Nové molekuly pro řízení genové exprese pomohl najít synchrotronový parsek
Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...
Jeho spuštění v roce 1983 přihlíželo Její Veličenstvo královna Alžběta II. Evropský tokamak JET (Joint European Torus) umístěný v Abingdonu poblíž Oxfordu je stěžejním experimentálním zařízením evropského výzkumného programu jaderné fúze. Je bezesporu jedním z nejdůležitějších zařízení na světě v historii výzkumu energie z jaderné syntézy. Dne 18. ledna 2022 završil stroj svůj 100 000. výstřel - dvakrát přitom došlo k zažehnutí jaderné fúze (roku 1997 a 2021). Plasma uvnitř jeho vakuové komory dosahuje vyšší teploty, než které kdy byly naměřeny na Slunci.
JET je navržen pro studium fúze v podmínkách blížících se podmínkám potřebným pro reaktor budoucí elektrárny. Je to jediný tokamak na světě, který může fungovat s palivovou směsí deuterium-tritium, která bude použita pro výrobu energie (předpokládá se, že se tak stane v tokamaku ITER, který se staví v jižní Francii).
Nepřekonaný rekord
V roce 1997 vytvořil JET světový rekord tím, že uvolnil v jednom pulzu 22,5 megajoulů fúzní energie a 16,5 megawattů fúzního výkonu. Stalo se tak během první kampaně s palivem deuterium-tritium. Potvrdilo se, že jaderná fúze dokáže vyrobit očekávané množství energie.
Předskokan pro ITER
V roce 2011 byl JET vybaven novou vnitřní stěnou vakuové komory podobnou ITERu (ITER like wall) vyrobenou z kovů beryllia (převážná část první stěny vakuové komory) a wolframu (který kryje tři komponenty divertoru – dva terče a kupoli), což umožňuje vědcům pracovat se scénáři plazmatu, které odpovídají scénářům plánovaným pro ITER, zkoumat interakci plazmatu s materiály stěn a studovat akumulaci wolframu na stěně v centru vakuové komory.
V roce 2021 dokončil JET druhou kampaň experimentů s použitím deuteria a tritia. Nevypínejte prosím počítač! Výsledky těchto experimentů budou oznámeny právě teď, začátkem února 2022!
JET: the Joint European Torus - Culham Centre for Fusion Energy (ukaea.uk)
Zařízení JET umístěná v Culhamském Centru pro energii z jaderné fúze (CCFE, Culham Centre for Fusion Energy) v Abingdonu, Oxfordshire UK, společně využívají všechny evropské fúzní laboratoře v rámci konsorcia EUROfusion. Každý rok se experimentů na JET účastní na 350 vědců ze zemí EU (plus Švýcarsko, Spojené království a Ukrajina) a další z celého světa. CCFE je odpovědná za provoz zařízení pro výzkumné pracovníky v oblasti fúze a za jeho údržbu a modernizaci. Tyto práce se provádějí na základě smlouvy mezi Evropskou komisí a Britským úřadem pro atomovou energii UKAEA (United Kingdom Atomic Energy Authority). Provozovatelem je CCFE.
Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...
Výzkumníci v Austrálii budují „živou semennou banku“, která má chránit poslední zbývající fragmenty australského deštného pralesa před klimatickými změnami.
Neobvyklé jezero s podmínkami, které mohly dát vzniknout životu na Zemi, leží v kanadské Britské Kolumbii. Vědci považují jezero Last Chance za obdobu jezer, která mohla na Zemi existovat ...
Zachování umění a kulturního dědictví je společnou ambicí celosvětové komunity. MAAE využívá jadernou vědu a technologii k charakterizaci a uchování artefaktů, a tím k ...
Kambodža je domovem mnoha jedinečných kulturních památek, z nichž čtyři jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Toto dědictví je však vystaveno riziku poškození nebo ztráty kvůli tropickému klimatu země.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.