Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 386

Největší pohyblivá struktura v dějinách

Celá londýnská katedrála svatého Pavla by se schovala pod velkolepý oblouk, který vyprojektovalo konsorcium amerických, francouzských a ukrajinských firem. Oblouk se nazývá NSC (New Safe Confinement) a bude překrývat stávající sarkofág nad havarovaným čtvrtým černobylským reaktorem. Konstrukce bude 113 metrů vysoká, 257 metrů široká a 150 metrů dlouhá a bude vážit 20 000 tun.

Fotogalerie (3)
Ilustrační foto

Devatenáct let po havárii jaderného reaktoru v ukrajinském Černobylu pořádají cestovní kanceláře turistické zájezdy do dříve uzavřené zóny. Úroveň záření tu není větší, než v desetikilometrové výšce kde létají dopravní letadla. V blízkosti zničeného reaktoru se však nedoporučuje dlouhodobě pobývat. 25. dubna 1986 po hrubých chybách obsluhy nastal chemický výbuch a požár, který rozmetal do okolí reaktoru kusy radioaktivního paliva, kusy konstrukce a radioaktivní prach. Tři desítky lidí, většinou hasičů, kteří přijeli na pomoc, přišly o život. 135 tisíc obyvatel z okolí bylo evakuováno. Do šesti měsíců vyrostl nad reaktorem betonový kryt, který uzavřel zející aktivní zónu se zbytky paliva. Buldozery nahrnuly pod sarkofág většinu trosek z okolí. Už po deseti letech však sarkofág začal praskat, trhlinami vniká dovnitř voda, vlétají a vyletují ptáci. Stav provizorního ochranného krytu není bezpečný a je potřeba vyřešit jeho rekonstrukci. Nový kryt ve tvaru smělého oblouku se bude stavět 180 metrů od havarovaného reaktoru. S povrchu staveniště bude stažena půda, aby se snížila radiační zátěž dělníků. Jednotlivé ocelové rámy konstrukce se budou vyrábět v závodě dodavatele a na místě teprve kompletovat. Kvůli možnostem dopravy budou jednotlivé prvky dlouhé nejvýše 65 m a vážit budou nejvýše 200 tun. Po dokončení bude celá obří struktura během jediného dne nasunuta po kolejnicích s teflonovou kluznou dráhou na místo – nad stávající sarkofág. Hlavním účelem krytu není chránit okolí před radiací, ale naopak trosky reaktoru před vnějšími vlivy. Původní sarkofág je totiž potřeba opravit, stabilizovat, rozebrat uvolněné části. Uvnitř pod obloukem budou čtyři mostové jeřáby o nosnosti 50 tun každý, zařízení pro dekontaminaci lidí i strojů, zařízení pro zpracování a transport odpadů, větrací systém. Oblouk musí mít životnost nejméně 100 let, odolat zemětřesení, tornádu a váze sněhu. Dodavatel bude vybrán ve výběrovém řízení – předběžný zájem projevilo 30 firem. Stavbu, jejíž cena se předpokládá 250 mil. dolarů, bude financovat Evropská banka pro obnovu a rozvoj. Dokončena by měla být v r. 2008. http://www.chornobyl.net

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře zve

Pro studenty, mladé vědce a ostatní zájemce o kosmonautiku zde máme aktuální přednášky a programy pořádané Českou kosmickou kanceláří a vzdělávacím spolkem Kosmos-News. Nabízejí mateřským, základním i středním školám, ale i organizátorům dalších vzdělávacích ...

Úloha jaderné energie při obnově ekonomiky po pandemii

Agentura pro jadernou energii při OECD (OECD-NEA) vypracovala zprávu, která zkoumá úlohu jaderné energie v souvislosti s obnovou ekonomiky po COVID-19. Obsahuje čtyři hlavní témata: budování odolnosti elektrických sítí, tvorba pracovních příležitostí, ...

Solární nabíječky pro elektromobily

Nabíjení elektromobilů přinese v budoucnosti zvýšené nároky na kapacitu energetických sítí. K řešení problémů s tím spojených by mohly přispět solární nabíječky. Jejich rozvoj zatím táhnou především technologické firmy v USA.

Větrné turbíny vyplouvají na moře

Výkon větrných elektráren umístěných v mořích celého světa přesáhl ke konci loňského roku 650 GW, což odpovídá přibližně dvěma třetinám instalovaného elektrárenského výkonu Evropské unie. Naprostá většina elektřiny z větru pochází z turbín ukotvených ve dně mělkých pobřežních vod.

Jiný plyn, jiné plazma

Čínská domácí agentura dodala první část systému vstřikování plynů do vakuové komory tokamaku ITER. Jedná se o spoustu trubek a trubiček, které dopravují z Budovy tritiového hospodářství do Budovy tokamaku všechny potřebné plyny.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail