Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 280

Roj

V sobotu 4. června jsem si šel prohlédnout svá stanoviště včelstev. Poblíž úlů jsem zjistil, že se jedno včelstvo vyrojilo. Roj se usadil asi metr nad zemí mezi větve akátu. Jako správný včelař jsem se rozhodl, že roj chytím a rozmnožím. K odchytu roje včelař většinou potřebuje tzv. rojáček, tj. bedýnku určenou pro odchyt rojů. Mně však stačil nový úl, protože roj byl nízko a nepřenášel jsem ho daleko.

Fotogalerie (9)
Chycené včely do úlu

Před vlastním odchytem se roj postříká rozprašovačem vodou. Včely s navlhčenými křídly hůře létají a snadněji se chytají. Potom jsem včelám v úle připravil rámky pro stavbu voskových plástů. K urychlení stavby jsem do některých z nich připevnil tzv. mezistěny – voskové desky, z kterých včely své plásty dostavují.

Tady malou radu jak na to. Rámkem protáhnete tenký drátek z nerezové oceli nebi cínu, na drátek položíte mezistěnu a drátkem necháte na chvíli téci elektrický proud (transformátor – napětí 24 V). Drátek se rozžhaví a vosková mezistěna se k drátku přitaví.

Někdy je to složitější

Ne vždy se však roje chytají tak snadno. Například roje, které visí vysoko ve větvích stromu. Nedávno jsem pomáhal chytat roj, který byl rozestřený po kmeni mladé jabloně. Sklepat se nemohl a včelař musel smetat včely do rojáčku smetáčkem.

Někteří včelaři mají na chytání rojů včel i jiné triky. Do rojáčku dají plást s otevřeným plodem. Rojáček pak umístí poblíž roje. Včely ucítí otevřený plod a instinktivně se snaží takový plod vychovat. Roj se s velkou pravděpodobností přesune do rojáčku. Včelař pak už poměrně snadno roj přemístí do úlu. Tento způsob je vhodný pro chytání špatně přístupných rojů.

Proč se včely rojí?

V úle žijí tři druhy včel: dělnice, trubci a většinou jedna matka – královna. Matka klade do buněk plástů vajíčka a z těch se líhnou larvy. Larvy se krmí medem, pylem a mateří kašičkou. Po uplynutí několika dnů se larva zakuklí a přemění ve včelu. Z neoplodněného vajíčka trubec, z oplodněného vajíčka v závislosti na krmení včela dělnice, nebo nová matka.

Pokud je včel v úle hodně a v přírodě je dost nektaru a včelí potravy – pylu, včely si vychovají novou matku. Po jejím „narození“ stará matka vylétá z částí včel ve formě roje ven z úlu. V dalších dnech musí vylétnout i mladá matka, aby se nechala od trubců oplodnit. Včelstvo se tak rojením dělí ve dvě včelstva, jde v podstatě o rozmnožování včelstev.

Jak nahradit rojení

Včelařům se rojení většinou nelíbí, protože rojící se včely odnášejí z úlu hodně medu. Snaží se proto včely množit například tvorbou tzv. oddělků – rozdělí včelstvo na dvě části sami. Jednu ponechají v původním úle, druhou část dají do nového úlu. Je pravděpodobné, že se oslabené včelstvo nevyrojí. Do úlu, kam dal včelař část včelstva bez matky, dá jinou vychovanou matku. Nebo si včely matku vychovají sami.

Nám se jednou roj usadil u okna základní školy. V případě, kdy se roj usadí nebezpečně blízko lidí, je vhodné k jeho odchycení zavolat hasiče. Pokud jde o roj neznámého původu, je nezbytné ho zničit. K tomu účelu používají hasiči speciální vysavač.

Jan Podpěra
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Fyziklání 2024 - výsledky

Jako každý rok se i letos dne 16. 2. 2024 v Praze na letňanském výstavišti PVA EXPO Praha konala mezinárodní týmová fyzikální soutěž s názvem Fyziklání. Organizátorem již 18.

Baterie vydrží 50 let bez dobíjení

Vědci v Číně sestrojili jadernou baterii, která dokáže vyrábět energii až 50 let bez dobíjení. BV100 od společnosti Betavolt je menší než mince a obsahuje radioaktivní izotop niklu, který ...

Unikátní izraelský chladicí systém v Hodoníně

Dosavadní průtočné chlazení elektrárny Hodonín vodou z řeky mělo hlavně v létě omezenou kapacitu. Po několikaměsíčním testu přešel do ročního zkušebního provozu nový chladicí systém.

Výběr střední školy: Plno mají i učiliště

Na střední školy míří početně nejsilnější generace za poslední léta. V loňském roce se tisíce žáků nedostaly ani na „učňák“.

Nanosatelit a horkovzdušný balón pro nouzové širokopásmové připojení kdekoli

Výzkumný tým katalánské univerzity navrhuje komunikační systém umožňující záchranným službám pracovat bezpečně v obtížných situacích.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail