Sledování podvodů ve farmacii
Před časem jsme uveřejnili článek o možnostech kontroly původu potravin a odhalování falešných produktů. Pro zajímavost, na popud jednoho z našich čtenářů, doplňujeme informaci o využití stabilních ...
Na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze byl instalován a uveden do provozu první virtuální simulátor radioterapie v České republice. Systém VERTTM od britského konsorcia VERTUAL umožňuje vytvořit virtuální prostředí radioterapeutické ozařovny. Prostřednictvím 3D efektů a vizualizací poskytuje platformu pro ilustrace teoretických pojmů, ale i podporu pro získání dovedností klinického personálu. Pacientovi poskytne ukázku průběhu léčby. Instalace na FJFI ČVUT je nejenom první v České republice, ale dokonce jedna z mála na kontinentální Evropě.
Radioterapie je ve vyspělých zemích jednou z nejrozšířenějších a nejúčinnějších metod léčby nádorových onemocnění. Úspěšnost léčby je závislá nejenom na přístrojovém vybavení klinických pracovišť v nemocnicích, ale i na znalostech a dovednostech odborného personálu těchto oddělení. Simulátor VERTTM je vnímán jako převrat ve vývoji radioterapeutických možností i výuky a přípravy odborníků pro práci v klinickém provozu. Nejedná se jen o prosté „promítání filmu“, ale o možnost interakce systému s jeho uživatelem, který je navíc do děje vtažen prostředím 3D brýlí virtuální reality. „Systém obsahuje podrobné informace o několika typech nejmodernější ozařovačů používaných na radioterapeutických klinikách a umožňuje zobrazit nejenom plány léčby, ale i simulaci skutečného postupu ozařování nebo pohyb jednotlivých komponent ozařovače,“ říká manažer projektu Ing. Tomáš Oberstein ze společnosti Stargen EU s. r. o.
Bezrizikové ozařování nanečisto
Simulátor VERTTM poslouží nejenom pro zažití si správných návyků práce odborných pracovníků na onkologických odděleních, ale i pro ukázku důsledků chyb. Nedůslednost, nesprávná kalibrace či nastavení konfiguračních parametrů přístroje, chybné načtení a interpretace dat do plánovacího software, nepřesné nastavení polohy pacienta na ozařovacím stole nebo vzhledem k pozičním laserům v ozařovně - to vše má dopad na úspěšnost léčby. A zde v simulátoru je možné si vše prezentovat a uvědomit bez negativního dopadu na pacienta. V rámci systému je dostupný např. také fyzikální mód pro simulaci dozimetrických měření i dalších testů klinického ozařovače s detektorem v tzv. velkém vodním nebo jiném klinicky používaném fantomu.
Pomůcka pro výuku
Instalovaný simulátor bude zařazen do výuky radiologických fyziků a radiologických techniků, která má na FJFI ČVUT dlouholetou tradici. „Radiologický fyzik a technik je především odborníkem v oblasti zabývající se interakcemi ionizujícího záření s látkou, jeho detekcí a technologiemi, které ionizující záření ve zdravotnictví využívají,“ vysvětluje Ing. Tereza Hanušová, klinický radiologický fyzik v Thomayerově nemocnici v Praze a doktorand Katedry dozimetrie a aplikace ionizujícího záření FJFI ČVUT, a dodává: „Kromě toho má náš absolvent základy anatomie, fyziologie a další zdravotnické znalosti potřebné ke komunikaci s lékaři a pro péči o pacienty. V praxi se však především věnuje přístrojům, pacientům většinou jen nepřímo.“
Ve dnech 26. a 27. února 2018 proběhlo školení pedagogů fakulty zahraničním specialistou, jedním z hlavních vývojářů systému VERTTM. Během několika dní již budou moci tento zcela unikátní systém pod vedením pedagogů využívat i studenti. „Vedle teoretické výuky ve školních lavicích jsou ve studijních plánech oborů Radiologická fyzika a Radiologická technika zařazeny i hodiny klinických praxí pod vedením špičkových odborníků, povětšinou absolventů FJFI ČVUT. Pořízením simulátoru VERTTM se možnosti výuky našich studentů ještě dále rozšíří,“ komentuje situaci Ing. Tomáš Urban, pedagogicko-vědecký pracovník FJFI ČVUT. „Instalace simulátoru však bude jistě přínosem i pro studenty či odborníky z jiných fakult, univerzit či dalších odborných pracovišť v České republice i zahraničí,“ prozrazuje Ing. Urban plány ohledně využití simulátoru dalšími institucemi. FJFI ČVUT je jedinou fakultu v ČR, která má akreditovanou výuku prestižních oborů radiologický fyzik a radiologický technik, jejichž absolventi se stávají zdravotnickým nelékařským pracovníkem ve smyslu zákona č. 96/2004 Sb. (O nelékařských zdravotnických povoláních), ve znění pozdějších předpisů.
Další informace o systému VERTTM získáte na stránce http://www.vertual.eu
Před časem jsme uveřejnili článek o možnostech kontroly původu potravin a odhalování falešných produktů. Pro zajímavost, na popud jednoho z našich čtenářů, doplňujeme informaci o využití stabilních ...
Měsíc vstoupil do nové geologické éry, říkají vědci. Doufají, že jejich návrh na vyhlášení nové epochy Měsíce – lunárního antropocénu ...
Hledáte jednoduché, ale účinné způsoby, jak řídit hladinu cukru v krvi? Nedopustit její kolísání, které má za následek výkyvy ve výkonnosti, únavu a přibývání na váze?
V příštích dvou letech se oblast školství jistě dočká převratných změn. S tím, jak se umělá inteligence (AI) stává stále levnější a dostupnější, ...
Reaktor Natrium1 bude první pokročilý reaktorový projekt v severoatlantickém prostoru, který přešel z fáze návrhu do fáze výstavby.