, která dostala jméno Air Battery. Přebytečná energie ze solárních panelů vyrábí přes den páru, jež se ukládá v podzemních nádržích a po západu slunce pohání turbíny, které vyrábějí elektřinu. Technologie má několik zásadních předností. Relativně tenkou ocelovou nádrž se speciálním polymerovým obložením lze umístit přímo u zdroje energie, a tedy za relativně nízkou cenu. Air Battery dosahují oproti lithium-iontovým bateriím sice jen 80% účinnosti, ta ale vlivem jejich stárnutí neklesá. Klesat by naopak s rozšiřováním výroby měla cena, která je už dnes s fotovoltaikou srovnatelná. Společnost Augwind Energy, která technologii Air Battery rozvíjí, získala od investorů 60 milionů USD a během několika příštích let chce nainstalovat tisíce MW v těchto zařízeních.

Mrakodrap jako elektrárna

Na slunce sází také kalifornský start-up Ubiquitous Energy, který vyvíjí speciální sklo, s jehož pomocí chce proměnit americké mrakodrapy ve vertikální solární farmy. Vynález je založený na speciálním nátěru oken. Povlak má tloušťku několika nanometrů a vyrobenou elektřinu odvádí systém drobných drátků. Solární okna chce firma s tržbami přes 3 miliardy USD, která se zabývá aplikacemi ve spotřební elektronice, automobilech a zemědělství, začít ve velkém vyrábět do konce roku 2023. Cena takto upraveného skla bude asi o 30 % vyšší než běžného skla a energetická účinnost bude nižší než u tradičních solárních panelů. Firma ale přesto věří v jeho masivní rozšíření a do roku 2050 chce mít celosvětově nainstalovaných 100 milionů čtverečních metrů solárního okenního skla. Okenní sklo by mohlo nabíjet drobné domácí elektrospotřebiče.

Chytré budovy

Britský gigant BP se spojil s americkou technologickou společností Blueprint Power, která vyvinula algoritmy k optimalizaci energetické účinnosti budov a jejich flexibilnímu propojení s elektrickými sítěmi. To umožňuje majitelům komerčních budov prodávat přebytečnou energii uloženou v bateriích nebo vyrobenou na střechách pomocí solárních panelů a fungovat tak jako virtuální elektrárny s vysokým výkonem i flexibilitou. Blueprint Power už spolupracuje s pěti největšími newyorskými vlastníky komerčních nemovitostí, kteří disponují asi 10 miliony čtverečních metrů zastavěné plochy a již dnes generují 13 MW obnovitelné energie. Do konce roku 2022 by BP chtěla disponibilní výkon téměř ztrojnásobit na 36 MW. Demonstrační projekt v městské čtvrti Queens v New Yorku, jehož součástí bude i 150 nabíjecích stanic pro elektromobily, má i významný ekologický rozměr. S provozem městských a komerčních nemovitostí je totiž spojeno až 28 % celosvětových ročních emisí skleníkových plynů.

Přílivová laguna

Další inovativní projekt vzniká v Bristolském zálivu u Swansea ve Velké Británii. Mezinárodní konsorcium vedené společností DST Innovations z Walesu zde plánuje vybudovat rovnou celé nové „zelené město“ Blue Eden (Modrý ráj) v hodnotě 2,2 miliardy USD. Město má být energeticky zcela soběstačné. Jeho součástí bude unikátní přílivová laguna využívající mořských proudů o výkonu 320 MW, závod na výrobu high-tech baterií, plovoucí solární elektrárna s plochou 72 000 metrů čtverečních a datové centrum o rozloze 94 000 metrů čtverečních. V plánu je výstavba výzkumného centra pro oceány a změnu klimatu a přibližně 150 ekologických domů ukotvených ve vodě. Blue Eden vytvoří více než 2 500 stálých pracovních míst a podpoří dalších 16 000 míst v celé oblasti Walesu a ve Velké Británii. DST Innovations oznámila, že první práce na výstavbě Blue Eden odstartují začátkem roku 2023 a budou pokračovat ve třech fázích po dobu příštích 12 let.

Zdroje:

https://www.reuters.com/markets/commodities/israeli-firm-uses-air-water-store-solar-energy-nighttime-2021-12-13/

https://www.cnbc.com/2022/01/12/ubiquitous-energy-aims-to-turn-skyscrapers-into-vertical-solar-farms.html

https://www.nsenergybusiness.com/news/bp-to-grow-leading-us-technology-company-that-turns-commercial-buildings-into-virtual-power-plants/

https://www.world-energy.org/article/20757.html

https://www.businesswire.com/news/home/20210909005175/en/Ubiquitous-Energy-Installs-Colorado%E2%80%99s-First-Ever-Fully-Transparent-Solar-Windows

https://interestingengineering.com/compressed-air-energy-storage-caes-systems

https://www.aug-wind.com/energy-storage

https://www.blueprintpower.com/blog/blueprint-joins-the-bp-launchpad-family

https://www.bp.com/en/global/corporate/news-and-insights/press-releases/bp-to-grow-leading-us-technology-company-that-turns-commercial-buildings-into-virtual-power-plants.html

https://dst-innovations.net/media/Manufacturing-plant-progress

https://www.swansea.gov.uk/BlueEden

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Jak nové technologie chrání akumulátory před extrémními teplotami

S rostoucími globálními teplotami a častějšími extrémními klimatickými jevy se stále více diskutuje o spolehlivosti a bezpečnosti akumulátorů.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail