Článků v rubrice: 3093

Světová jaderná energetika na přelomu 2024/2025

V provozu je 417 jaderných  energetických reaktorů s celkovým instalovaným výkonem 375 320 MWe ve 31 zemích světa.

Ve výstavbě je 63 reaktorů, které  po zprovoznění přinesou  66 100 MWe  instalovaného výkonu.

Pozastaveno je 23 reaktorů (většina v Japonsku, které vrací do provozu reaktory uzavřené po Fukušimě jen pozvolna a postupně) s instalovaným výkonem 19 687 MWe.

Restartovány po dočasném odpojení byly naopak 2 reaktory:

ONAGAWA-2, Japonsko, typ BWR, 796 MWe

SHIMANE-2, Japonsko, typ BWR, 789 MWe

Trvale odstavené vloni byly:

KURSK-2, typ LWGR, 925 MWe, Rusko

MAANSHAN-1, typ PWR, 936 MWe, Taiwan

Byla zahájena výstavba 8 nových reaktorů, všechny typu PWR:

EL DABAA-4, 1 100 MWe, Egypt

LENINGRAD 2-3, 1 150 MWe, Rusko

LIANJIANG-2, 1 224 MWe, Čína

NINGDE-5, 1 200 MWe, Čína

SHIDAOWAN-1, 1 116 MWe, Čína

XUDAPU-2, 1 000 MWe, Čína

ZHANGZHOU-3, 1 129 MWe, Čína

ZHANGZHOU-4, 1 129 MWe, Čína

(Za zahájení výstavby se považuje tzv. „lití prvního betonu“ tedy zahájení betonáže základové desky.)

V loňském roce bylo dokončeno a připojeno k síti celkem pět nových bloků:

BARAKAH-4,  Spojené arabské emiráty, typ PWR, 1 310 MWe

FANGCHENGGANG-4,  Čína, typ PWR, 1 000 MWe

KAKRAPAR-4, Indie, typ PHWR (těžkovodní reaktor typu Candu), 630 MWe

VOGTLE-4, USA, typ PWR, 1 117 MWe

Flamanville-3, Francie, typ EPR (PWR), 1 600 MWe. (Byl připojen k síti v prosinci 2024 po 13 letech zpoždění, do plného provozu bude uveden v polovině roku 2025.)

Dohromady mají světové reaktory zkušenost už 20 127 reaktorroků provozu.

Jak dopadlo finále soutěže IT-SLOT? A jak byste dopadli vy?

Prvního kola patnáctého ročníku vědomostní soutěže IT-SLOT pro žáky 8. a 9. tříd se zúčastnilo 17 396 dětí z 298 škol napříč Českem. Nejlepších 42 finalistů pak změřilo síly v otázkách z informatiky a logiky 11. prosince v učebnách Soukromé střední školy výpočetní techniky v Praze (SSŠVT). (O vypsání soutěže jsme informovali zde: https://www.3pol.cz/cz/rubriky/studenti/3183-soutez-it-slot-15-rocnik.) Finále soutěže nejlépe zvládl Ondřej Nikodém ze ZŠ Luštěnice v okrese Mladá Boleslav. Druhé místo obsadil Adam Tvrdík ze ZŠ Prokopa Holého Louny a třetí příčku vybojoval Samuel Studenovský ze ZŠ Edvarda Beneše v Písku. Výrazné převaze chlapců čelilo ve finále soutěže pět dívek, nejlepší z nich, Markéta Jungvirtová ze ZŠ a MŠ Křemže v okrese Český Krumlov, skončila pátá.

Pátý sektor vakuové komory ITER je z Evropy

Vakuovou komoru tokamaku ITER tvoří devět sektorů. Čtyři dodá Korea a pět Evropa. Korea již tři přivezla, ale všechny bohužel vadné. První je po třech letech opraven až tento podzim. Čtvrtý korejský sektor nyní putuje Indickým mořem do Francie. První sektor z Evropy má číslo 5. V Evropě se do složité série průmyslových kroků nutných k výrobě unikátních součástek zapojilo 150 lidí v Itálii a nejméně 15 společností a jejich týmů po celé Evropě. Sektor vakuové nádoby se skládá ze čtyř dílčích segmentů; pro sektor č. 5 byly dva ze čtyř segmentů vyrobeny společností Westinghouse, zatímco další dva vyrobila společnost Walter Tosto. Od počátečních řezacích činností až po konečný produkt vyžadovala výroba nejméně 20 000 hodin obrábění a 100 000 hodin svařování (k dokončení 150 km svarů).

Virtuální prohlídky v elektrárnách

Energetická výchova zaměřená na spotřebu energií v domácnosti, jejich úspory nebo orientaci ve fakturách za energie. Právě toto téma je novinkou 5. ročníku projektu Virtuálně v elektrárně, který už je nedílnou součástí vzdělávacích aktivit Skupiny ČEZ. Žáci a studenti, ale i široká veřejnost, mohou na dálku zavítat do jaderných elektráren Temelín a Dukovany, seznámit se s obnovitelnými zdroji energie, projít si distribuční soustavu nebo se podívat do útrob přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Prohlídky absolvovalo už přes 150 tisíc žáků, studentů a dospělých. Registrovat se na volné termíny pro rok 2025 je možné zdarma na www.virtualnevelektrarne.cz.

Temelín testuje brýle s rozšířenou realitou

Jednu z nejmodernějších technologií testuje Jaderná elektrárna Temelín. Pro další zefektivnění práce zvažuje vedení elektrárny nasazení brýlí s rozšířenou realitou (augmented reality). Umožní provádět potřebné kontroly bez papírových schémat a dalších dokumentů. Pracovníci v provozu mohou přes brýle komunikovat s operátory ve velíně, kterým například zprostředkují reálný pohled na zařízení. Nasazení brýlí energetikům umožnila privátní 5G síť, kterou nedávno ČEZ zprovoznil v Temelíně ve spolupráci se společností Vodafone.

V roce 2025 nemůžete být bez Průřezu mechanikami!

V nakladatelství Odborná edice MatfyzPress vyšla knížka pro každého, kdo potřebuje nejen se naučit, ale i POCHOPIT mechaniku. Publikace „Průřez mechanikami – klasickou, relativistickou i kvantovou“ je zaměřena na studenty prvních ročníků VŠ všech oborů, obsahuje výklady přijatelné pro středoškoláky a je určena především čtenářům – nefyzikům (matematici, chemici, biologové, SŠ učitelé…), kteří primárně nehodlají rozvíjet fyziku dále, ale potřebují jí rozumět ve svém oboru a své praxi. Vysvětluje lehčím slohem základní oblasti mechaniky klasické, relativistické, a informativně i kvantové. Paradoxy relativity jsou rozebrány formou scifi. Velmi užitečná jsou grafická znázornění, základní fyzikální termíny a pojmy, české a mezinárodní normy týkající se fyziky a každý jistě ocení výklad bez potřeby vyšší matematiky. Knížka má rozsah 369 stran. Text je členěn do jedenácti kapitol, obsahuje čtyři dodatky, seznam literatury a rejstřík. Autorem je Doc. Jan Obdržálek, dlouholetý pedagog a vědecký pracovník Ústavu teoretické fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

... 1 « 9 10 11 12 13 14 15 » 516 ...

Nejnovější články

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa

Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Horní nádrž Dlouhých strání se natírá „opalovacím krémem“

Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...

Fyzikální soutěž „Vím proč“ zná letošní vítěze

Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail