Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 285

Stromy jsou největšími producenty metanu v mokřadních oblastech – i když jsou suché

Většina metanu produkovaného z amazonských mokřadů je vypouštěna do atmosféry prostřednictvím kořenových systémů stromů – přičemž k významným emisím dochází, i když není půda zaplavena, říkají vědci z Birminghamské university.

Fotogalerie (1)
Amazonský prales (zdroj rrubra, Pixabay)

Ve studii publikované v časopise Royal Society, Philosophical Transactions A, vědci dokazují, že mnohem více metanu emitují stromy rostoucí na záplavových územích v povodí Amazonky, než kolik se uvolňuje půdou nebo povrchovou vodou, a to jak za mokra, tak za sucha. 

Skleníkový plyn metan

Metan je druhým nejdůležitějším skleníkovým plynem a velká část našeho atmosférického metanu pochází z mokřadů. V současnosti probíhá velké množství výzkumů k přesnému určení, kolik metanu se touto cestou uvolňuje. Modely obvykle předpokládají, že plyn se uvolňuje do atmosféry pouze tehdy, když je země zcela zaplavena vodou. 

Transport metanu z hluboké půdy k povrchu

V mokřadních oblastech, kde nejsou žádné stromy, by byl metan na cestě k povrchu obvykle spotřebován půdou, ale v zalesněných mokřadních oblastech by podle vědců mohly kořeny stromů fungovat jako transportní systém pro plyn až na povrch, odkud by se dostal do atmosféry z kmenů stromů. Metan může touto cestou unikat, i když je obsažen v půdě a půdní vodě v hloubce několika metrů. To by znamenalo, že stávající modely by mohly výrazně podceňovat pravděpodobný rozsah emisí metanu v mokřadních oblastech, jako je např. povodí Amazonky. 

Ověření úlohy stromů

K ověření této teorie provedl birminghamský tým měření na třech pozemcích na záplavových územích tří velkých řek v centrální oblasti Amazonky. Stejné stromy byly monitorovány na každém pozemku ve čtyřech časových bodech v průběhu roku, aby se zachytila ​​jejich reakce na změnu hladiny vody související s každoroční záplavou. Emise metanu byly měřeny pomocí přenosného analyzátoru skleníkových plynů. Na základě měření a výpočtů tým odhaduje, že téměř polovina globálních emisí metanu z tropických mokřadů je odváděna stromy. Neočekávaným výsledkem je, že stromy jsou důležitými emitenty metanu i v době, kdy hladina záplavové vody leží pod povrchem půdy.

Vedoucí autor, profesor Vincent Gauci ze School of Geography, Earth and Environmental Sciences na University of Birmingham (Birmingham Institute of Forest Research), říká: „Naše výsledky ukazují, že v současných odhadech globálních emisí chybí zásadní prvek. Musíme vyvinout modely a metody, které berou v úvahu významnou roli stromů v emisích metanu z mokřadů." 

Studijní tým

Tým byl veden Birminghamskou univerzitou a zahrnoval výzkumníky z Federální univerzity v Rio de Janeiru, Met Office Hadley Centre, Lancaster University a Linköping University. Byl financován Natural Environment Research Council (součást UK Research and Innovation), spolu s Newton Fund, Royal Society a brazilskými finančními agenturami CNPq, CAPES a FAPERJ.

University of Birmingham je zařazena mezi 100 nejlepších světových institucí. Její práce přivádí do Birminghamu lidi z celého světa, včetně výzkumných pracovníků, učitelů a přes 6 500 zahraničních studentů z více než 150 zemí. 

Zdroj: Gauci et al (2021). ‘Non-flooded riparian Amazon trees are a regionally significant methane source.’ One contribution of 10 to a discussion meeting issue ‘Rising methane: is warming feeding warming? (part 2)’. Philosophical Transactions A.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Biotechnologie a umělá inteligence proměňují zdravotnictví

Technologický pokrok přináší revoluci ve zdravotnictví, zlepšuje přístup pacientů k personalizované péči a zajišťuje, aby lékaři dodržovali pokyny založené na důkazech.

Potlesk pro „vynálezce“ tokamaku JET Paul-Henri Rebuta

Vedle „otců“ fúzního zařízení tokamaku Igora Tamma a Andreje Sacharova byl v historii fúze ještě další okamžik, kdy jednomu jedinému člověku mohla být udělena cena za nejlepší ...

Přeměna uhelné elektrárny na nízkoemisní teplárnu

Moravskoslezský kraj je z hlediska energetických záměrů jedním z nejvýznamnějších v Česku. Do roku 2040 plánuje například ČEZ v kraji investovat desítky miliard korun, v první ...

Zdá se, že antigravitace neexistuje

Nový výzkum antihmoty dává Albertu Einsteinovi opět za pravdu. 27. září 2023 oznámil mezinárodní tým fyziků zásadní zjištění: zdá se, že antihmota ...

I antihmota se chová jako částice i vlna

Fyzici již dlouho vědí, že téměř vše – světlo a další formy energie, ale také každý atom ve vašem těle – se chová z klasického hlediska i jako částice, i jako ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail