Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 303

Zahřeje nás v zimě pití alkoholu?

Je to velmi oblíbený folklór: jedeme na lyžích, zastavíme v horské boudě a dáme si „na zahřátí“ grog nebo panáka. A je nám teplo! Funguje to! Jak se ale na pití alkoholu „proti zimě“ dívají lékaři, a jak fyziologicky funguje doopravdy?

Fotogalerie (2)
Spočítejte si díky jednoduché aplikaci, kdy vystřízlivíte.

Vtip pocitu tepla je v krvi. Alkohol totiž způsobí rozšíření cév i malých vlásečnic, odborně vasodilataci. Kůže zčervená, krev se z centra těla transportuje do periferií. Teplota našeho těla se ve skutečnosti vůbec nezmění, jen se redistribuuje teplo.

Falešná hláška

Lidské tělo udržuje stálou teplotu tělesného jádra přibližně 37 oC. Většina tepla se generuje metabolismem – všemi chemickými reakcemi, které nás udržují při životě. Naše kůže obsahuje senzory teplotních změn, které informují tělo o vnější teplotě. V případě poklesu vnější teploty tělo přednostně udržuje stálou teplotu tělesného jádra, protože v něm jsou pro život důležité orgány. Když pijeme alkohol, vlásečnice v kůži se rozšíří, krev přinese teplo, senzory hlásí: „Je teplo!“

Není to legrace

Ve skutečnosti je to nebezpečné! Alkohol obrací přirozený záchranný proces. Navíc, protože si naše tělo myslí, že je teplo, může spustit i přirozený ochlazovací mechanizmus - začít se potit. Když připojíme další účinek alkoholu, což je narušení kognitivních funkcí, máme zaděláno na vážné komplikace. Případy smrti opilých lidí na podchlazení nejsou v zimě vůbec vzácné.

Každý reaguje jinak

Všechno, co sníme a vypijeme, se filtruje přes játra, kde působí enzymy štěpící potravu. Alkohol je metabolizován přednostně enzymy alkohol dehydrogenáza (ADH), aldehyd dehydrogenáza (ALDH), cytochrom P450 a kataláza. Protože enzymy kódují naše geny, a každý máme unikátní sadu genů, každý z nás metabolizuje alkohol s různou účinností. Alkohol, který se v játrech neodbourá, koluje dál v krvi. Alkohol je tzv. generalizovaná droga, tedy působí na nejrůznější tělesné systémy, včetně mozku. Jak jde čas, při opakovaných průchodech krve játry se odbourává další porce alkoholu, dokud se krevní systém nevyčistí – a my nevystřízlivíme.

Závěr: Alkohol nás v zimě nezahřeje, naopak zvýší nebezpečí podchlazení!

Jestli chcete vědět, kdy můžete po požití alkoholu opustit bezpečí chaty a třeba sednout za volant, využijte aplikaci Alkohol kalkulačka od firmy Simopt.

Podle Live Science

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Lunární rover pro malé náklady

Firma Venturi Space, která vymýšlí, studuje, navrhuje a vyrábí vozidla schopná zvládnout extrémní podmínky prostředí na Měsíci a Marsu, a firma Venturi Astrolab, Inc.

Od farmaceutické chemie k modrému uhlíku

Inés Sanz Alvarezová vyrůstala v Montevideu v Uruguayi a nikdy si nepomyslela, že bude pracovat v mořské vědecké laboratoři, natož v Monaku. Původně pracovala ve farmaceutické chemii.

Podpora rozvoje jaderné energetiky v ČR

Aktuální výzkum veřejného mínění IBRS provedený ve druhém pololetí 2024 ukázal, že 71 % populace starší 18 let je pro rozvoj jaderné energetiky v České republice.

Víte, co je modrý uhlík?

Jako „modrý uhlík“ se dnes označuje organický uhlík zachycený a uložený oceánem ve vegetačních pobřežních ekosystémech – mangrovových lesích, slaniskách ...

Světová jaderná energetika na přelomu 2024/2025

V provozu je 417 jaderných  energetických reaktorů s celkovým instalovaným výkonem 375 320 MWe ve 31 zemích světa. Ve výstavbě je 63 reaktorů, které  po zprovoznění ...

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail