Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 537

Loket (nebo koleno?) skrz zeď

Když jsem poprvé viděl, co se skrývá v „kryolajně“ (Cryoline), měl jsem za to, že na staveništi ITER se připravuje ke startu další raketa na Měsíc. Pak se ukázalo, že z trubek, které jsem pokládal za trysky rakety, nebudou šlehat plameny, ale poteče skrze ně tekuté helium! Místo tisíců stupňů plus téměř tři stovky mínus. Cryoline bude rozvádět „mráz“ vyrobený největším kryohospodářstvím na světě, a ten poteče tam, kde ho tokamak ITER bude potřebovat.

Fotogalerie (7)
Po vložení tohoto masivního kolena je instalace cryoline uvnitř Budovy tokamaku téměř ze tří čtvrtin dokončena (Kredit: ITER Organization, http://www.iter.org/)

Chlad je v tokamaku ITER velmi žádaný. Magnety ho potřebují k dosažení supravodivosti, tepelný štít k omezení výměny tepla s vnějším prostředím, kryopumpa k zachycení částic a dosažení vysokého vakua a v HTS (vysokoteplotní supravodič) vede k minimalizaci tepelné zátěže kryogenního systému. „Chlad“ pochází z kryohospodářství ITER, kde se plynné helium zkapalňuje předtím, než se dostane k různým zákazníkům prostřednictvím pětikilometrové sítě víceprocesních potrubí nazývaných Cryolines. Potrubí dodává tokamaku ITER Indie.

V pondělí 17. října byla do pouzdra v předem vytvarovaném otvoru ve vnější stěně Budovy tokamaku (úroveň 3) vložena masivní špulka ve tvaru kolena. Propojí cryoline instalované uvnitř této budovy s těmi, které přicházejí z kryohospodářství podél vyvýšeného „kryomostu“.

Zavádění válcového potrubí do kruhového otvoru odpovídajícího průměru je něco, co batolata dělají neustále, když si hrají s vkládací kostkou. Když je ovšem objektem delikátní high-tech součástka, která je dlouhá osm metrů, má průměr jeden metr a její hmotnost je více než 5,5 tuny, je to vše o něco složitější. Dovnitř Budovy tokamaku je potřeba dostat speciální jeřáb, dost výkonný, aby ji uzvedl, ale přitom dost malý na to, aby fungoval v přeplněném prostředí Budovy tokamaku. Poté, když je břemeno připevněno ke špičce teleskopického výložníku, musí být pohyby jeřábu vpřed co nejplynulejší, aby se zabránilo „kyvadlovému efektu“, který by mohl poškodit některou složitou a choulostivou součást. A konečně, operátoři musí být dostatečně zruční, aby manévrovali s jeřábem a srovnali špulku s otvorem ve stěně. Ovšem nejcitlivější sekvence konečného zarovnání se provádějí ručně. Obsluha jemně zavede 5,5-tunovou součástku do otvoru, jehož průměr je jen o několik milimetrů větší než průměr součástky.

Operace byla dokončena za méně než 90 minut.

Nyní je vše připravené pro svařování a testování těsnosti

Každá z pěti procesních trubek součástky a hlavní trubka o průměru jeden metr budou jednotlivě svařeny a testovány na těsnost pomocí helia.

Poznámka autora: Víte co je zajímavé? V Anglii ohnutému materiálu – trubce, tyči apod. -říkají elbow = loket, my máme pro takový tvar název koleno, anglicky = knee.

Milan Řípa
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Nejžhavější sen pod Sluncem

Třípól měl tu čest, že byl přímo u křtu nejnovější knihy o jaderné fúzi na českém knižním trhu. Šéfredaktorka Marie Dufková jí byla 3. listopadu kmotrou. Knížku napsal prof.

Centrální solenoid ITERu

Tokamak je v podstatě transformátor. Primární vinutí u tokamaku ITER se nazývá centrální solenoid. První tokamaky, jako správné transformátory, měly obě vinutí, ...

Fontány diamantů doprovázejí rozpad superkontinentů

Rozpadem superkontinentů mohly být vyvolány explozivní erupce, které vystřelovaly fontány diamantů ze zemského pláště k zemskému povrchu. Diamanty se tvoří přibližně 150 kilometrů hluboko pod zemskou kůrou.

Voda se skrývá mnohem hlouběji v zemském nitru, než jsme si mysleli

Stopy výskytu vody v hlubokém nitru Země nedávno odhalilo zkoumání diamantů. Vzácný typ diamantu může naznačovat, že voda může proniknout hlouběji do nitra Země, než si vědci dříve mysleli.

Den s experimentální fyzikou 2023

Dne 6. listopadu se konala již tradiční a oblíbená akce s názvem Den s experimentální fyzikou (DSEF), organizovaná Fyzikálním korespondenčním seminářem (FYKOS). Jednalo se již o 29.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail