Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 555

Fusion móda - srážka světů

Někdy se musím hodně zamyslit, zda téma patří do popularizace vědy. Popularizovat termojadernou fúzi kupříkladu mezi technickou komunitou není až tak inovativní a nezbytné, neb tato část společnosti se sama o sobě o fúzi zajímá spíše než třeba fabrika na výrobu módního oblečení pro ženy… Na druhou stranu v prvém případě popularizační snaha padne na úrodnou půdu a rostlinka vyklíčí, zatímco v případě druhém se setkáte, v lepším případě, se zdvořilým odmítnutím. Je to tak opravdu?

 

Fotogalerie (3)
Miss ITER pro pana Řípu (Kateřina Jiráková)

Gabriela Hearstová, kreativní ředitelka módní značky Chloé, je z vodíkové fúze přímo nadšená, což vám ráda sama a rychle prozradí. O ITER a dalších fúzních projektech četla v článku ve Financial Times v roce 2021 a vyprávění ji okamžitě zaujalo. Následovala takřka bezprostřední návštěva staveniště termojaderného reaktoru ITER. Jak sama řekla, bylo to zejména v kvůli hledání nové inspirace a inovativních přístupů k udržitelnosti pro nejbližší budoucnost. Nebyla sama – obklopila se svým kreativním týmem a celá skupina se brzy poté seznámila i s experimenty soukromých společností Commonwealth Fusion Systems a Helion. Návštěvy skutečně inspirovaly její kolekci jaro-léto 2023, odhalenou minulý týden během Pařížského týdne módy! ... ale paní Hearstová řekla: „Není to tak složité jako postavit tokamak. Nebo tak komplikované jako fyzika plazmatu...“ 

Paní návrhářka vysvětluje 

Den před přehlídkou Chloé pozvala paní Hearstová představitele fúzní fyziky, aby se setkali se jejím týmem a módními novináři a při té příležitosti jim objasnila souvislost mezi fúzí a módou, která, pravda, není na první pohled patrná. Chcete-li se pokochat pohledem na modely, navštivte stránky: https://www.vogue.com/fashion-shows/spring-2023-ready-to-wear/chloe. 

Vysvětlujíce svou fascinaci fúzí a její spojení se svou novou módní linií, paní Hearstová řekla: „Fúzní energie je mohutný, mírový a čistý zdroj energie. Sama jsem nečekala, že při návštěvách ITER, Commonwealth Fusion Systems a Helion zažiji silné nutkání rozšířit tuto dobrou zprávu všem, kteří jsou jinak zvyklí naslouchat zejména mým módním nápadům. Energie, která hýbe naším vesmírem, nám může v nepříliš vzdálené budoucnosti pomoci pohánět náš svět a řešit mnohé z našich dnešních starostí. Pro mě je udržitelnost energetický problém... a dokud nenajdeme způsob, jak se zbavit fosilních paliv, které zásobují energií tento svět stále zhruba z 85 %, končíme.“ 

Kolize dvou rozdílných světů 

Co si myslí o vášni paní Hearstové pro fúzi vedoucí komunikace ITER, Laban Coblentz? „O módě vím velmi málo, a abych byl upřímný, když Gabi napsala, aby se zeptala na možnost navštívit ITER, přiznám se, že jsem nevěděl, o koho jde. Ale když se ona a její tým objevili na stavbě, byl jsem ohromen. Byla nejvzdělanějším laikem na téma fúze, se kterým jsem se kdy setkal. Na prohlídce pracoviště jste mohli vidět, že zná komponenty a jejich použití velmi dobře a že z toho, co si přečetla, pochopila věci překvapivě správně. Byla to inspirující kolize dvou rozdílných světů.“ 

Přehlídkové molo ve tvaru vakuové komory 

Kolekce, kterou navrhla kreativní ředitelka společnosti Chloé, Gabriela Hearstová, odrážela barvy a tvary, které viděla v Montážní hale ITER. Odkazy na tokamak zakomponovala návrhářka do kruhových vzorů, výřezů v oblečení, doplňků a dokonce i do kovových knoflíků, které připomínaly komponenty tokamaku. Dokonce i předváděcí molo mělo podobu koblihy – vakuové komory reaktoru. Kolem modelů svítila růžová plazmová světelná show a visící pulsující LED kroužky připomínaly centrální solenoid tokamaku. Tvar tokamaku byl zastoupen například v kulatých kožených záplatách vháčkovaných do šatů a ve velmi zahnutých rukávech kožených šatů se srdíčkovým dekoltem. 

Módní  návrhářka má jasno 

Návrhářka Hearstová je v popředí tématu udržitelnosti v módním průmyslu – který je podle Světové banky zodpovědný za 10 % globálních emisí uhlíku. I když se móda může některým vědcům a inženýrům zdát jako vzdálený svět, její dopad a dosah je neoddiskutovatelný. Módní přehlídka byla spojením světla, oblečení a kreativity, ale také skutečnou snahou zvýšit povědomí nového publika o naději vkládané do termojaderné fúze. Jak řekla Shira Tabachnikoff, manažerka pro vnitřní vztahy a vztahy se zainteresovanými stranami ITER: „Jsme sice na vrcholu výzkumu fúze, která je dosud nepříliš známou formou energie, ale právě proto potřebujeme všechny možné nápady a různorodé mozky. A toto je úžasná příležitost, jak zvýšit povědomí o termojaderné fúzi v dosud fúzí nepolíbené komunitě.“ 

Fúze není jen vědeckým příběhem; je to také lidský příběh se schopností zažehnout představivost. Jak říká Hearstová: „Jsem hluboce vděčná za stavitele ‚hvězdy na Zemi‘, kteří se nejen vypořádávají s jednou z nejtěžších současných výzev ve fyzice, s plazmatem, ale také svýma očima vidí budoucnost. A ta je stejně jasná jako hvězdy, ze kterých jsme stvořeni.“ 

Poznámka autora:

To nejlepší nakonec: v roce 2019 jsem měl mezi posluchači zimního semestru slečnu Kateřinu Jirákovou. Podívejte, s čím si na mě vzpomněla. Vědět o ní Gabriela Hearstová, určitě ji začlení do svého kreativního týmu. 

Chloé 

Chloé je módní značka, která byla založena v roce 1952 v Paříži na protest proti formalitě 50. let. Zakladatelkou je pařížská návrhářka Gaby Aghion. Jako první tehdy přišla s tzv. „luxury ready-to-wear“, neboli s luxusním oblečením určeným pro každodenní nošení. Chloé rovněž nabízí vlastní řadu parfémů. (Zdroj: Wikipedia)

Milan Řípa
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

AI v rukách teenagerů

Používání generativní umělé inteligence se zatím většina Čechů bojí, některý z nástrojů AI podle průzkumu společnosti Deloitte vyzkoušelo 22 procent populace.

Podpora čistých energetických zdrojů v České republice

V budoucnosti by se Česká republika měla spoléhat především na jaderné a obnovitelné zdroje. Preference rozvoje jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů jako budoucího zdroje energie ...

Štěchovická přečerpávací elektrárna

Málokdo ví, že ve Štěchovicích u Prahy není jen akumulační vodní elektrárna, ale i přečerpávací. Ta nyní dostává nový řídicí systém.

Pomeranče bez chemikálií

Nahlédněte do továrny na pomeranče v Jihoafrické republice. Tyto lahodné plody zachránila před škodlivými moly jaderná metoda zvaná „sterilní hmyzí technika“.

Studenti pozorují radioaktivní částice přímo ve škole

Studenti Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické (SPŠSE) Dukelská v Českých Budějovicích mají nově k dispozici hned několik unikátních učebních pomůcek.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail