Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 312

Uhlovodíky zrozené ze zemského pláště

Ve škole se učíme, že ropa a zemní plyn jsou pozůstatky pravěkých organizmů, podobně jako uhlí je pozůstatkem pravěkých rostlin. Teorii, že mohou vznikat i abioticky, potvrdili nedávno experimentálně Anton Kolesnikov, & a Alexander F. Goncharov z Carnegie Institutu z Washingtonu a Vladimir G. Kutcherov z Královského institutu technologie ve Stockholmu.

Fotogalerie (2)
Ropné pole na Hodonínsku, v němž se dílčí ropná ložiska přimykají ke zlomům - obrázek převzat z Geologické encyklopedie http://www.geology.cz/aplikace/encyklopedie/term.pl?ropa

1 - paleogén, 2 až 6 neogén (2 - bazální slepenec, 3 - šlír, 4 - šedý j

Uhlovodíky mohou vznikat i ve spodních vrstvách zemského pláště, být transportovány podél poruch a zlomů do mělčích vrstev a tam se připojovat k ropným ložiskům. Vědci zkoumali vzorky metanu, zahřívali ho laserem v diamantové komůrce na teploty přes 1 000 oC a vystavovali tlakům vyšším než 2 GPa (dvacetitisícinásobek atmosférického tlaku), což jsou podmínky simulující hlubiny zemského pláště. Dokázali spektroskopicky, že v komůrce vznikaly nasycené uhlovodíky etan, propan a butan a molekulární vodík a grafit. Vystavení etanu podobným podmínkám vede k opačné reakci – vzniká metan.

Ložiska ropy tedy nemusela nutně vzniknout jen z biologického materiálu, což je velmi zajímavý poznatek. Je ale třeba poznamenat, že anorganický původ ropy předpovídal už Mendělejev. Podle něj ropa vznikla působením přehřáté páry na karbidy těžkých kovů v zemském plášti. Svědčí o tom jak úniky metanu ze zemského nitra v některých oblastech, tak nyní již i vědecký experiment. Ropa v hlavních světových ložiskách pochází z hornin vzniklých ve dvou obdobích: mezi ordovikem a devonem (před 510-355 miliony let) a od jury do křídy (před 205-65 miliony let).

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail