Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 349

USA bude mít virtuální jaderný reaktor

Národní laboratoř v Oak Ridge v Tennessee vytvoří virtuální reaktor pro výzkumné účely V týmu na vytvoření virtuálního reaktoru pro výzkumné účely pracují nejen experti na matematické modelování, ale i na materiálové inženýrství a další specializace. Spolupracovat budou univerzity a průmyslové podniky. Výsledkem jejich práce nebude obvyklý simulátor dozorny jaderné elektrárny, jaké pracují třeba i v obou českých jaderných elektrárnách pro přípravu personálu, ale něco daleko komplexnějšího – reálné simulace chování aktivní zóny a v ní použitých materiálů, a dále konstrukčních materiálů a fyzikálních procesů v současných i pokročilých typech lehkovodních reaktorů.

Fotogalerie (2)
Simulace aktivní zóny reaktoru PWR 900 vytvořená superpočítačem. Visualizace: Tom Evans, ORNL.

Základním výstupem práce týmu bude např. ověření možností a podmínek pro zvyšování výkonu a prodlužování životnosti reaktorů, stárnutí a křehnutí materiálů, krátkodobé i dlouhodobé prognózy chování reaktorů, průběhy nebo výsledky virtuálních experimentů. Budou se kombinovat zkušenosti z reálného provozu a z modelování. Modelování samozřejmě bude umožňovat i předvídání, průběh a řešení nestandardních situací provozu.

Druhým, neméně důležitým úkolem týmu, bude naučit využívat výpočtové prostředí virtuálního reaktoru i personál jaderných elektráren tak, aby mohl provádět předpovědi chování reaktoru za normálních i výjimečných situací.

Řešitelé dostali od americké vlády 122 milionů dolarů a pět let na dokončení práce. Do projektu Nuclear Energy Modeling and Simulation Energy Innovation Hub mají být zapojené nejvýkonnější počítače světa. Výsledkem budou pokročilé designy a technologie reaktorů budoucnosti. USA si od projektu slibuje také svůj návrat na špičku jaderného výzkumu – v poslední době se v něm totiž derou dopředu zejména asijské země.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Sloupový nástroj aneb 600 tun ve středu tokamakové jámy ITER

Impozantní nástroj tvořený rovným kmenem a větvemi z něho vyrůstajícími, neboli 600tunovým sloupem s devíti radiálními rameny, vyroste příští rok ve středu jámy tokamaku ITER. Během montáže v jámě bude podepírat, vyrovnávat a stabilizovat podsestavy vakuové nádoby, jakmile budou spojeny a svařeny.

Československo – země radia

Letos si připomínáme 100 let od založení Státního ústavu radiologického a 70 let od vzniku Ústavu pro výzkum, výrobu a využití radioizotopů.

Centrální solenoid ITER

Který magnet tokamaku je nejdůležitější? Bez magnetů toroidálního pole vám plazma uteče na stěny komory, bez magnetů pole poloidálního nedosáhnete potřebného tvaru plazmového provazce, bez magnetů centrálního solenoidu nebude žádné plazma…Stop!

Dolivo - Dobrovolskij a počátky přenosu elektrické energie

Před sto lety zemřel dnes již málo známý ruský fyzik, elektrotechnik a vynálezce M. O. Dolivo-Dobrovolskij. Jako jeden z prvních fyziků a techniků teoreticky i prakticky odhalil možnosti využití trojfázového střídavého proudu.

Výletů do vesmíru se nebojíme, ale auto si raději budeme řídit sami

Mladí by chtěli profitovat z vědeckého pokroku okamžitě, starší generace se dívá spíše na jeho pozitivní vliv do budoucna, vyplývá z průzkumu 3M o postojích veřejnosti k vědě (State of Science Index).

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail