Článků v rubrice: 3071

Největší závod na izolace z kamenné vlny vyroste ve Švédsku

ROCKWOOL postaví ve švédské Eskilstuně novou továrnu, která pomůže uspokojit rostoucí poptávku po nízkouhlíkové stavební izolaci ve Švédsku a Finsku. Továrna bude vybavena svou patentovanou technologií elektrického tavení a bude největší elektrickou tavírnou tohoto druhu na světě. A navíc - elektřina bude pocházet výhradně z bezuhlíkových zdrojů: jádra a vody.

Navštivte podzimní akce Fyzikálního ústavu v Praze

Fyzikální ústav Akademie věd ČR v Praze připravil na podzim na obou pracovištích řadu akcí, na kterých může veřejnost objevovat krásy fyziky. Na akce je potřeba se zaregistrovat. 

Jak funguje CRISPR

CRISPR, zkratka pro CRISPR-Cas9, je nástroj pro úpravu genomu, který vědcům umožňuje přesně řezat a upravovat sekvence DNA. Způsobil revoluci ve studiu genů, pomohl vylepšit úrodu a zlepšit zdravotní péči. Systém úpravy genů byl původně objeven u bakterií, kde omezuje infekce ořezáváním virové DNA. V práci oceněné Nobelovou cenou byl potom tento bakteriální obranný aparát kooptován vědci k návrhu nového přístupu k editaci genomu. „Je to opravdu jednoduchost, cena a snadnost použití, které rozšířily tento editační nástroj“, říká Alison Van Eenennaamová, genetička hospodářských zvířat z Kalifornské univerzity v Davisu, která používá CRISPR ke změně genetiky hospodářských zvířat. Nedávno byl CRISPR schválen k léčbě dvou krevních poruch a rané fáze testů odhalují jeho potenciál při léčbě dědičné slepoty. Zde je vše, co potřebujete vědět o této převratné technologii.

Štěchovická vodní elektrárna slaví osmdesátiny

Vodní elektrárna ve Štěchovicích zahájila provoz v létě 1944 jako druhý dokončený stupeň Vltavské kaskády. O tři roky později ji doplnila přečerpávací elektrárna s horní nádrží na kopci Homole. Obě jsou důležitými součástmi české energetické soustavy, hlavně díky schopnosti dodat elektřinu během několika desítek vteřin od povelu dispečera. Provozovatel ČEZ je proto udržuje ve špičkové kondici. Přesvědčit se o tom bude moci i veřejnost. Na soboty 21. a 28. září připravila elektrárna speciální prohlídky pro veřejnost, podmínkou je registrace na www.cez.cz/stechovice. Lidé se při nich dostanou i na místa, kam to při běžných exkurzích není možné.

Briefly Bio - umělá inteligence pomáhá vědcům reprodukovat složité experimenty

S Briefly Bio vědci již nebudou potřebovat znovu „objevovat Ameriku“, tedy trávit čas a zdroje experimenty, které nemohou reprodukovat. Říká se, že věda je v krizi reprodukovatelnosti. Např. v preklinickém výzkumu se odhaduje, že více než 50 % snah o reprodukci (opakování) experimentů selže, což stojí každý rok více než 50 miliard dolarů. Řešení tohoto problému přináší startup Briefly Bio. Spustil software, který pomáhá vědcům jasně a konzistentně zachytit a sdílet jejich práci a učinit tak laboratorní práce reprodukovatelnější. Spuštění zajistila sbírka ve výši 1,2 milionů dolarů, kterou vedla společnost Compound VC s účastí NP Hard, Tiny VC a andělských investorů napříč technologiemi a biotechnologiemi. (Andělští investoři jsou obvykle jednotlivci, kteří investují své vlastní peníze do startupů v rané fázi jejich vývoje.)

Letní tábor semináře Výfuk

Korespondenční seminář  Výfuk je fyzikální soutěž pro žáky druhého stupně základních škol,  kterou organizuje Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy. V průběhu celého školního roku řeší soutěžící zajímavé fyzikální a matematické úlohy a sbírají body. Ti nejúspěšnější si na závěr odnesou nejen hmotné ceny, ale i pozvánky na prezenční akce – podzimní a jarní setkání řešitelů a především letní tábor. Letos proběhl již dvanáctý. Nejlepší řešitelé se setkali na přelomu července a srpna v Panenské Rozsíčce na Vysočině. Tábor letos proběhl v duchu legendární hry Dračí doupě.

... 1 « 14 15 16 17 18 19 20 » 512 ...

Nejnovější články

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail