Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 520

JET slaví 100 000. výstřel

Jeho spuštění v roce 1983 přihlíželo Její Veličenstvo královna Alžběta II. Evropský tokamak JET (Joint European Torus) umístěný v Abingdonu poblíž Oxfordu je stěžejním experimentálním zařízením evropského výzkumného programu jaderné fúze. Je bezesporu jedním z nejdůležitějších zařízení na světě v historii výzkumu energie z jaderné syntézy. Dne 18. ledna 2022 završil stroj svůj 100 000. výstřel - dvakrát přitom došlo k zažehnutí jaderné fúze (roku 1997 a 2021). Plasma uvnitř jeho vakuové komory dosahuje vyšší teploty, než které kdy byly naměřeny na Slunci.

Fotogalerie (1)
Největší tokamak na světě -JET (Kredit: ITER Organization, http://www.iter.org/)

JET je navržen pro studium fúze v podmínkách blížících se podmínkám potřebným pro reaktor budoucí elektrárny. Je to jediný tokamak na světě, který může fungovat s palivovou směsí deuterium-tritium, která bude použita pro výrobu energie (předpokládá se, že se tak stane v tokamaku ITER, který se staví v jižní Francii).

Nepřekonaný rekord

V roce 1997 vytvořil JET světový rekord tím, že uvolnil v jednom pulzu 22,5 megajoulů fúzní energie a 16,5 megawattů fúzního výkonu. Stalo se tak během první kampaně s palivem deuterium-tritium.  Potvrdilo se, že jaderná fúze dokáže vyrobit očekávané množství energie.

Předskokan pro ITER

V roce 2011 byl JET vybaven novou vnitřní stěnou vakuové komory podobnou ITERu (ITER like wall) vyrobenou z kovů beryllia (převážná část první stěny vakuové komory) a wolframu (který kryje tři komponenty divertoru – dva terče a kupoli), což umožňuje vědcům pracovat se scénáři plazmatu, které odpovídají scénářům plánovaným pro ITER, zkoumat interakci plazmatu s materiály stěn a studovat akumulaci wolframu na stěně v centru vakuové komory.

V roce 2021 dokončil JET druhou kampaň experimentů s použitím deuteria a tritia. Nevypínejte prosím počítač! Výsledky těchto experimentů budou oznámeny právě teď, začátkem února 2022! 

JET: the Joint European Torus - Culham Centre for Fusion Energy (ukaea.uk)

Zařízení JET umístěná v Culhamském Centru pro energii z jaderné fúze (CCFE, Culham Centre for Fusion Energy) v Abingdonu, Oxfordshire UK, společně využívají všechny evropské fúzní laboratoře v rámci konsorcia EUROfusion. Každý rok se experimentů na JET účastní na 350 vědců ze zemí EU (plus Švýcarsko, Spojené království a Ukrajina) a další z celého světa. CCFE je odpovědná za provoz zařízení pro výzkumné pracovníky v oblasti fúze a za jeho údržbu a modernizaci. Tyto práce se provádějí na základě smlouvy mezi Evropskou komisí a Britským úřadem pro atomovou energii UKAEA (United Kingdom Atomic Energy Authority). Provozovatelem je CCFE.

Milan Řípa
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Test kontejnerů pro přepravu jaderného paliva z výzkumných reaktorů do USA

ÚJV Řež úspěšně otestovala nový univerzální kontejner pro přepravu použitého jaderného paliva z výzkumných reaktorů typu MTR a TRIGA.

AI bude „game changer" pro telekomunikační průmysl

Obrovská popularita, kterou ChatGPT získal od svého spuštění v listopadu 2022, vzbudila velký zájem o generativní nástroje umělé inteligence.

Zrození kvantové teorie – filosofie, věda a experiment

Kde se vzalo vědecké myšlení? Co bylo na počátku kvantové teorie? Proč museli velcí vědci myslet filosoficky? Jak změnila kvantová teorie fyziku? Čím obohatit výuku na školách?

Časopis Rozhledy matematicko-fyzikální

Recenzovaný časopis s úžasnou tradicí - letos vychází již 98. ročník! - je zaměřený na středoškolské studenty se zájmem o matematiku, fyziku a informatiku a na jejich profesory, ale ...

Studenti – zahajuje se speciální studium pro kabeláře!

Speciální čtyřsemestrální studijní program má za cíl vychovat odborníky se spektrem znalostí potřebným pro kabelářský obor.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail