Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 339

USA bude mít virtuální jaderný reaktor

Národní laboratoř v Oak Ridge v Tennessee vytvoří virtuální reaktor pro výzkumné účely V týmu na vytvoření virtuálního reaktoru pro výzkumné účely pracují nejen experti na matematické modelování, ale i na materiálové inženýrství a další specializace. Spolupracovat budou univerzity a průmyslové podniky. Výsledkem jejich práce nebude obvyklý simulátor dozorny jaderné elektrárny, jaké pracují třeba i v obou českých jaderných elektrárnách pro přípravu personálu, ale něco daleko komplexnějšího – reálné simulace chování aktivní zóny a v ní použitých materiálů, a dále konstrukčních materiálů a fyzikálních procesů v současných i pokročilých typech lehkovodních reaktorů.

Fotogalerie (2)
Simulace aktivní zóny reaktoru PWR 900 vytvořená superpočítačem. Visualizace: Tom Evans, ORNL.

Základním výstupem práce týmu bude např. ověření možností a podmínek pro zvyšování výkonu a prodlužování životnosti reaktorů, stárnutí a křehnutí materiálů, krátkodobé i dlouhodobé prognózy chování reaktorů, průběhy nebo výsledky virtuálních experimentů. Budou se kombinovat zkušenosti z reálného provozu a z modelování. Modelování samozřejmě bude umožňovat i předvídání, průběh a řešení nestandardních situací provozu.

Druhým, neméně důležitým úkolem týmu, bude naučit využívat výpočtové prostředí virtuálního reaktoru i personál jaderných elektráren tak, aby mohl provádět předpovědi chování reaktoru za normálních i výjimečných situací.

Řešitelé dostali od americké vlády 122 milionů dolarů a pět let na dokončení práce. Do projektu Nuclear Energy Modeling and Simulation Energy Innovation Hub mají být zapojené nejvýkonnější počítače světa. Výsledkem budou pokročilé designy a technologie reaktorů budoucnosti. USA si od projektu slibuje také svůj návrat na špičku jaderného výzkumu – v poslední době se v něm totiž derou dopředu zejména asijské země.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Naše první slova

Původ řeči je jednou z největších záhad lidstva. „Na začátku bylo slovo...“ praví Bible. Ale jaké? Minimálně od biblických časů jsme se snažili rozluštit původ lidské řeči. Je to konec konců jedna z charakteristik, která nás odlišuje od jiných živočichů.

Černá smrt gumy a jak jí čelit

Guma je jedním z neopěvovaných velkých hrdinů průmyslové revoluce. Kromě jejích obvyklých aplikací, jako jsou pneumatiky, kondomy, elastické spodní prádlo, apod., představuje základní složku asi ve 40 000 výrobcích, včetně absorbérů nárazu, hadic, lékařských nástrojů, těsnění, atd.

Z historie i současnosti vynálezů a jejich ochrany

Vynálezy a objevy často přicházejí na svět klikatými cestičkami. Jednou to vypadá, jako by se na ně čekalo tak netrpělivě, že se zrodí hned v několika hlavách v různých koutech světa, jindy je náhodou nebo omylem objeveno něco, s čím si nikdo neví rady.

Jak vyčíslit ekonomické přínosy jádra? A co na to evropský jaderný průmysl?

Společnost Deloitte vypracovala pro Euratom studii o přínosech jaderné energetiky v roce 2019 a 2050. V současné době je v provozu ve 14 zemích EU 126 komerčních reaktorů o výkonu 118 GWe. Do roku 2050 by měl jejich výkon stoupnout na 150 GWe, budou se ale muset snížit investiční náklady.

Astronauti se pořád ptali: Jak se daří myškám?

Myši, švábi, japonské křepelky, ryby, škeble, rostliny.... ti všichni měli možnost ochutnat Měsíc! Po návratu Apolla 11, od jehož mise letos uplynulo 50 let, putovalo množství vzácných vzorků měsíční horniny do laboratoří.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail