Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 261

Kongres

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Nebývá zvykem psát v úvodníku konkrétně o nějaké akci nebo předkládat fakta. Spíš se čtenářům předkládá „zahřívací“ pel-mel z obsahu čísla. Udělám výjimku: na jaře proběhl v Praze 7. MEZINÁRODNÍ ENERGETICKÝ KONGRES ČR na téma Energetická bezpečnost České republiky. Jeho závěry zmínila média jen okrajově, až za atraktivnějšími zprávami o hvězdách šoubyznysu a korupčních aférách. Ve Třetím pólu píšeme o energetice, proto vás o závěry kongresu neochudíme – zde jsou:

• Celé Evropě hrozí nedostatek elektřiny
• Nejsou vytvořeny technické podmínky pro větší přenos elektřiny mezi státy
• Nestabilní výroba z německých větrných elektráren má negativní vliv na stabilitu energetických sítí
• Do rozvoje evropských sítí je třeba investovat 200 mil. eur ročně
• Do 2030 bude potřeba investovat 50 mld. eur ročně do nových zdrojů
Záměr EU:
• Snížit emise skleníkových plynů o 20 % do 2020 (zvýšení účinnosti, použití nízkouhlíkových paliv, rozvoj jaderné energie)
• Zvýšit podíl OZE na 20 % do 2020
• ČR nesplní závazek výroby 8 % z obnovitelných zdrojů do 2010 (10× méně biomasy než se předpokládalo, odpor proti větrným elektrárnám)
• ČR nemůže pokračovat v rozvoji jaderné energetiky (vládní prohlášení)
• Investoři nebudou investovat do projektů, pro něž není zajištěno palivo (limity těžby uhlí tak paradoxně brání větším investicím do moderních šetrných technologií)
Jsme obyvatelé Evropy. Přemýšlejme o tom.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Nové molekuly pro řízení genové exprese pomohl najít synchrotronový parsek

Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...

V Austrálii vzniká deštný prales se stromy kontinentu Gondwana

Výzkumníci v Austrálii budují „živou semennou banku“, která má chránit poslední zbývající fragmenty australského deštného pralesa před klimatickými změnami.

Jezero poslední šance

Neobvyklé jezero s podmínkami, které mohly dát vzniknout životu na Zemi, leží v kanadské Britské Kolumbii. Vědci považují jezero Last Chance za obdobu jezer, která mohla na Zemi existovat ...

Přenos jaderných technologií a znalostí členským státům MAAE pro zachování kulturního dědictví

Zachování umění a kulturního dědictví je společnou ambicí celosvětové komunity. MAAE využívá jadernou vědu a technologii k charakterizaci a uchování artefaktů, a tím k ...

Jaderné techniky pro kulturní dědictví Kambodži

Kambodža je domovem mnoha jedinečných kulturních památek, z nichž čtyři jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Toto dědictví je však vystaveno riziku poškození nebo ztráty kvůli tropickému klimatu země.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail