Letní tábor semináře Výfuk
Korespondenční seminář Výfuk je fyzikální soutěž pro žáky druhého stupně základních škol, kterou organizuje Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy.
Projekt Earth300 je nejen první superjachtou s jaderným pohonem na světě, ale má se stát extrémní technologickou platformou pro vědu, průzkum a inovace na moři. Plavidlo bude mít 22 nejmodernějších laboratoří, které budou zahrnovat různé technologie, jako je robotika, internet věcí, umělou inteligenci a kvantové výpočty. Jeho nejpozoruhodnějším rysem je vědecké město umístěné uvnitř velké sféry. Mezi další prvky patří gigantická vyhlídková plošina a high-tech interiér určený pro vědecký výzkum. Pro zájemce o prohlídku Země 300 si bohatí turisté budou moci rezervovat luxusní apartmá již v roce 2025. Energii bude jachta získávat z jaderného reaktoru, který používá roztavené fluoridové soli jako chladicí kapalinu.
Spojené království zahájilo konzultaci o navrhovaných předpisech pro lodě s jaderným pohonem, které by plavidlům plujícím pod vlajkou Spojeného království umožnily využívat jaderný zdroj energie. „Spojené království je odhodláno umožnit přijetí nových technologií, pomocí kterých se výrobci a vlastníci lodí mohou rozhodnout splnit zákonné požadavky týkající se znečištění ovzduší a emisí skleníkových plynů. Proto vytvoří regulační rámec, který bude podporovat lodě s jaderným pohonem jako možností alternativního paliva,“ uvedla britská Agentura pro námořní a pobřežní stráž (MCA).
Earth300 v číslech
Délka: 300 metrů
Šířka: 46 metrů
Výška: 60 metrů
22 laboratoří
165 členů posádky
160 vědců
20 rezidentů
20 studentů
20 VIP kajut
40 VIP hostů
Zahájení provozu se plánuje již na rok 2025.
Zcela bez emisí
Pohonnou jednotkou lodi bude reaktor s roztavenými solemi (MSR, Molten Salt Reactor), nová generace atomových reaktorů, která je bezpečná, udržitelná a 100% bez emisí. Námořní verze Molten Salt Reactor bude malá, jen s několika pohyblivými částmi a poskytne udržitelnou, čistou energii pro oceánskou dopravu budoucnosti.
Co o sobě tvůrci projektu říkají
Naše ambice pro Earth300 byly od začátku obrovské: chtěli jsme vybudovat olympijskou pochodeň globální vědy, rozšířit naše znalosti a porozumění vesmíru, a to jak nad, tak pod povrchem oceánu. Náš radikální design – ikonický, inteligentní, esteticky příjemný – je záměrný. Je to 300-metrové plavidlo budoucnosti s dominantou 13-patrové vědecké sféry a konzolovou pozorovací palubou. Naši vědci budou mít k dispozici výjimečné možnosti: umělou inteligenci, robotiku, strojové učení, zpracování dat v reálném čase. Na palubě budeme mít také nejnovější kvantový počítač, první, který se vydá na širé moře. Spojujeme průzkum se vzděláváním, interakce je okamžitá a konstantní. Milujeme život a chceme zajistit, aby lidstvo přežilo budoucnost. Proto vyčleníme místa na palubě pro některé z nejslibnějších mladých studentů z celého světa.
Potřebujeme nový model civilizace, který bude navždy v souladu s přírodou, řídit se jejími rytmy a respektovat přirozené cykly. Earth300 byla koncipována jako katalyzátor, který má inspirovat ekologickou představivost.
Kde se angažujeme
Energetická nezávislost – energii musíme vytvořit z čistých, udržitelných zdrojů s nulovými emisemi uhlíku. Zabezpečení vody a potravin, klimatické změny, vzdělávání, globální odolnost a zdraví. Earth300 slibuje, že bude důležitým úložištěm dat a informací pro celou planetu Zemi. Poskytne otevřenou platformu pro vědu a inovace, ke kterým bude přístup v globálním měřítku.
Sledujte vývoj projektu na Earth 300 I A Global Environmental Multidisciplinary Initiative
Korespondenční seminář Výfuk je fyzikální soutěž pro žáky druhého stupně základních škol, kterou organizuje Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy.
O osudu perfluoralkylových a polyflouralkylových látek (PFAS) v našem životním prostředí je známo jen málo, ale podle nového výzkumu mohou bakterie v odpadních vodách ...
Vyšší průtoky v českých a moravských řekách, více slunečných dnů s lepším osvitem a také větrnější počasí.
Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...
Výzkumníci v Austrálii budují „živou semennou banku“, která má chránit poslední zbývající fragmenty australského deštného pralesa před klimatickými změnami.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.