Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 221

Bezpečnost je práce pro tým

Tisíce kilometrů vedení vysokého i nízkého napětí, stovky rozvoden, nepočítaně trafostanic – to vše jsou prvky distribuční soustavy, o jejíž řádné fungování se starají zaměstnanci společnosti ČEZ Distribuční služby. Při práci jsou vystaveni přímému setkání s elektřinou, jež může skončit vážným úrazem. O to, aby k němu nedošlo, se stará tým odboru bezpečnost a ekologie.

Fotogalerie (1)
Tým bezpečnostních techniků

V týmu odboru bezpečnosti pracuje devět bezpečnostních techniků, kteří kontrolují bezpečnost přímo v terénu, každý ve svém regionu. Zároveň je každý odborníkem na jednu oblast bezpečnosti, kterou pokrývá od A až do Z a působí pro danou problematiku jako interní odborný konzultant. Kromě devíti bezpečnostních techniků je tu i technik ekologie a čtyři systémoví specialisté, kteří kromě jiného komunikují se státními institucemi, např. s krajskými hygienickými stanicemi. „Každá ze stanic sice vychází ze stejných předpisů, má ale své vlastní a mnohdy dost odlišné požadavky,“ říká specialistka pro hygienu práce Jarmila Bártová. Spolu s kolegy v terénu pak specialisté analyzují a vyhledávají potenciální rizika, která mohou ohrožovat zaměstnance při práci. „Cílem je odhalit možná nebezpečí ještě dříve, než dojde k nějakému neštěstí,“ vysvětluje Otakar Maceček.

Spolupráce s „provozáky“
Práce bezpečnostních techniků společnosti ČEZ Distribuční služby je ve srovnání s prací jejich kolegů v elektrárnách často obtížnější – pohybují se v terénu, nikoli v uzavřeném areálu elektrárenského provozu. Pokud mají v autech dostatek materiálu, mohou do terénu vyrazit ráno rovnou z domova. K práci využívají stejný informační systém, v němž si jejich kolegové – provozní zaměstnanci – plánují své aktivity. Bezpečnostní technici jsou tedy stále „v obraze“, kde se plánuje nějaká činnost a kam mohou zajet na kontrolu.

Provozní slepota
Příčinou nejhorších úrazů bývá provozní slepota – v důsledku dlouholetých zkušeností práce v oboru někdy člověk ztratí respekt z elektřiny. Nejde o neznalost pravidel zásad bezpečnosti, ale o okamžitou nepozornost. Následky mohou být tragické. Jako v případě zaměstnance, který začal pracovat na zařízení, aniž si ověřil, zda je zajištěné a v jakém rozsahu, a kvůli dotyku vedení pod napětím dvaadvaceti kilovoltů přišel o ruku.

Co je to „skoronehoda“

Projekt nazvaný Skoronehody, který připravil útvar bezpečnost a ekologie společnosti ČEZ Distribuční služby, představuje sdílení zkušeností s cílem zabránit zbytečným úrazům. Skoronehoda je situace, kdy sice vše dopadlo dobře, ale moc nechybělo a mohlo se stát neštěstí. Nejlépe ji lze přirovnat k situaci při řízení auta – přijedete ke křižovatce, přehlédnete stopku, projedete křižovatkou a naštěstí se nic nestane, protože po hlavní zrovna nic nejelo. Ale mohlo to dopadnout hodně špatně.

O skoronehodách se většinou nikdo nedozví – nic se ve skutečnosti nestalo a kdo by se dobrovolně pochlubil tím, že si málem přivodil pracovní úraz. Záměrem projektu je motivovat zaměstnance, aby využili těchto skoronehod k odhalení nových rizik a k jejich předcházení. Nejde o řešení kázeňských pochybení, ale o zlepšení systémové prevence rizik.

Nohama pevně na zemi
Bezpečnostní technici i specialisté musejí mít „v malíku“ spoustu znalostí a nesmějí jim chybět zkušenosti. Směrnic je ohromné množství a vytvářejí určitý virtuální svět, ve kterém je snadné ztratit povědomí o realitě běžného provozu. Snaží se proto své podřízené vracet ze světa papírových nařízení do reality, např. formou stáží, kdy bezpečnostní technici pracují spolu s elektromontéry. „Tým si tak na vlastní kůži vyzkoušel, co všechno obnáší práce těch, které kontrolují,“ vysvětluje Otakar Maceček.


Součástí kampaně je i soutěž o „nejlepší skoronehodu“. Komise ohodnotí toho, kdo na sebe prozradí skoronehodu s největším přínosem z hlediska vyhledávání rizik bezpečnosti práce. Na něj čeká odměna v podobě elektroskútru. Nápad se ujal a přináší výsledky – díky jednomu podnětu se podařilo včas odhalit konstrukční vadu výsuvných žebříků, kvůli níž se mohl takový žebřík v průběhu práce zbortit a přivodit vážné zranění.“

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Fyziklání 2021

Fyziklání je největší týmová fyzikální soutěž v Praze s mezinárodní účastí. Je určena pro pětičlenné týmy středoškoláků, ale určitě se mezi ...

Které země Evropy mají největší zájem o „inteligentní“ domácí zařízení

Stále více lidí vyhledává techničtější životní styl, snaží se ulehčit si život či stihnout více, zajistit domácnost plně integrovanými bezpečnostními systémy, ...

Lechtat draka se nevyplácí

Devatenácté století končí. Svět je opojen elektřinou a jinými technickými zázraky. Jules Verne o překot vydává romány, v nichž hrdinové ovládají balóny, ...

Co nám při prohlížení webu zvedá tlak

Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.

Centrum pro testování technologie samořiditelných vozidel

Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail