Dovoz energií je Achillovou patou Evropy
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Až jedna pětina Rakušanů dnes hodnotí jadernou energetiku nepředpojatě nebo ji dokonce podporuje. „Jejich postoj vůči atomovým elektrárnám je dnes spíše pozitivní a Černobyl už nepovažují za důvod, proč je odmítat. Hlavním argumentem proti jaderným zdrojům zůstává dlouhodobé skladování použitého paliva,“ konstatuje profesor Atomového ústavu vídeňské Technické univerzity Helmuth Böck.
Potvrzují to také směnový inženýr temelínské elektrárny Jiří Tyc a Václav Havlíček, vedoucí jejího druhého reaktorového bloku, kteří už několik let jezdí po České republice i do Rakouska na besedy se studenty tamních středních škol. Od začátku letošního roku besedovali v dolnorakouském Kremsu, hornorakouském Pergu a solnohradském Halleinu. Studenti, kteří se zúčastní těchto besed, pak vyjíždějí na exkurzi do temelínské elektrárny (o návštěvě rakouských studentů z Kremsu v Temelíně 3pol nedávno informoval).
„Na místě pochopili mí studenti fyzikální teorii mnohem lépe. Myslím, že právě díky těmto vědomostem se dá odstranit řada neodůvodněných, iracionálních obav a budoucí politické debaty o směřování energetiky se mohou vést věcně, nikoli v emocionální rovině,“ napsal po březnové návštěvě Temelína organizátorům besedy a exkurze fyzikář z gymnázia v Pergu, Josef Galli.
Podíl Evropanů s kladným postojem vzrostl o pětinu
Podle oficiálního průzkumu Evropské komise Eurobarometr z loňského jara se za poslední tři roky podíl „zásadních“ i „vlažných“ příznivců jaderné energetiky v Rakousku téměř zdvojnásobil a dosáhl 14 procent. Mezi zeměmi evropské sedmadvacítky patří naši jižní sousedé v žebříčku růstu kladného vnímání jaderné energetiky na deváté místo.
Žebříček vedou s 13bodovým vzestupem Itálie a Polsko (podpora 43, resp. 39 procent dotázaných). O osm bodů (na 46 procent) se přijatelnost jádra vyšplhala v Německu. Zdaleka největší, zpravidla více než padesátiprocentní podporu má atomová energetika v zemích, které provozují jaderné bloky. Česká -republika a Litva jsou s 64 procenty evropskými jedničkami.
Jadernou energetiku nyní podporuje 44 procent obyvatel EU, což je téměř o pětinu více než před třemi lety. Kdyby se ještě definitivně vyřešilo bezpečné ukládání radioaktivního odpadu, „hlasovalo“ by pro ni dalších 39 procent Evropanů. Celkový podíl osob podporujících jádro by se pak přiblížil ke dvěma třetinám, v České republice dokonce k 80 procentům.
Více k tématu najdete na:
http://ec.europa.eu/public_opinion/archives/ebs/ebs_297_en.pdf
(Eurobarometr 297, postoj Evropanů k radioaktivnímu odpadu)
http://www.ati.ac.at
(Atomový ústav Technické univerzity Vídeň)
vladimir.pick@jlmpraha.cz, vaclav.havlicek@cez.cz, jiri.tyc@cez.cz (organizace, bilance a průběh besed o energetice)
Beseda trvá dvě vyučovací hodiny a skládá se z výkladu, promítání filmů a diskuse s možností získat zasvěcené odpovědi na otázky posluchačů. Obsahuje globální pohled na energetiku v současném světě, prezentuje nutnost uvědomit si hodnotu energie a důležitost jejího dostatku, a také představí stručně všechny typy zdrojů energetického mixu. Je doprovázená promítáním atraktivní prezentace fotografií, grafů a kreseb.
Objednat svou účast můžete:
Obratem se s Vámi spojíme.
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...
Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...
Historicky první palivové soubory od společnosti Westinghouse dorazily do Jaderné elektrárny Dukovany 16. června. Následují po dodávkách do Temelína.
Oceány po celém světě údajně ztrácejí kyslík od 50. let minulého století. Příčinou je globální oteplování a znečištění vod.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.