Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 594

Jaderné techniky pro kulturní dědictví Kambodži

Kambodža je domovem mnoha jedinečných kulturních památek, z nichž čtyři jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Toto dědictví je však vystaveno riziku poškození nebo ztráty kvůli tropickému klimatu země. Podívejte se, jak Kambodža s podporou Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) zachovává své kulturní dědictví pomocí jaderných technik. V druhé polovině článku nahlédneme na další využití jaderných technik na pomoc kulturnímu dědictví lidstva.

Fotogalerie (3)
Sambor Prei Kuk zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO (zdroj IAEA)

Archeologové z kambodžského ministerstva kultury a výtvarného umění (MCFA) obdrželi podporu MAAE pro teoretická a praktická školení k používání ručního rentgenfluorescenčního (XRF) spektrometru pořízeného v rámci projektu technické spolupráce MAAE. Toto přenosné, neinvazivní zařízení se používá k charakterizaci předmětů a materiálů kulturního dědictví – dokáže rychle, snadno a bez poškození identifikovat elementární složení památek a archeologických nálezů.

Během čtyřdenního školení, které se konalo na Ministerstvu kultury a výtvarných umění v Phnom Penhu, se pět archeologů naučilo kalibrovat své nové vybavení a provádět praktická měření na vzorcích kamene z geologických sbírek oddělení archeologie a prehistorie MCFA. Archeologové poté také provedli měření v předangkorijské lokalitě Sambor Prei Kuk, postavené na konci 6. a počátku 7. století našeho letopočtu, kde absolvovali školení o používání ručního XRF spektrometru od Leny Bassel, expertky MAAE z Ústavu jaderných věd a aplikací.

XRFA identifikuje použité materiály a historické změny

Lokalita Sambor Prei Kuk, což v khmérském jazyce znamená „chrám v bohatství lesa“, je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO a skládá se z více než stovky chrámů. Archeologové z MCFA a Národního úřadu pro Sambor Prei Kuk doufají, že se jim podaří identifikovat různé civilizace, které se v různých historických obdobích na tomto místě nacházely, a prozkoumat jaké rekonstrukční a restaurátorské práce během těchto období proběhly. Chrámy jsou postaveny z pálených cihel a pískovce. „Rentgenová fluorescenční analýza nám pomůže lépe porozumět historii důležitého období před vznikem Khmerské říše v angkorském období,“ řekl Leng Vitou, úřadující ředitel katedry archeologie a prehistorie MCFA v Phnom Penhu.

S daty z XRF měření mohou archeologové lépe porozumět složení materiálů použitých při stavbách. Tyto informace jsou klíčové pro odhalení různých období výstavby a obsazení lokality, včetně rekonstrukcí a restaurování. Neinvazivní jaderné analytické techniky, včetně XRF, mohou být použity ke zkoumání vnitřní struktury objektů a určování jejich elementárního složení, a tak pomáhají identifikovat technologie a použité materiály bez poškození jejich fyzické integrity. Přenosné XRF systémy se používají pro měření in-situ (na místě) a nevyžadují přípravu vzorku. To je zvláště cenné při studiu předmětů, které nelze přesunout, a pro přímou a okamžitou analýzu na archeologických nalezištích, v muzeích nebo při vykopávkách.

Přenosný XRF spektrometr výhledově umožní pracovníkům MCFA studovat původ keramiky, identifikovat zdroj surovin, analyzovat pigmenty deskových maleb v Národním muzeu pro restaurátorské účely a podporovat odhalování a identifikaci falešných obchodovaných artefaktů ze starověku.

(Fotografie Lena Bassel, IAEA, a Sokheng La a Sovibol Phorn, Ministerstvo kultury a umění, Kambodža.)

Zdroj: Cambodia Researches Cultural Heritage with Nuclear Techniques | IAEA

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny

Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa

Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail