Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 312

Ptáci on line

Jedinečné záběry z ptačích domácností brzy budou moci sledovat nejen vědci, ale i žáci a studenti, senioři v domovech důchodců z celé České republiky i všichni další zájemci o ptáky z řad veřejnosti. Česká zemědělská univerzita spouští v testovacím režimu webovou aplikaci www.ptacionline.cz, která zpřístupňuje data z tzv. inteligentních ptačích budek. Projekt umožní, aby se kdokoli mohl zapojit do sledování ptáků a podílet se tak na vědecké práci.

Fotogalerie (2)
Ptačí domácnost (Zdroj ČZU)

Ve spolupráci ornitologů z Fakulty životního prostředí ČZU a techniků z ČVUT vznikla již v roce 2014 unikátní ptačí budka vybavená zařízením k monitorování sýce rousného. „Zjistili jsme, že naprostou většinu potravy obstarává samec, zatímco samice inkubuje vejce a stará se o mláďata,“ popisuje projekt jeho hlavní koordinátorka Ing. Markéta Zárybnická, Ph.D., z Fakulty životního prostředí ČZU.

Ze života sov

Dlouhodobé sledování přineslo i další poznatky o chování sov – samec například vždy předává samici potravu ze zobáku do zobáku. Nikdy ji jen tak nepohodí. Samice si pak kořist velmi pečlivě rovná. Množství a složení potravy ovlivňuje další strategie chování tohoto ohroženého druhu. Když samec přináší dostatek potravy, samice předčasně opustí hnízdo, aby zahnízdila v téže sezóně ještě s jiným partnerem. Naopak samec je schopen hnízdit současně s několika partnerkami.

Pěvci v přímém přenosu

Budku nyní vědci upravili pro sledování chování běžných druhů pěvců žijících v blízkosti lidských sídel tak, aby se mohla zapojit co nejširší veřejnost. Díky webové aplikaci www.ptacionline.cz se žáci během výuky mohou podívat, jak spolu ptáci komunikují, čím se krmí, jak pečují o mláďata. „Například studenti základních a středních škol mohou videozáznamy a biologická data z jednotlivých budek využívat pro vlastní studentské práce. Na druhé straně seniorům v domovech důchodců zpestří smysluplné trávení volného času,“ říká prof. RNDr. Karel Šťastný, CSc., z Fakulty životního prostředí ČZU. Budky jsou uzpůsobené pro špačky, sýkory, rorýse…

Prvních 25 budek

Dvacet pět chytrých budek již nyní najdeme v areálech základních škol a gymnázií, záchranných stanic, dendrologické zahrady, Kroužkovací stanice NM, soukromých uživatelů, v areálu Ministerstva životního prostředí ČR a také v kampusu ČZU. Odborníci z ČZU chtějí počet budek rozšířit až na dvě stovky. Rozšíření projektu by vědcům přineslo další cenná data a povzbudilo zájem žáků, studentů a dalších zájemců o chování ptáků a životní prostředí vůbec.

Výbava budek není laciná. Každá z nich obsahuje počítač, jednu nebo dvě kamery, optická čidla, senzory teploty a osvětlení. Úspěšná realizace projektu vyžaduje také značné pracovní úsilí ze strany organizátorů projektu, programátorů, správce serveru a techniků.

Na vývoji chytré ptačí budky se podílely Fakulta životního prostředí ČZU, Centrum Informatiky, Robotiky a Kybernetiky ČVUT v Praze a firma ELNICO, s.r.o. Webové stránky Ptacionline.cz připravili IT odborníci z Provozně ekonomické fakulty a dalších součástí ČZU.

Záměr rozšířit projekt celostátně

Vědci chtějí projekt rozšířit na celou Českou republiku. Obrátili se proto na státní správu s žádostí o spolupráci. „Vzhledem k vysokému vědecko-vzdělávacímu potenciálu, který v projektu spatřujeme, bychom jej rádi realizovali v celostátním měřítku. Chytrou ptačí budku bychom připravili a zapůjčili dalším základním a speciálním školám, gymnáziím i veřejným a zájmovým organizacím, které by se do projektu zapojily prostřednictvím podpory hnízdění ptactva a jeho monitorování na svých pozemcích. Plánujeme sledovat nejméně pět ptačích druhů v době hnízdění od dubna do července po dobu tří až pěti let,“ píše se v dopise, který směřuje na Ministerstvo životního prostředí, ale také na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstvo zdravotnictví, Ministerstvo zemědělství či Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Autorem projektu je Česká zemědělská univerzita

Česká zemědělská univerzita je třetí největší univerzitou v Praze. Spojuje stoletou tradici s nejmodernějšími technologiemi, progresivní vědou a výzkumem v oblasti zemědělství a lesnictví, ekologie a životního prostředí, technologií a techniky, ekonomie a managementu. Moderně vybavené laboratoře včetně školních podniků umožňují vzdělávání s možností osobního růstu a zapojení do vědeckých projektů doma i v zahraničí. ČZU zajišťuje kompletní vysokoškolské studium, letní školy, speciální kurzy, univerzitu třetího věku. V roce 2015 ČZU po druhé uspěla v soutěži Českých 100 nejlepších.

Další informace

Více informací o projektu naleznete na www.ptacionline.cz. Podrobnosti sdělí: Ing. Markéta Zárybnická, Ph.D., +420 224 383 009, zarybnicka@fzp.czu.cz a Mgr. Josef Beránek, tiskový mluvčí ČZU, +420 774 557 699; tiskove@czu.cz; www.czu.cz

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

40 let od spuštění Jaderné elektrárny Dukovany

Přesně 3. května uplynulo 40 let od zahájení zkušebního provozu první jaderné elektrárny na území České republiky. Jsou to Dukovany, které leží u obce stejného ...

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail