40 let od spuštění Jaderné elektrárny Dukovany
Přesně 3. května uplynulo 40 let od zahájení zkušebního provozu první jaderné elektrárny na území České republiky. Jsou to Dukovany, které leží u obce stejného ...
Přesně 3. května uplynulo 40 let od zahájení zkušebního provozu první jaderné elektrárny na území České republiky. Jsou to Dukovany, které leží u obce stejného jména na rozmezí krajů Vysočina a Jihomoravského. Od svého spuštění v roce 1985 se dukovanská elektrárna stala klíčovým pilířem energetické stability a bezpečnosti země. S dosavadní výrobou přesahující 525 000 GWh čisté bezemisní energie je zdrojem s největší výrobou u nás, která by stačila pokrýt celkovou spotřebu České republiky na celých 9 let. Výstavba a velmi krátké uvedení všech čtyř bloků do provozu, je dodnes světovým úspěchem české jaderné energetiky. Spouštění proběhlo v letech 1985 (1. výrobní blok), 1986 (2. výrobní blok) a 1987 (3. a 4. výrobní blok). ČEZ při příležitosti výročí připravil speciální webovou stránku na adrese www.40letdukovany.cz, která mapuje historii elektrárny čtyřiceti komentovanými fotografiemi.
Spolehlivost a bezpečnost na prvním místě
Během čtyř desetiletí provozu se Dukovany staly synonymem pro spolehlivost a bezpečnost. Elektrárna má čtyři reaktorové bloky typu VVER-440, které byly postupně modernizovány, aby splňovaly současné nejpřísnější bezpečnostní standardy. Modernizace zahrnovaly například výměnu nízkotlakých částí turbín, rekonstrukci kondenzátorů a instalaci nových chladicích věží. Díky těmto investicím se podařilo posílit bezpečnost provozu a zároveň zvýšit efektivitu výroby elektrické energie. „Celých 40 let první česká jaderná elektrárna dodává efektivně, bezpečně a spolehlivě elektřinu zákazníkům. Musíme ale myslet na budoucnost a stavět nové bezemisní zdroje. Nyní stojíme těsně před uzavřením dohody na stavbu nových bloků, které zabezpečí dostatek elektřiny budoucím generacím,“ říká předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
Přínos pro energetickou soběstačnost
Od okamžiku spuštění elektrárna přispívá ke stabilizaci energetické sítě. Dukovany ročně vyprodukují přibližně 15 TWh elektrické energie, což pokrývá zhruba 20 % celkové roční spotřeby elektřiny v České republice, a významně tak přispívá k energetické soběstačnosti a bezpečnosti země. Díky bezemisní výrobě elektřiny hrají Dukovany klíčovou roli v přechodu na čisté a udržitelné zdroje energie.
V novodobé historii lze za významný milník označit přechod bloků z jedenáctiměsíčních palivových kampaní na šestnáctiměsíční a zvýšení dosažitelného výkonu bloků z 500 MW na 512 MW, kterého energetici úspěšně dosáhli na všech čtyřech blocích v uplynulých dvanácti měsících. Roční výroba elektrárny se tak může zvýšit až o 350 000 MWh čisté bezemisní energie, což je, pro představu, roční spotřeba 100 000 českých domácností.
„V Dukovanech i Temelíně sledujeme dva dlouhodobé hlavní cíle. Bezpečný a spolehlivý provoz za horizont šedesáti let a postupně také dosažení průměrné roční výroby až 32 TWh. A právě modernizace zařízení a využití projektových rezerv nám pomáhá tyto cíle naplnit. Vždycky ale bude naší prioritou bezpečný a spolehlivý provoz,“ říká člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.
Podpora regionální ekonomiky
Jaderná elektrárna Dukovany měla od počátku pozitivní dopady na ekonomiku celého regionu, a to nejen spuštěním elektrárny, ale už od samotné výstavby. Původní hodnota investice ve výši 27 mld. Kčs, se pozitivně odrazila nejen v energetice, ale také v průmyslu, stavebnictví, školství nebo obchodu. Za roky 1985–2024 se do údržby a modernizace investovalo dalších 67,07 mld. Kč.
Už během výstavby se elektrárna stala hnacím motorem rozvoje celého regionu, a to jak v oblasti zaměstnání, tak i rozvoje vzdělanosti, bydlení a navazujících služeb. Přímo v elektrárně pracuje přibližně 3 000 zaměstnanců elektrárny a dodavatelů, a její provoz vytváří až 30 000 dalších pracovních míst v širším okolí. Na počátku roku 2025 bylo v elektrárně přes 150 zaměstnanců, kteří zde pracují 40 i více let. Tímto způsobem Dukovany přispívají k socioekonomickému rozvoji regionu a zajišťují stabilní pracovní příležitosti pro místní obyvatele. Provoz elektrárny přinesl také podporu místního komunitního života. Každoročně ČEZ v okolí elektrárny podporuje řadu sociálních, kulturních, sportovních nebo charitativních projektů za cca 50 milionů korun.
Budoucnost Dukovan
ČEZ jako provozovatel elektrárny počítá s další modernizací a údržbou zařízení tak, aby byl zajištěn bezpečný a spolehlivý provoz stávajících bloků sedmdesát i více let. Do údržby a modernizace provozu JE Dukovany investuje ročně kolem 3 miliard korun. Plány zahrnují například modernizaci kontrolních a řídicích systémů, výměnu kabeláží nebo bezpečnostních systémů, které zajistí, že Dukovany budou i nadále plnit svou roli stabilního a bezpečného zdroje energie.
Další budoucností Dukovan, jako klíčového zdroje pro energetickou soustavu a energetickou bezpečnost země, je plánovaná výstavba dvou nových výrobních bloků, které doplní a časem nahradí výrobu ze stávajících bloků. Preferovaným dodavatelem se na základě výběrového řízení stala jihokorejská společnost KHNP. Podle předpokladu je spuštění nových bloků plánované na roky 2036 a 2039.
Zajímavosti EDU
Areál elektrárny o rozloze 126 hektarů s délkou plotu střeženého prostoru 6 kilometrů leží na pomezí Kraje Vysočina a kraje Jihomoravského, na katastru obce Dukovany, po které dostala elektrárna jméno. S výstavbou Dukovan je pevně spjata také nedaleká Přečerpávací vodní elektrárna Dalešice, která byla spuštěna v roce 1978 a společně s vodním dílem Mohelno funguje především jako zásobárna vody pro Dukovany.
Obě naše elektrárny, Dukovany i mladší Temelín, patří ke klíčovým českým energetickým zdrojům. Svojí bezemisní elektřinou kryjí přibližně čtyřicet procent české spotřeby. Jejich roční výroba se pohybuje na úrovni 30 TWh elektřiny. Ročně se díky českým jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvacet miliónů tun CO2.
Ladislav Kříž
Přesně 3. května uplynulo 40 let od zahájení zkušebního provozu první jaderné elektrárny na území České republiky. Jsou to Dukovany, které leží u obce stejného ...
Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.