Top 10 podivných věcí, které byly hacknuty
Protože technologie zabírají stále významnější část našeho života, jsou také stále bližší (a častější) nejrůznější počítačové hrozby.
11. března 2011 došlo v Tichém oceánu 130 kilometrů východně od pobřeží Japonska k zemětřesení. Zemětřesením vyvolané vlny cunami poškodily chladicí systém v jaderné elektrárně Fukushima Daiichi. V důsledku přehřátí došlo k explozi, která uvolnila do atmosféry radioaktivní prvky. Další kontaminaci do okolí elektrárny zanesla voda použitá k chlazení reaktorů a bazénů s použitým palivem. Jak se projevila kontaminace ve vodách Pacifiku?
Soukromá nezávislá a nezisková výzkumná instituce Woods Hole Oceanographic Institution (WHOI, Massachusetts, USA) získala v souvislosti s touto událostí finanční podporu od nadace Gorgona a Betty Moore na uskutečnění mezinárodního multidisciplinárního projektu zabývajícího se stanovením úrovní radioaktivní kontaminace v Tichém oceánu.
Vypluli jsme 4. června z přístavu Jokohama. Za dva dny jsme dopluli do vzdálenosti 200 kilometrů od pobřeží Japonska a poté se vraceli zpět podél a přes proud Kuroshio. Plavba trvala celkem 15 dní a nejblíže k Fukushimě jsme se dostali na vzdálenost 30 kilometrů.
Cesium z okyselené mořské vody bylo zkoncentrováno na koloně s kompozitním sorbentem AMP‑PAN. Sorbent obsahuje jako aktivní složku amonnou sůl kyseliny trihydrogenfosforečnano‑dodekamolybdenové (AMP) upravenou do granulí pomocí pojícího polymeru, jehož základem je polyakrylonitril (PAN). Po zkoncentrování byl v sorbentu gama spektrometrií stanoven obsah radioaktivních izotopů cesia 137Cs (poločas přeměny 30 roků) a 134Cs (poločas přeměny 2 roky). Toto stanovení přímo na palubě lodi mělo především orientační a bezpečnostní charakter a poskytlo údaje o relativním rozložení kontaminace ve zkoumané oblasti. Přesně byl sorbent s cesiem přeměřen až na pevnině v laboratořích WHOI.
Zjištěné hodnoty ukazují na významné zředění unikající aktivity již ve stanicích nejblíže Fukushimě. Hodnoty v místech úniků v elektrárně byly v červnu průměrně 33 000 Bq·m‑3. V důsledku mísení poklesly všechny hodnoty objemových aktivit naměřené v námi zkoumané oblasti podstatně pod japonské regulační limity pro oceán (90 000 Bq·m‑3) a ve stanicích vzdálených 30 km od Fukushimy se pohybovaly v rozmezí 600‑800 Bq·m‑3.Tyto hodnoty byly též pod úrovní aktivity nejrozšířenějšího přírodního radionuklidu v oceánu – draslíku 40K (~12 000 Bq·m‑3).
Odebrané vzorky mořské vody, flóry a fauny byly dále analyzovány v laboratořích celého světa. Byly zjišťovány obsahy mnoha radionuklidů (izotopů cesia, stroncia, jodu, ruthenia, promethia, plutonia, radia, uranu a dalších) v mořské vodě a jejich akumulace v mořských řasách, korýších a vybraných druzích malých mořských ryb. Společně s hodnotami fyzikálních veličin popisujících vlastnosti mořské vody a mořských proudů poskytnou vstupní údaje pro vývoj modelů popisujících způsob a cesty šíření a odstraňování kontaminantů v prostředí oceánu.
Za svou účast na výzkumné plavbě děkuji Henrietě Dulaiové z University of Hawaii a panu docentu Ferdinandu Šebestovi z Katedry jaderné chemie Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT.
Protože technologie zabírají stále významnější část našeho života, jsou také stále bližší (a častější) nejrůznější počítačové hrozby.
Jihočeský kraj, ČEZ a ÚJV Řež zakládají Jihočeský jaderný park. Projekt má urychlit přípravu a zavádění malých modulárních reaktorů v České republice.
Zařízení, které produkuje přibližně 10 % české spotřeby elektřiny, prochází kontrolami a modernizací. Technici do generátoru prvního bloku JE Temelín na konci května instalovali záložní rotor generátoru.
Na břehu řeky Cam, blízko místa, kde trénují vysokoškolské veslařské týmy Cambridge, druhé nejstarší britské univerzity, stojí šedý přepravní kontejner připravený pro Abu Dhabi.
I česká energetická Skupina ČEZ má plány s vodíkem. Realizuje je především přes německou společnost Sunfire, do které investovala prostřednictvím svého fondu InvenCapital už v roce 2015.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.