Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 555

Největší pohyblivá struktura v dějinách

Celá londýnská katedrála svatého Pavla by se schovala pod velkolepý oblouk, který vyprojektovalo konsorcium amerických, francouzských a ukrajinských firem. Oblouk se nazývá NSC (New Safe Confinement) a bude překrývat stávající sarkofág nad havarovaným čtvrtým černobylským reaktorem. Konstrukce bude 113 metrů vysoká, 257 metrů široká a 150 metrů dlouhá a bude vážit 20 000 tun.

Fotogalerie (3)
Ilustrační foto

Devatenáct let po havárii jaderného reaktoru v ukrajinském Černobylu pořádají cestovní kanceláře turistické zájezdy do dříve uzavřené zóny. Úroveň záření tu není větší, než v desetikilometrové výšce kde létají dopravní letadla. V blízkosti zničeného reaktoru se však nedoporučuje dlouhodobě pobývat. 25. dubna 1986 po hrubých chybách obsluhy nastal chemický výbuch a požár, který rozmetal do okolí reaktoru kusy radioaktivního paliva, kusy konstrukce a radioaktivní prach. Tři desítky lidí, většinou hasičů, kteří přijeli na pomoc, přišly o život. 135 tisíc obyvatel z okolí bylo evakuováno. Do šesti měsíců vyrostl nad reaktorem betonový kryt, který uzavřel zející aktivní zónu se zbytky paliva. Buldozery nahrnuly pod sarkofág většinu trosek z okolí. Už po deseti letech však sarkofág začal praskat, trhlinami vniká dovnitř voda, vlétají a vyletují ptáci. Stav provizorního ochranného krytu není bezpečný a je potřeba vyřešit jeho rekonstrukci. Nový kryt ve tvaru smělého oblouku se bude stavět 180 metrů od havarovaného reaktoru. S povrchu staveniště bude stažena půda, aby se snížila radiační zátěž dělníků. Jednotlivé ocelové rámy konstrukce se budou vyrábět v závodě dodavatele a na místě teprve kompletovat. Kvůli možnostem dopravy budou jednotlivé prvky dlouhé nejvýše 65 m a vážit budou nejvýše 200 tun. Po dokončení bude celá obří struktura během jediného dne nasunuta po kolejnicích s teflonovou kluznou dráhou na místo – nad stávající sarkofág. Hlavním účelem krytu není chránit okolí před radiací, ale naopak trosky reaktoru před vnějšími vlivy. Původní sarkofág je totiž potřeba opravit, stabilizovat, rozebrat uvolněné části. Uvnitř pod obloukem budou čtyři mostové jeřáby o nosnosti 50 tun každý, zařízení pro dekontaminaci lidí i strojů, zařízení pro zpracování a transport odpadů, větrací systém. Oblouk musí mít životnost nejméně 100 let, odolat zemětřesení, tornádu a váze sněhu. Dodavatel bude vybrán ve výběrovém řízení – předběžný zájem projevilo 30 firem. Stavbu, jejíž cena se předpokládá 250 mil. dolarů, bude financovat Evropská banka pro obnovu a rozvoj. Dokončena by měla být v r. 2008. http://www.chornobyl.net

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Štěchovická přečerpávací elektrárna

Málokdo ví, že ve Štěchovicích u Prahy není jen akumulační vodní elektrárna, ale i přečerpávací. Ta nyní dostává nový řídicí systém.

Pomeranče bez chemikálií

Nahlédněte do továrny na pomeranče v Jihoafrické republice. Tyto lahodné plody zachránila před škodlivými moly jaderná metoda zvaná „sterilní hmyzí technika“.

Studenti pozorují radioaktivní částice přímo ve škole

Studenti Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické (SPŠSE) Dukelská v Českých Budějovicích mají nově k dispozici hned několik unikátních učebních pomůcek.

Roboti ve skladech, autonomní kamiony a umělá inteligence

Čtvrtá průmyslová revoluce přetváří svět, jak ho známe. Technologický pokrok stírá hranice mezi fyzickým a digitálním prostředím.

Zvýšení výkonu jaderné fúze

Jadernou fúzi už do jisté míry umíme. Dvě lehká jádra fúzují za vzniku těžšího. Nicméně hmotnost výsledného jádra je menší než součet hmotností ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail