Rychlý reaktor BN-800 potvrzuje spolehlivý provoz paliva MOX
Tento sodíkem chlazený rychlý reaktor, 4. blok Bělojarské jaderné elektrárny, zaznamenal rok trvající spolehlivý a bezpečný provoz s téměř plnou vsázkou směsného ...
„Už mě pokousal pes, honily mě vosy. A teď musím ještě ke všemu chodit odečítat přímo doprostřed výběhu se čtyřmi pštrosy!“ stěžuje si zaměstnanec Severomoravské energetiky Karel Kakeš. Zhruba jednou měsíčně musí do areálu firmy Libros v Ostravě Přívoze. Trafostanice je tam přímo uprostřed pštrosího výběhu.
V minulém čísle Třetího pólu jsme psali o agresivních psech. Jak je vidět, pracovník energetiky se může setkat i s méně obvyklými zvířaty, nebo čelit napadení od takových, od nichž by to nečekal – kočka a kohout.
Pan Kakeš vypráví: „Pokousal mne pes, takový malý voříšek, jeho paní byla u toho. Asi neodhadla, že se pejskovi nebudu líbit.“ Nejhůř mu ale bylo, když měl pracovat na trafostanici, kterou zdobilo obrovské vosí hnízdo. „Nakonec mi s tím pomohl jeden pán – kamenem jsme hnízdo urazili a utekli. Pak jsem asi hodinu musel čekat, až se vosy uklidní a uletí.“ S obřími ptáky zatím vážnější konflikt neměl. „Naštěstí mi vždycky pomáhal jejich chovatel. Odláká samce na druhý konec výběhu a samice jdou pak za ním. Ale kdybych měl jít do výběhu sám, nevím, jak bych to udělal. Jednou mě pštrosice doslova obklíčily. To už jsem byl uprostřed výběhu u transformátoru, odkud je k ohradě dobrých 20 metrů. Pozornost, kterou mi pštrosice věnovaly, byla velice, velice nepříjemná.“
Podle statistiky Světové zdravotní organizace (WHO) patří zranění způsobená pštrosem až na 18. místo v tabulce evidující postižení člověka zvířaty. Na prvním místě je bezkonkurenčně nejlepší přítel člověka pes a před pštrosem třeba i včely. V jižní Africe jsou však zranění způsobená pštrosy statisticky na prvním místě před hovězím dobytkem.
Víte, že:
Pštrosi černokrcí, kteří jsou u nás nejčastěji chovaným plemenem, dosahují úctyhodné výšky až 2,5 metrů. Dospělý samec váží až 140 kg, samice 110 kg. Pštrosí samci jsou lepší hlídači než psi. Pštrosí samec má mimořádně dobrý zrak, což umocňuje i jeho výš-ka, a rychlé nohy, takže mu lze jen těžko utéci. Síla jeho kopu je větší než u koně a dosahuje až 200 kg. Zobáku používá jen zřídka, o to však nepříjemněji, například ho zajímají knoflíky, náušnice či přívěsky. O tom, že pštrosi jsou používáni jako hlídači stále častěji, svědčí i fakt, že běžně jsou k dostání tabulky s nápisem Tady hlídám já a obrázkem pštrosa.
Tento sodíkem chlazený rychlý reaktor, 4. blok Bělojarské jaderné elektrárny, zaznamenal rok trvající spolehlivý a bezpečný provoz s téměř plnou vsázkou směsného ...
Co kdyby vysokoaktivní jaderný odpad produkovaný jadernými elektrárnami mohl podnítit oběhové hospodářství v energetickém sektoru?
Před časem jsme uveřejnili článek o možnostech kontroly původu potravin a odhalování falešných produktů. Pro zajímavost, na popud jednoho z našich čtenářů, doplňujeme informaci o využití stabilních ...
Měsíc vstoupil do nové geologické éry, říkají vědci. Doufají, že jejich návrh na vyhlášení nové epochy Měsíce – lunárního antropocénu ...
Hledáte jednoduché, ale účinné způsoby, jak řídit hladinu cukru v krvi? Nedopustit její kolísání, které má za následek výkyvy ve výkonnosti, únavu a přibývání na váze?