Farmy s mořskými řasami pro ukládání uhlíku
Nový výzkum ukazuje, že farmy s mořskými řasami ukládají uhlík stejně efektivně jako přírodní pobřežní ekosystémy, což by mohlo být součástí řešení ...
Národní laboratoř v Oak Ridge v Tennessee vytvoří virtuální reaktor pro výzkumné účely V týmu na vytvoření virtuálního reaktoru pro výzkumné účely pracují nejen experti na matematické modelování, ale i na materiálové inženýrství a další specializace. Spolupracovat budou univerzity a průmyslové podniky. Výsledkem jejich práce nebude obvyklý simulátor dozorny jaderné elektrárny, jaké pracují třeba i v obou českých jaderných elektrárnách pro přípravu personálu, ale něco daleko komplexnějšího – reálné simulace chování aktivní zóny a v ní použitých materiálů, a dále konstrukčních materiálů a fyzikálních procesů v současných i pokročilých typech lehkovodních reaktorů.
Základním výstupem práce týmu bude např. ověření možností a podmínek pro zvyšování výkonu a prodlužování životnosti reaktorů, stárnutí a křehnutí materiálů, krátkodobé i dlouhodobé prognózy chování reaktorů, průběhy nebo výsledky virtuálních experimentů. Budou se kombinovat zkušenosti z reálného provozu a z modelování. Modelování samozřejmě bude umožňovat i předvídání, průběh a řešení nestandardních situací provozu.
Druhým, neméně důležitým úkolem týmu, bude naučit využívat výpočtové prostředí virtuálního reaktoru i personál jaderných elektráren tak, aby mohl provádět předpovědi chování reaktoru za normálních i výjimečných situací.
Řešitelé dostali od americké vlády 122 milionů dolarů a pět let na dokončení práce. Do projektu Nuclear Energy Modeling and Simulation Energy Innovation Hub mají být zapojené nejvýkonnější počítače světa. Výsledkem budou pokročilé designy a technologie reaktorů budoucnosti. USA si od projektu slibuje také svůj návrat na špičku jaderného výzkumu – v poslední době se v něm totiž derou dopředu zejména asijské země.
Nový výzkum ukazuje, že farmy s mořskými řasami ukládají uhlík stejně efektivně jako přírodní pobřežní ekosystémy, což by mohlo být součástí řešení ...
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.