Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 513

Čistý či nečistý?

Jaderná zařízení produkují odpady. Toto konstatování asi nikoho nepřekvapí. Problém je v tom, že mezi odpady jednoznačně neaktivními (čistými) a radioaktivními existuje celá škála odpadních látek, které je nejprve nutno správně zařadit. Jak to udělat, je zřejmé z Vyhlášky SÚJB č. 307/2002 Sb. o radiační ochraně. Platí zde známé heslo parafrázované v mnoha různých oborech „Bez měření není řízení“.

Fotogalerie (3)
Ilustrační foto

Jenže správně změřit - neznamená jen pořídit si přístroj, který je velmi přesný. Znamená to také proniknout do tajů radiochemie. Ne každý radionuklid je pro člověka stejně škodlivý. Proto jsou limitní hodnoty pro různé radionuklidy stanoveny odlišně (čtyři různé třídy). Pevné odpady navíc představují problém v nerovnoměrnosti kontaminace. Kapalinu můžeme zamíchat a odebrat z ní homogenní vzorek. Ale zkuste odebrat reprezentativní vzorek z drátů, hader, bot, papírů či rukavic, na nichž může být každý centimetr kontaminován různými radionuklidy a v různé míře.
Prokazování shody měření s náročnou legislativou vyžaduje vysoce profesionální přístup. V Jaderné elektrárně Dukovany, která je největším producentem radioaktivních odpadů v České republice, nesmí existovat možnost omylu. Omylu, který by propustil kontaminované látky do neaktivních odpadů. Všechny odpady, odcházející z kontrolovaného pásma, jsou proto měřeny opakovaně. Závěrečné úřední měření, které zabezpečuje firma WADE, a.s., ve spolupráci s Českým metrologickým institutem, prokazuje shodu s Vyhláškou SÚJB a dokládá ji protokolem. Nový unikátní měřicí systém obsahuje tři germaninové spektrometry záření gama (s registrací fotonů v energetickém rozsahu 59,5 keV - 2 MeV) a proporcionální detektor beta záření. Detektory jsou umístěny ve speciálním stínícím tunelu opatřeném deseticentimetrovou vrstvou olova a centimetrovou vrstvou nerezové oceli. Stínící tunel je vyroben z radiochemicky velmi čistých materiálů. Ke snížení přirozeného pozadí (radioaktivita dceřiných produktů radonu) přispívá i udržování přetlaku v měřicím tunelu. Celé zařízení je mobilní a měření provádí úřední měřič. Část radionuklidů je stanovována přímým spektrometrickým měřením. Některé se však stanovují přepočtem ze vztahu ke korelačním radionuklidům. To je však už spíše informace pro specialisty a všechny, kdo se o problematiku radioaktivních a neaktivních odpadů zajímají více. Možná, že je bude zajímat i seminář o radioaktivních odpadech, který připravuje Česká nukleární společnost na listopad letošního roku.

Jaroslav Kulovaný
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Vývoj autonomních autobusů ve Skotsku v projektu CAVForth2 za 10,4 milionů liber

Firma Fusion Processing Ltd. oznámila pokračování vývoje svého CAVStar® Automated Driving System jako součásti druhé fáze úspěšného projektu autonomního (tj. bez řidiče) autobusu CAVForth ve Skotsku.

Jak si udělat doma horký led

Octan sodný neboli horký led je úžasná chemikálie, kterou si můžete připravit doma a dělat s ní pokusy. Potřebujete jen jedlou sodu a ocet (resp. kyselinu octovou).

Komunitní elektrárny

Rozvoj tzv. komunitní energetiky u nás pořád brzdí chybějící legislativa. Chystaná novela energetického zákona by měla dovolit sdílet vyrobenou elektřinu mezi jednotlivými odběrnými ...

Jak komunikovat s hypersonickými letadly za letu

Když kosmické lodě vstupují do atmosféry, pohltí je plazmový plášť, který může přerušit komunikační signály se zemí.

Zkamenělý blesk

Zkoumání kamenů zasažených úderem blesku by mohlo odhalit podrobnosti o parametrech tohoto úžasného meteorologického jevu. Když blesk udeří do skály, obrovský ráz elektrického ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail