Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 569

Nanoradiofarmaka

Radiofarmaka - léčiva obsahující radioaktivní izotopy - se po celá desetiletí úspěšně používají k diagnostice a také k léčbě rakoviny. Nedávný vývoj v nanomedicíně a nanotechnologii by mohl tyto léky učinit ještě účinnějšími a bezpečnějšími a nabídnout nové horizonty pro léčbu rakoviny.

Fotogalerie (1)
Radiofarmaka jsou léčiva obsahující malé množství radioaktivní látky. Užívají se k diagnóze i terapii a produkují a testují se za pečlivě kontrolovaných podmínek. (Foto: S. Slavchev/IAEA)

Vědci spolupracující na projektu koordinovaného výzkumu Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA Coordinated Research Project) vyvinuli dvě nové nanočástice, které jsou příslibem pro novou generaci tzv. nanoradiofarmak, která by mohla dramaticky zlepšit včasnou detekci a terapii různých forem rakoviny.

Ozáření jen na správném místě

Očekává se, že dva nové nanonosiče - nanočástice schopné přenášet látky, jako jsou radiofarmaka, v těle pacienta na konkrétní místa nádoru - vstoupí letos do posledních fází preklinických studií. „Nanonosiče mohou radiofarmaka integrovat do své struktury, aby se na cestě do nádorových míst snadno nehromadily v nežádoucích orgánech pacienta. Tím se zabrání nežádoucím vedlejším účinkům,“ řekl Amir Jalilian, specialista na radiofarmaka v IAEA. „Protože jejich povrch obsahuje molekuly specifické pro nádory, váží se pouze na tyto buňky a radiofarmaka tak uvolňují své záření na správném místě“, dodal. Nanoradiofarmaka mohou být stabilnější v krevním oběhu díky silné vazbě vytvořené mezi radiofarmaky a jejich nosiči, čímž se zvýší bezpečnost pacienta snížením ozáření zdravé tkáně.

Mezinárodní spolupráce

Koordinovaný výzkumný projekt s názvem Nanosized Delivery Systems for Radiopharmaceuticals (F22064) zahrnoval vědce z 12 zemí, kteří vyvinuli více než 40 nových polymerních nanočástic pomocí chemické syntézy a/nebo radiační technologie. Cílem bylo poskytnout významné zlepšení v dodávce terapeutických radiofarmak pomocí nanotechnologie pro potenciální použití při zmírňování bolesti a utrpení pacientů na celém světě. Radiační technologie jsou jednou z nejúčinnějších a nejekologičtějších metod pro výrobu nanokonstruktů.

Najít správný materiál

Vědci experimentovali s různými základními strukturami, jako jsou nanogely, proteiny a anorganické nanočástice, a různými zaměřovacími činidly, které mohou cílit na různé typy rakoviny. „Nanočásticové radioaktivní sondy v kombinaci s polymerními nanomateriály mají reálný potenciál být příští generací nádorově specifických terapeutických radiofarmak, která minimalizují nebo eliminují nežádoucí akumulaci radioaktivity ve zdravých tkáních, což je problém spojený se stávajícími tradičními přípravky nukleární medicíny, tedy spojený s téměř všemi radiofarmaky“ řekl Jalilian.

Výsledky práce týmu IAEA byly publikovány v 76 vědeckých časopisech. Více se dozvíte zde: https://www.iaea.org/projects/crp/f22064.

Zdroj: https://www.iaea.org/newscenter/news/new-nanoparticles-hold-promise-for-radiopharmaceuticals-efficiency

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Vlny veder, Golfský proud a tání Grónského ledu

O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...

Nejtěžší částice antihmoty, jaká kdy byla objevena

Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...

Neviditelný protein udržuje rakovinu na uzdě

Vědci a spolupracovníci Evropské laboratoře pro mikrobiální výzkum v Hamburku odhalili, jak nestrukturovaný protein zachycuje molekuly podporující rakovinu.

Světový energetický výhled

Vlajková loď Mezinárodní energetické agentury (International Energy Agency, IEA ), sborník Světový energetický výhled publikovaný každoročně od roku 1998, je nejspolehlivějším ...

Obrovský skrytý oceán objevený pod Marsem by mohl obsahovat život

Geofyzici, kteří zkoumali data z přistávacího modulu NASA InSight, objevili pod povrchem Marsu gigantický skrytý oceán, který by podle nich mohl hostit život. Voda z podzemí by pokryla planetu kilometrem vody.

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail