Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 587

Palo Verde – obří elektrárna v poušti

Pouštní jaderná elektrárna cca 55 km od Phoenixu, hlavního města Arizony, se jmenuje podle symbolu státu Arizona – stromu Parkinsonia florida lidově zvaného „zelený kolík“, španělsky „palo verde“. Od roku 1985, resp. 1987, jsou zde v provozu tři bloky PWR, dnes o výkonu 3 x 1310 MW. Reaktory od firmy Combuscion Engineering jsou se dvěma parogenerátory a jedním turbogenerátorem umístěné v plnotlakých kontejmentech. Zvláštostí této pouštní elektrárny je systém chlazení a vodní hospodářství vůbec.

Fotogalerie (4)
Chladicí věže Palo Verde. (Zdroj Shutterstock)

Palo Verde je největší elektrárnou Spojených států z hlediska čisté produkce. Průměrná výroba 3,3 GW stačí pro zásobování 4 milionů lidí elektřinou. Je také jedinou velkou jadernou elektrárnou na světě, která neleží u moře nebo velké řeky. Pro chlazení kondenzátorů nakupuje odpadní vodu z města Phoenix se 3 miliony obyvatel a od několika dalších měst. Pro ochlazení elektrárny o celkovém výkonu 3 940 MW je třeba více než 76 000 000 m³ vody ročně, za sekundu elektrárna spotřebuje 2,4 m3 vody. Pro chlazení s totálním odpařením se používají ventilátorové chladicí věže. Elektrárna neprodukuje žádnou odpadní vodu, vše se odpaří do vzduchu – pouštní teplota 20-45 oC zde dělá své. Zásobní bazény o rozloze cca 40 akrů stačí na týden provozu. Pro technologickou a pitnou vodu elektrárna využívá několik vrtů.

Prodloužení provozní licence

Elektrárna nedávno získala od Národní regulační komise (NRC, obdoba našeho SÚJB) licenci na prodloužení provozu o 20 let, tj. celkem na 60 let. Podle pravidel NRC je to maximum. S tím je spojena výměna parogenerátorů za novější a zvýšení výkonu. Na jednom bloku jsou již parogenerátory vyměněné a na dalších výměna začala. Oba parogenerátory bloku se vyměnují najdenou během jedné 75denní odstávky. Výměnu realizuje 900 pracovníků italské firmy Ansaldo.

 

Příklad pro ostatní pouštní země

O stavbě jaderných elektráren uvažují i země trpící nedostatkem vody. Často je pro ně jaderná energetika vítanou cestou jak nejen získat levně elektřinu, ale i pitnou vodu – odsolování mořské vody je energeticky velmi náročné. Spojené Arabské Emiráty už jaderku staví, uvažuje o ní i Jordánsko, které ale má k moři jen velmi omezený přístup. Inspiruje se právě Arizonou a konzultuje systémy budoucího chlazení s odborníky z Palo Verde. Uvažovaná jordánská elektrárna 40 km severovýchodně od Ammánu by tak mohla zužitkovat odpadní vodu z hlavního města stejně, jako Palo Verde.


 

Licence jaderných reaktorů na další roky provozu posuzuje a žádosti obnovuje NRC od roku 2 000. Původně se doba provozu plánovala podle ekonomických měřítek jen na amortizaci vložených prostředků. Ukazuje se však, že jaderné reaktory jsou ve výborné kondici a mohou být provozované mnohem déle. K roku 2014 už má prodlouženou licenci o dalších 20 let 72 amerických reaktorů, všechny tři „pouštní“ reaktory Palo Verde jsou mezi nimi.


 

Elektrárna Palo Verde za 5,9 miliard dolarů se stavěla 12 let. Zaměstnává více než 2 000 stálých zaměstnanců a cca 1 000 příležitostných dodavatelů. Provozní náklady elektrárny představují 1,33 centů na kWh, což je méně než náklady na provoz uhelné (2,26 centů za kWh) nebo plynové elektrárny (4,54 centů za kWh) v daném regionu. Ekonomický přínos elektrárny pro ekonomiku Arizony činí 1,8 miliardy dolarů ročně.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Teenageři staví drony pro záchranáře a přemýšlejí, jak zamezit plýtvání

Středoškoláci nevnímají umělou inteligenci jako hrozbu, ale jako příležitost dělat věci jinak a lépe. Projekty na téma AI: Cesta k udržitelnější budoucnosti? představila desítka finalistů programu Samsung Solve for Tomorrow.

40 let od spuštění Jaderné elektrárny Dukovany

Přesně 3. května uplynulo 40 let od zahájení zkušebního provozu první jaderné elektrárny na území České republiky. Jsou to Dukovany, které leží u obce stejného ...

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail