Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 201

Na každé nové jídlo nová ústa

Těžko si představit následující horor: před každým jídlem si protrhnout v obličeji nový otvor a nový jícen až do žaludku. Brrrr. A přece existuje živočich, který to dělá! Je jím malý nezmar, kterého můžeme najít a pozorovat takřka v každé řece či rybníku. Vědci jej poprvé studovali na buněčné úrovni metodami genetického inženýrství.

Fotogalerie (1)
Nezmar je hermafrodit, během roku se rozmnožuje pučením a na podzim sám sebe oplodní a rozmnoží se pohlavně. Dýchá celým povrchem těla a jeho nervová soustava je rozptýlená. Má také značnou schopnost regenerace. (Zdroj Adobe Stock)

Hydra vulgaris, nezmar, je malý sladkovodní živočich patřící mezi bezobratlé, láčkovce, žahavce. Má trubkovité tělo dlouhé okolo jednoho centimetru, s uchopovacím terčíkem na jednom konci, kterým bývá přisedlý na kameni nebo vodní rostlině, a prstencem chapadel na straně druhé. Chapadel bývá kolem šesti a jsou opatřená žahavými buňkami. Nezmar je roztahuje hvězdicovitě do poloměru až tří centimetrů a nechává je povlávat prouděním vody. Je masožravec, živí se planktonem. Pokud se nějaká kořist dotkne chapadla, žahavé buňky ji paralyzují. Nezmar si ji pak přitáhne doprostřed chapadel a nastane proces popsaný v titulku: v hladkém povrchu mezi chapadly se otevřou ústa, která spolknou kořist dolů do láčky. Tělo nezmara je totiž tvořené jen dvěma vrstvami buněk – povrchovou (ektoderm) a tou, která tvoří výstelku láčky – trávicí dutiny (mezoderm). Mezi nimi je mezoglea, rosolovitá hmota vyplňující prostor mezi ektodermem a mezodermem a obsahující nervové a svalové buňky. Po strávení potravy vyvrhne zbytky stejným otvorem mezi chapadly ven. A ústa a konečník v jednom se zacelí, jakoby nikdy neexistovala.

Mění tvar buněk

„Ano, nezmar si doslova trhá nová ústa,“ říká hlavní autor studie Eva-Maria Collinsová, asistentka profesora fyziky a buněčné a vývojové biologie na univerzitě of California v San Diegu. „Vzhledem k tomu, že otevírání nových úst je docela dramatické, domnívali jsme se, že se buňky musejí přeuspořádat.“

Collinsová zkoumala ústa nezmara na buněčné úrovni, obarvila vrstvy nezmarových buněk v celém těle, takže ona i její kolegové mohli lépe sledovat buněčnou aktivitu v oblasti úst během krmení. Odhalili, že buňky se ve skutečnosti nepřeorganizovávají, ale deformují. „Když jsou ústa zavřená, buňky jsou kulaté,“ říká Collinsová. „Jakmile se ústa začnou otevírat, buňky se dramaticky natáhnou a změní na elipsovité. Natáhne se vše, dokonce i buněčná jádra.“ Nezmar ovládá tyto změny elektrickými signály. Signály aktivují svalové buňky. Svalová kontrakce je klíčovou součástí procesu otevírání úst, zjistili vědci. Pokud dostal nezmar prostředek uvolňující svaly, ústa se neotevřela.

Proč to dělá?

„V tomto okamžiku neumíme dost dobře odpovědět,“ řekla Collinsová. „Umíme zobrazit i vysvětlit proces otevírání ústního otvoru, ale nevíme, k čemu je nezmarovi dobré, že je jen dočasný. Je to vzrušující otázka pro další studium v budoucnosti.“

Publikováno 8. 3. 2016 v časopise Biophysical Journal.

Zdroj

http://www.livescience.com/53980-terrifying-mouth-of-a-hydra.html?cmpid=NL_LS_weekly_2016-3-09 včetně pěkného videa nezmaří hubičky.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Autonomní ponorky pro vypouštění dronů

Populární drony je možné vypouštět ze země, ale například také z vody. Robotické ponorky mohou vypouštět do vzduchu tucty malých dronů. Jednotlivé drony nenadělají mnoho škody, ale jestliže jsou jich celé roje, je obtížné proti nim něco dělat.

Přijďte si vyzkoušet, jaké to je být radiologickým fyzikem

Fyziků potřebují nemocnice čím dál více. Počet přístrojů pracujících s ionizujícím zářením, jako jsou různé typy klinických urychlovačů, mamografy či výpočetní tomografy (CT), v českém zdravotnictví významně roste. Za posledních 15 let se počet lineárních urychlovačů i CT téměř ztrojnásobil.

Protitlakové prstence pro ITER

Určitě jste někdy zkoušeli přiblížit magnety stejným pólem k sobě. Nešlo to a nešlo. Takový nástěnkový magnet má pár gramů. A odpudivá síla je překvapivě velká. Nyní si představte magnet se supravodivým vinutím o hmotnosti 360 tun, kterým se prohánějí desítky kiloampérů elektrického proudu.

Dny otevřených dveří na slunečních elektrárnách

Solární asociace pořádá od 30. května do 5. června Dny otevřených dveří slunečních elektráren po celé České republice. Cílem každoroční akce je představit možnosti využití energie ze slunce a fungování elektráren.

Jak se dělá bezkofeinová káva

Pokud pijete kávu, určitě jste se někdy zamysleli nad tím, jak je možné, že jako bezkofeinová jsou někdy deklarována i celá kávová zrna. Dobře, umím si představit, že z té rozpustné se alkaloid kofein nějak chemicky vyextrahuje, ale z celých zrn? Historka ...

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail