Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 370

Teenager postavil jaderný reaktor

Pamatujete si, co jste dělali, nebo co jste si přáli dělat, když vám bylo třináct let? Jistě, líbila se vám Irenka, co seděla vzadu v prostřední řadě. A co vy, dnešní třináctiletí? Nevíte co s volným časem? Jamie Edwards, žák Penwortham Priory Academy v Lancashire, sestrojil jaderný reaktor. V době kdy se do školní laboratoře nahrnuli novináři, bylo Jamiemu právě oněch třináct let!

Fotogalerie (2)
Jamie Edvards ovládá nejen svůj fúzor, ale i umění svůj výsledek prodat – všimněte si plakáty polepenou školní tabuli za jeho zády (zdroj ITER Organization)

Zhruba takovou informaci jste našli v tisku. A nejen v zahraničním, o Jamiem psal internet i česky. Český rozhlas Leonardo uklidnil čtenáře, že se nejedná o zmenšeninu Temelína, ale o zcela jiný typ reaktoru, který není vůbec, ale vůbec nebezpečný. Neprobíhá v něm řetězová reakce, ale slučují se v něm jádra kupříkladu deuteria. Tedy něco podobného, co vyrůstá v Cadarache pod taktovkou Evropské unie a dalších šesti států za ohromující sumu 12 miliard eur. No a pak se objeví mladý génius a za pár tisíc pod odborným vedením sešroubuje přístroj – fungující jaderný reaktor!

Je to vůbec možné?

O fúzoru 3pól již psal, tudíž čtenáři vědí, že existuje způsob, jak poměrně jednoduše a lacino vyprodukovat „fúzní“ neutrony. Také dobře vědí, že fúzor má do jaderného reaktoru opravdu hodně daleko. Pro jistotu si zopakujme, že se jedná o kulový elektrostatický urychlovač, kde sice ke sloučení jader může dojít, ale rozhodně bez kladného energetického zisku. Tudíž žádný reaktor. Ovšem vysvětlujte novinářům, že úderný titulek „Třináctiletý chlapec sestrojil jaderný reaktor“ hlásá nepravdu.

 

Jamie byl nejmladší

Jamie Edwards tedy sestavil fúzor, ostatně jako celá řada mládežníků před ním. Jamie Edwards byl z nich ale nejmladší. Tayloru Wilsonovi z Michiganu bylo 14 let, když se mu povedlo v garáži v roce 2012 totéž co Jamiemu letos ve školní laboratoři. V roce 2006 postavil fúzor produkující neutrony 17letý Thiago Olson z Oakland Township nedaleko Detroitu. Podrobněji o principu jsme psali v článku www.3pol.cz/cz/rubriky/jaderna-energetika/560-inercialni-elektrostaticke-udrzeni, kde jsou i fotografie teenagera s jeho fúzorem. A nemusíme ani do Ameriky: o fúzoru, který sestrojili dva středoškoláci ze slovenského Martina, jsme psali v r. 2012 v článku www.www.www.www.www.www.3pol.cz/cz/rubriky/studenti/1426-fuzor.

 

V každém případě můžeme před třináctiletým badatelem smeknout. Jamie musel projevit experimentální zručnost, technické a fyzikální znalosti, píli a v neposlední řadě i odvahu. Má štěstí, nebo smůlu, že žije v informačním věku a o jeho zálibě se dozvěděl svět. Zajímavé je, že jediný rok, o který se Jamie narodil později než Taylor, z něj udělal hvězdu! Jamie má v patách hordu novinářů a všimne si ho i novinář z Česka, kdežto o Taylorovi se toho moc neví. Možná projevila snahu zviditelnit se spíš škola, která potřebuje peníze, než otcova garáž…

Návštěva Cadarache

Zatímco ve vedení některých ústavů v české kotlině bohužel přežívá názor, že popularizace vědy je věc zbytečná, generální ředitel ITER Organization briskně využil příležitosti a pozval Jamieho do Cadarache, kde se staví skutečný termojaderný reaktor. V čele padesátky novinářů strávil Jamie na stavbě dva dny. Jako hostitel ho přijal profesor Osamu Motojima. Jamie si prohlédl staveniště, ptal se a zapisoval. A poskytl řadu rozhovorů. Konečně, nebyly to jeho první interview. Jamie byl hostem Late Show Davida Letgermana (CBS) vysílané z Broadway v New Yorku! Co vy na to, Jene Krausi?

 

Profesor Motojima předal Jamiemu na památku originálního setkání vzorek niob-cínového supravodiče, z kterého budou vyrobeny cívky toroidálniho pole. Vzorek obohatí studentovu sbírku jaderných suvenýrů a návštěva ITER Site obohatí Jamieho termojaderný rozhled.

Celá ta sláva má nezanedbatelný význam. Slovutný talkshowman David Letterman a jeho posluchači nikdy o termojaderném slučování neslyšeli, netušili, že je nějaký rozdíl mezi fusion a fission, mezi jaderným slučováním a jaderným štěpením. Nyní tuší, někteří i pochopili a ví. Jsou to voliči a jimi zvolení zákonodárci rozhodují o financování vědeckých projektů, jako je například termojaderná fúze. Jako je například ITER!

O fúzoru jsme psali v:

http://www.www.www.www.www.www.3pol.cz/cz/rubriky/studenti/1426-fuzor
http://www.3pol.cz/cz/rubriky/jaderna-energetika/527-termojaderna-fuze-jako-podnikatelsky-zamer
http://www.3pol.cz/cz/rubriky/jaderna-energetika/560-inercialni-elektrostaticke-udrzeni

Fotografie uveřejněny s laskavým svolením ITER Organization.

Milan Řípa
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jak funguje produkce radionuklidů pro medicínu v době koronakrize

Nemocnice na celém světě řeší nejen COVID-19, ale i běžný provoz (i když mnohde v omezené míře). Moderní medicínu si neumíme představit bez nukleární medicíny a jejích pomocníků - radionuklidů. Produkce radionuklidů pro medicínu tedy musí pokračovat i v době pandemické krize.

Hledání hmotnosti neutrina

Částice, o níž se kdysi předpokládalo, že je nehmotná, hmotnost má. Je pravděpodobně 500 000 krát menší než elektron, případně ještě menší. Nový horní limit hmotnosti neutrina je 1,1 elektronvoltu. (Elektronvolt je kinetická energie, kterou získá elektron urychlený ve vakuu napětím jednoho voltu.

Kuriózní pojídání arsenu

Určité empirické zkušenosti s jedovatými látkami pocházejí již z doby prehistorické, ale první písemné zmínky o nich najdeme ve starém Egyptě. Vražedné a sebevražedné prostředky se těšily velké pozornosti také v antickém Řecku a Římě, avšak svého vrcholu dosáhlo travičství až v době renezance.

Zadrátovaný ITER

14. dubna 2020 uplynulo 40 let od havárie Apolla 13. Kosmonauti tehdy na Měsíc nevystoupili, „pouze“ ho s vypětím všech sil obletěli. Jejich šťastný návrat na Zemi sledoval s rozechvěním celý svět.

Deštný prales pod Antarktidou

Antarktida nebyla vždy zemí ledu. Před miliony let, kdy byla stále součástí obrovského kontinentu na jižní polokouli zvaného Gondwana, vzkvétaly poblíž jižního pólu stromy. Nově objevené fosílie stromů a dalších organizmů odhalují, jak se pralesu dařilo.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail